Световъртеж в легнало положение
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Лечение
Въведение
Световъртеж в легнало положение представлява чувство за виене на свят, което възниква в покой или при заемане на хоризонтална позиция на тялото. Под световъртеж при покой се разбират различни усещания - от лека неустойчивост, чувство на опиянение или прилошаване до усещане за въртене на собственото тяло или на околните предмети по време на почивка на тялото.
Световъртеж в легнало положение може да се наблюдава при:
- Болести на ухото и вестибуларния апарат - болест на Мениер (M?ni?re's disease), лабиринтит, отосклероза, доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж, перфорация на тъпанчетата мембрана.
- Болести на сърдечно-съдовата система и органите на кръвообращението - атеросклероза, сърдечна недостатъчност, инсулт.
- Болести на нервната система - мигрена, енцефалит, множествена склероза, болест на Паркинсон (Parkinson's disease), вестибуларен неврит.
- Болести на дихателната система - сънна апнея, хроничен синуит.
- Метаболитни нарушения - хипогликемия, дефицит на витамини и минерали.
- Инфекциозни болести - херпес зостер, лаймска болест.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - шийна спондилоза.
- Травми, отравяния и други външни фактори - травми на главата, дехидратация, алкохолна интоксикация, употреба на наркотици.
- Страничен ефект при прием на лекарства - антидепресанти, антипсихотици, антиконвулсанти, антибиотици.
- Новообразувания - акустичен неврином, вестибуларен шваном.
По-чести причини за възникване
Болести на ухото и вестибуларния апарат
Вестибуларният апарат представлява сложна структура, разположена във вътрешното ухо, която е отговорна за поддържане на равновесието и ориентацията на тялото в пространството. Всяко нарушение във функцията на този апарат може да предизвика чувство на замайване и световъртеж.
Доброкачествен пароксизмален световъртеж: представлява нарушение, което се дължи на натрупване на калциево-карбонатни кристали в полуокръжните канали на вътрешното ухо. Доброкачественият пароксизмален позиционен световъртеж е една от най-честите причини за световъртеж в покой и замайване при промяна на тялото от изправено в легнало положение. Състоянието се влошава от фактори като прекомерен стрес, напредване на възрастта, травма на главата и възпалителни процеси, засягащи вътрешното ухо.
» Повече информация по темата: Доброкачествен пароксизмален световъртеж
Лабиринтит: представлява възпаление на вътрешното ухо, засягащо структура наречена лабиринт – сложна система от канали, изпълнени с течност. Възпалителният процес най-често възниква вследствие на бактериална или вирусна инфекция. Освен до чувство на замайване и загуба на равновесие, лабиринтът може да предизвика намаление или дори загуба на слуха, шум в ушите, гловоболие и други.
Болест на Мениер: хронично заболяване на вътрешното ухо, което засяга вестибуларният апарат и е сред водещите причини за възникване на световъртеж в легнало положение. Основната причина за болестта на Мениер е свързана с натрупване на излишна течност във вътрешното ухо, което води до повишено налягане и нарушена функция на вестибуларния апарат.
» Повече информация по темата: Болест на Мениер
Болести на сърдечно-съдовата система
Атеросклерозата, която представлява натрупване на атеросклеротични плаки по стените на артериите, е сред най-честите сърдечно-съдови заболявания, водещи до световъртеж в покой. Тези плаки стесняват кръвоносните съдове, намалявайки кръвния поток и доставката на кислород към мозъка. Когато човек заеме легнало положение, кръвното налягане може да спадне, допълнително намалявайки притока на кислород към мозъчната тъкан и предизвиквайки усещане за замайване и световъртеж. Това състояние може да се засили при хора с придружаващи сърдечни заболявания като хипертонична болест, сърдечна недостатъчност, някои ритъмни или проводни нарушения.
Ниска кръвна захар
Понижените нива на кръвна захар се дължат обикновено на прекомерна физическа дейност, пропускане на хранене, прием на антидиабетни лекарства или прилагане на повишена доза инсулин при хора, страдащи от диабет. Ниската кръвна захар се означава с медицинския термин “хипогликемия” и често се свързва със симптоми като виене на свят, замайване, липса на сили и отпадналост. Тези симптоми възникват поради нарушеното снабдяване на мозъчните клетки с енергия, тъй като глюкозата представлява основният енергиен източник за мозъка. При много ниски стойности на кръвната глюкоза може да се наблюдава о бъркване и дори загуба на съзнание - състояние познато като хипогликемична кома.
Мигрена
Мигрената представлява неврологично състояние, характеризиращо се с повтарящи се пристъпи на интензивно главоболие, което често е съпътствано от симптоми като световъртеж, гадене, както и повишена чувствителност към светлина и звук. При някои хора, особено тези с вестибуларна мигрена, световъртежът може да се прояви дори в състояние на покой, без да е налице движение на тялото. Вестибуларната мигрена най-често възниква вследствие на определени тригери - стресови ситуации, липса на сън, хормонални промени или наличие на неврологични дефицити.
» Повече информация по темата: Мигрена
Прием на алкохол
Алкохолът има директно токсично действие върху централната нервна система и вестибуларния апарат. Консумацията дори в малки количества се свързва с чувство на замайване и нарушение в баланса и равновесието. Злоупотребата с алкохол води до силно чувство за виене на свят, особено при поставяне на тялото в хоризонтално положение. Консумацията на големи количества алкохол води до дехидратация на организма и понижаване на кръвната захар, което допълнително влошава световъртежа.
Прием на медикаменти
Световъртеж в покой може да бъде резултат и от прием на различни медикаменти. Различни класове лекарства се свързват съм световъртеж като страничен ефект, но по-често този симптом се наблюдава при:
- Лекарства за понижаване на кръвното налягане (антихипертензивни)
- Лекарства против епилепсия (антиконвулсанти)
- Антипсихотици и антидепресанти
- Антибиотици
Симптоми
Световъртежът в легнало положение може да се прояви с различна интензивност - от леко замайване и дискомфорт до силно чувство за въртене на околните предмети. Симптомите, които могат да придружават световъртежа, зависят от конкретното състояние и подлежащото заболяване. Сред най-честите оплаквания са:
Кога да потърсите лекар?
Световъртежът в легнало положение често е безобидно състояние, което обикновено отминава при промяна на позицията на тялото. Въпреки това, в определени случаи той може да бъде сигнал за по-сериозен здравословен проблем, който изисква навременна медицинска намеса. Ако усещането за световъртеж е продължително и се проявява в продължение на няколко последователни дни, е препоръчително да потърсите консултация със специалист, за да се изясни причината и да се започне необходимото лечение. Световъртежът не бива да бъде пренебрегван в случай че забележите някои от следните симптоми:
- Замъглено зрение
- Двойно виждане
- Болка в ухото
- Шум в ушите
- Промяна в слуха
- Повръщане
- Сърцебиене
- Загуба на равновесие
- Висока температура
Особено важно е да потърсите медицинска помощ, ако световъртежът е съчетан с признаци на неврологични нарушения като изтръпване на крайниците, неясна реч, затруднено ходене и загуба на съзнание.
Лечение
Лечението на световъртежа в легнало положение зависи основно от неговата причина, продължителност и придружаващите симптоми. Основните цели на терапията са да се облекчи дискомфортът, да се предотвратят бъдещи пристъпи и да се подобри качеството на живот на пациента.
Позиционни техники (маневри)
Позиционните техники представляват терапевтичен подход, използван за облекчаване на световъртежа, най-често при състояния като доброкачествен пароксизмален позиционен световъртеж. Тези техники се състоят от внимателно ръководени промени в позицията на главата и тялото, извършвани под наблюдението на лекар или рехабилитатор. Сред най-често използваните техники са:
- Маневра на Епли (Epley Maneuver) - пациентът сяда на леглото и лекарят внимателно накланя главата му назад и на 45° към засегнатото ухо. Позицията се запазва от 30 до 60 секунди и след това се главата се завърта на 90° в обратната посока.
- Маневра на Семон (Semont Maneuver) - представлява техника, която включва рязка промяна на позицията на главата като пациентът завърта бързо главата си от едната на другата страна.
Промяна в начина на живот
- Ограничаване на алкохол и тютюнопушене
- Редовен режим на съня
- Прием на достатъчно течности
- Плавна промяна в позицията на главата и тялото
Медикаментозна терапия
Медикаментозната терапия срещу световъртеж се фокусира върху облекчаване на чувството за дискомфорт и замайване. По преценка на лекар могат да се назначат някои от следните групи лекарства в зависимост от състоянието на пациента:
- Антиеметици
- Антимигренозни
- Бензодиазепини
- Противовъзпалителни
Прогнозата при световъртеж в покой обикновено е благоприятна. С навременно лечение и подходящи методи, като позиционни маневри или медикаменти, симптомите често изчезват напълно.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СИМПТОМА
ГАНОДЕРМА RG капсули * 30 DXN
Библиография
https://www.healthline.com/health/dizziness-when-lying-down
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/vertigo/symptoms-causes/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/11858-benign-paroxysmal-positional-vertigo-bppv
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/6422-dizziness
https://www.healthline.com/health/semont-maneuver
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325076
СИМПТОМА е свързан към
- КОГАТО ВИ СЕ ВИЕ СВЯТ...
- Виене на свят
- Облекчете световъртежа с 2 упражнения
- Световъртеж при събуждане
- Алтернативни средства срещу световъртеж
- Коча трева, котешка трева, бабица, мачо биле
- Спрете световъртежа за 5 минути чрез 8 ефективни начина
- Средства срещу прилошаване при пътуване (кинетоза)
- Д-р Радиана Колева Колева
- Ушите като причина за световъртеж
Коментари към Световъртеж в легнало положение