Сухи хрипове
Сухи хрипове: необичайни звуци, които се установяват при преслушване на белите дробове. Чуват се и в двете фази на дишане, но по-често при издишване. Настъпват в резултат на преминаването на въздух през стеснени участъци в дихателните пътища, в които е натрупан жилав секрет. В зависимост от това дали се образуват в по-широки или по-тесни бронхи, от степента на стеснението и от количеството на натрупалия се секрет се различават по височина, сила и тембър. Сухите хрипове се определят като кратки и незвънливи.
Височината на хриповете се обуславя от степента на стеснение, от повърхността и дължината на бронха, от визкозитета и количеството на натрупалия се секрет. Според тези характеристики се разделят на: сухи свиркащи хрипове (те са с висок тембър, имат музикален характер и се оприличават на свиркане; образуват се в по-тесни бронхи) и сухи хъркащи или мъркащи хрипове (те ниски и басови, наподобяват хъркане или съответно мъркане и се образуват в по-широките бронхи).
Сухите хрипове са променливи в зависимост от своята сила, акустичен характер и кашлицата. Могат да бъдат също така оскъдни или обилни. Разпространението им насочва към степента на патологичния процес.
Сухите хрипове може да се дължат на:
- Болести на дихателната система - бронхиолит, бронхит, круп, астма, ХОББ (хронична обструктивна белодробна болест), бронхиектазии, пневмония, емфизем, белодробен оток, абсцес на белия дроб, алергичен ринит, медиастинит, първична цилиарна дискинезия, увеличени сливици, увеличени аденоиди.
- Болести на органите на кръвообращението - сърдечна недостатъчност.
- Инфекциозни и паразитни болести - туберкулоза, респираторен синцитиален вирус, грипбелодробна аспергилоза.
- Болести на нервната система – сънна апнея.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - саркоидоза.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - кистозна фиброза, карциноиден синдром.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - нодозен полиартериит, системна склероза.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма в областта на гръдния кош (удар, падане, блъскане, ритане, ПТП), попадане на чуждо тяло в дихателните пътища, алергична реакция, анафилактичен шок.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - атрезия на хоаните.
- Новообразувания - рак на белия дроб.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти (беклометазон дипропионат, ацетилцистеин, епридил, дименхидринат, алдеслевкин, декстран).
- Фактори, влияещи върху здравното състояние – тютюнопушене.
Рискови фактори
Сухи хрипове могат да се проявят при много състояния, при жени и мъже, при възрастни и деца. Има обаче определени рискови фактори, които могат да допринесат за развитието и задълбочаването на хрипове:
- алергии;
- тютюнопушене;
- астма;
- рак на белия дроб;
- малките деца в яслена и градинска възраст и по-големите им братя и сестри също са по-предразположени, тъй като са в среда с повишена експозиция на инфекции.
По-чести причини за сухи хрипове
Астма
Състояние, при което дихателните пътища се стесняват, набъбват и отделят слуз, която затруднява дишането.
Повече за състоянието може да научите в: „Астма“.
Алергична реакция
Реакцията може да настъпи при контакт с химични вещества, цветен прашец, домашни любимци, прах, храни, ужилване от насекоми и други.
Допълнителна информация ще откриете в здравния проблем: "Алергия".
Остър или хроничен бронхит и ХОББ
При тези заболявания се произвежда обилно количество слуз в дихателните пътища, което може да ги блокира и да затрудни дишането.
Още за заболявания в темите:
Пневмония
Инфекция, при която се установява възпаление на белодробните алвеоли (въздушните торбички). В резултат белите дробове се изпълват в течност или гной. Състоянието е съпроводено с кашлица, сухи хрипове, затруднено дишане, висока температура и други.
Повече информация може да прочетете в: "Пневмония без уточнен причинител МКБ J18".
Бронхиолит
Остра вирусна инфекция, която засяга бронхиолите - най-малките разклонения на бронхиалното дърво. От това заболяване боледуват най-често деца. Характерни признаци за него са запушен нос, суха кашлица, повишена температура, липса на апетит и други.
Допълнителна информация ще намерите в: "Остър бронхиолит МКБ J21".
Тютюнопушене
Дългосрочната употреба на тютюн може да окаже вредни ефекти върху здравето, сред които и дихателни проблеми, като хрипове и кашлица.
Диагноза и лечение
Диагностицирането на хрипове започва с анамнеза и физически преглед (преслушване със стетоскоп на гърдите, оглеждане на гърлото). Може да бъде извършена пулсова оксиметрия. В поставянето на диагнозата могат да вземат участие и множество други изследвания като рентгенография, кръвни изследвания, ЕКГ.
Потърсете лекар, ако имате хрипове, които продължават дълго време или се повтарят във времето. Не отлагайте консултацията, особено ако са придружени от признаци като: затруднено и учестено дишане, синкав цвят на кожата. Спешно потърсете помощ, ако хриповете:
- започнат внезапно след ужилване от пчела, прием на лекарства или консумация на определена храна;
- са придружени от затруднено дишане и синкав цвят на кожата;
- възникнат след задушаване с предмет или храна.
Лечението зависи от основното заболяване.
Прогноза
Прогнозата зависи от точната причина за симптомите. При хроничните заболявания хриповете продължават дълъг период от време, тъй като състоянията изискват дългосрочно лечение. При състояния, които преминават бързо и хриповете изчезват с настъпването на оздравителния процес.
Допълнителна информация за патологичните белодробни звуци може да намерите в симптомите:
Библиография
https://www.healthline.com/health/wheezing
https://emedicine.medscape.com/article/1894146-overview#a3
Пропедевтика на вътрешните болести под редакцията на пров. д-р Христо Маринов, дмн ТОМ I
Коментари към Сухи хрипове