Световъртеж при събуждане
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
Въведение
Световъртеж при събуждане представлява чувство на замайване и виене на свят, което се появява непосредствено след събуждане от сън. Сутрешният световъртеж се свързва със за загуба на равновесие, отпадналост и нестабилност. Той може да бъде придружен и от други симптоми като гадене, повръщане, обилно изпотяване, а в по-тежки случаи и загуба на съзнание. Световъртежът обикновено се засилва при рязка промяна в позицията на тялото или поклащане на главата.
Световъртеж при събуждане може да се дължи на следните причини:
- Болести на нервната система - мигрена, преходна исхемична атака, множествена склероза, енцефалит.
- Болести на ухото и вестибуларния апарат - доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж, лабиринтит, болест на Мениер, перфорация на тъпанчевата мембрана.
- Болести на сърдечно-съдовата система - ортостатична хипотония, сърдечни аритмии, мозъчна аневризма, сърдечна недостатъчност.
- Болести на дихателната система - сънна апнея, хроничен синуит.
- Метаболитни нарушения - хипогликемия, дефицит на витамини и минерали.
- Инфекциозни болести - херпес зостер, лаймска болест.
- Новообразувания - вестибуларен шваном, акустична неврома, мозъчен тумор.
- Страничен ефект при прием на лекарства - антидепресанти, антипсихотици, антиконвулсанти.
- Травми, отравяния и други външни фактори - травми на главата, дехидратация, алкохолна интоксикация, употреба на наркотици.
По-чести причини за възникване
Дехидратация
Дехидратацията представлява състояние на организма, при което се наблюдава значителна загуба на течности и дисбаланс на електролити - калий, натрий, хлор и др. Обезводняването може да възникне поради множество причини като най-честите са - повръщане, диария, прекомерно изпотяване и недостатъчен прием на течности. Световъртежът е един от характерните симптоми на дехидратация. В случаи на по-голяма загуба на течности по време на сън или консумация на алкохол преди лягане, дехидратацията води до проява на световъртеж при събуждане.
Болести на сърдечно-съдовата система
Ортостатична хипотония: представлява понижаване на артериалното налягане при рязко изправяне от легнало или седнало положение. Състоянието е характерно за млади момичета с ниска телесна маса, но може да засегне и хора от всички възрасти. Ортостатичната хипотония е една от водещите причини за възникване на сутрешен световъртеж. Рязкото изправяне обикновено е придружено с причерняване пред очите, замайване и в по-тежки случаи - загуба на съзнание за кратък период от време.
Болести на дихателната система
Сънна апнея: често срещано състояние, което води до нарушение в съня. Сънната апнея се характеризира с паузи в дишането по време на сън, които могат да продължат от секунди до няколко минути. Състоянието обикновено е придружено от силно хъркане, събуждане нощем и чувство за сухота в устата. По време на епизоди на сънна апнея се наблюдава спад на кислородните нива в кръвта (хипоксемия), което може да наруши функцията на различни системи в организма. Непълноценният и разпокъсан сън често води до световъртеж при събуждане, както и чувство за дезориентираност, отпадналост и раздразнителност.
» Повече информация по темата: Сънна апнея
Метаболитни нарушения
Хипогликемия: представлява понижение в нивата на кръвната захар, което води до поява на характерни оплаквания - главоболие, изпотяване, световъртеж, сънливост, объркване и др. В състояние на хипогликемия се наблюдава нарушена регулация и значителен спад на кръвната глюкоза, която представлява основният източник на енергия за клетките в организма. Световъртеж при събуждане може да се наблюдава при значително спадане на нивата на кръвна захар по време на сън, в резултат на което се нарушава оптималната функция на мозъка и възникват оплаквания от замайване и виене на свят след събуждане.
» Повече информация по темата: Хипогликемия
Болести на нервната система
Мигрена: хронично заболяване на нервната система, характеризиращо се с епизоди на силно главоболие. Обикновено мигрената се поражда от определени тригери като стрес, алкохол, кофеин, прием на някои храни и др. Болните, страдащи от мигрена, могат да се оплакват от чувство на замаяност и световъртеж при събуждане. Освен пулсиращо главоболие, мигренозния пристъп е възможно да се прояви с гадене, повръщане, фотофобия, скованост във врата, чести промени в настроението и др.
» Повече информация по темата: Мигрена
Преходна исхемична атака: представлява състояние, при което се наблюдава краткотрайно прекъсване на мозъчното кръвоснабдяване. В резултат на намаления приток на кислород и хранителни вещества към мозъка възникват редица неврологични симптоми, които са обратими и отшумяват в рамките на минути. Сутрешен световъртеж може да се развие, когато преходната исхемична атака се появи непосредствено преди събуждане.
Множествена склероза: автоимунно заболяване, което се характеризира с процеси на възпаление и демиелинизация в централната нервна система. В хода на развитие на множествена склероза се образуват плаки и лезии, които може да засегнат малкия мозък и да нарушат поддържането на баланс и координацията на тялото. Характерен симптом за заболяването е световъртеж, който може да е хроничен или да се появява епизодично в различни части на деня (предимно сутрин). С напредване на заболяването, болните се оплакват от диплопия (двойно виждане), мускулна слабост, тремор и изтръпване на крайниците.
» Повече информация по темата: Множествена склероза
Болести на ухото и вестибуларния апарат
Доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж: нарушение във вестибуларния апарат, възникващо поради отлагане и натрупване на малки калциеви кристали (каналити) в полуокръжните канали на вътрешното ухо. Това е една от най-често срещаните причини за световъртеж като провокиращите фактори обикновено биват различни движения на главата и тялото. Сутрешният световъртеж обикновено продължава до няколко минути и се свързва главно с промяна на положението на тялото или рязко ставане от сън.
Болест на Мениер: представлява хронично заболяване, което засяга вътрешното ухо. Мениеровата болест се характеризира с внезапни епизоди на световъртеж, които могат да продължат от минути до часове. Световъртежът много често е придружен със симптоми на гадене, главоболие и усещане за шум в ушите (тинитус). Хората, страдащи от болест на Мениер, нерядко съобщават за сутрешни пристъпи на световъртеж с внезапно виене на свят и загуба на равновесие.
» Повече информация по темата: Болест на Мениер
Лабиринтит: състояние, което се характеризира с възпаление на вътрешното ухо. Лабиринтът е известен още с термина вестибуларен неврит и най-често възниква вследствие на бактериални или вирусни инфекции. В хода на заболяването се наблюдава възпаление на вестибуларния нерв, който погрешно изпраща сигнали на мозъка, че тялото е в постоянно движение. Тези сигнали водят до усещане, че околната среда се върти и болните имат чувството, че не могат да останат в изправено положение за дълго време.
Симптоми
Симптомите свързани със световъртеж при събуждане могат да варират в зависимост от подлежащата причина и тежестта на заболяването. Най-често световъртежът е придружен от следните оплаквания:
- Замаяност
- Дезориентация
- Отпадналост
- Гадене
- Повръщане
- Главоболие
- Изпотяване
- Шум в ушите
- Загуба на равновесие
- Зрителни нарушения
Кога да потърсите лекар?
В случай че изпитвате симптоми на замайване и виене на свят непосредствено след сън е препоръчително да пробвате някои от следните съвети:
- Пийте достатъчно количество вода през деня.
- Избягвайте консумацията на кофеин вечер.
- Осигурете си пълноценен сън.
- Преустановете консумацията на алкохол .
- Не се изправяйте рязко след сън.
Ако редовно имате епизоди на световъртеж при събуждане и състоянието Ви не се подобрява от горепосочените методи е важно да се консултирате с лекар, за да се установи каква е подлежащата причината за възникване. Важно е да не игнорирате симптомите и да обърнете внимание при възникване на нови оплаквания. Лечението се базира на основното заболяване като може да включва медикаменти, облекчаващи симптомите на световъртеж - антиеметици, антихистамини, вестибуларни супресанти, калциеви антагонисти и други.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СИМПТОМА
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
Библиография
https://www.healthline.com/health/waking-up-dizzy-causes#takeaway
https://www.medicalnewstoday.com/articles/324724#summary
https://www.verywellhealth.com/waking-up-dizzy-8382506
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/wake-up-dizzy-causes
https://ent-md.com/news/dizziness-in-the-morning/
СИМПТОМА е свързан към
- Световъртеж в легнало положение
- Облекчете световъртежа с 2 упражнения
- Спрете световъртежа за 5 минути чрез 8 ефективни начина
- Алтернативни средства срещу световъртеж
- Виене на свят
- Средства срещу прилошаване при пътуване (кинетоза)
- Причини, които могат да свалят кръвното налягане
- Облекчете световъртежа с упражнения за фокусиране на очите
- Ушите като причина за световъртеж
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
Коментари към Световъртеж при събуждане