Синусова брадикардия
Синусова брадикардия: сърдечна аритмия, която се характеризира с необичайно намалена сърдечна дейност - под 60 удара в минута. В повечето случаи синусовата брадикардия е напълно нормална и не предизвиква проблем. В някои случаи, обаче, може да е предизвикана от заболяване, изискващо терапия.
Сърдечният ритъм се генерира и координира от електрическия импулс на сърцето. Този импулс се генерира в синусовия възел - малко гнездо от клетки, разположени в горната част на дясното предсърдие. Когато синусовата възлова система произвежда тези електрически импулси с относително намалена скорост, сърдечната честота се забавя и се означава като синусова брадикардия.
Синусовата брадикардия може да се дължи на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на гръбначния стълб и гръбначния мозък.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипермагнезиемия, хипотиреоидизъм, хипотиреоидизъм, квашиоркор.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - синдром на Милър-Дикер (Miller-Dieker syndrome).
- Болести на нервната система - повишено вътречерепно налягане.
- Инфекциозни и паразитни болести - жълта треска.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти (амидарон, бетанехол, бупивакаин, цилобратин, дилтиазем, фентанил, верапамил, соталол, резерпин, неостигмин).
Коментари към Синусова брадикардия