Редуване на запек с диария

› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Редуване на запек с диария: промени в честотата на изхождане и вида на фекалиите. Състояния, които се характеризират с повтарящи се затруднения в изхождането (запек, констипация) последвани от периоди с изхождане на воднисти фекални маси.
Редуването на запек с диария може да е резултат от:
- Болести на храносмилателната система - остър апендицит, остър гастрит, анална фисура, чернодробно увреждане, цьолиакия, колит, болест на Крон (Crohn's disease), ентерит, дивертикули на червата, синдром на раздразненото черво.
- Болести на пикочо-половата система - остра бъбречна недостатъчност, ендометриоза, синдром на предменструално напрежение.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - отравяне с пестициди, отравяне с калай, алергична реакция, отравяне с алое, алкохолна интоксикация, анафилаксия, химическо отравяне (аланикар, оцетна киселина, антимон, бутиламин, бромофос, карбосулфан, хлорметан, хлорофил).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - болест на Адисън (Addison's Disease), амилоидоза, карциноиден синдром, кистозна фиброза, хипертиреоидизъм, хипоадренокортизъм, хипокалемия, хипотиреоидизъм, хипомагнезиемия, мкиседем.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - вдишване на живак, прием на медикаменти.
- Инфекциозни и паразитни болести - СПИН, бактериални инфекции (Arcobacter butzleri, Arcobacter cryaerophilus, Campylobacter laridis), сепсис, ботулизъм, ерлихиоза, ХИВ инфекция.
- Психични и поведенчески разстройства - тревожно разстройство, булимия.
- Новообразувания - рак на ануса, рак на дебелото черво, невробластом, рак на жлъчните пътища.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - хемофагоцитна лимфоцитоза.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - фибромиалгия.
- Болести на нервната система - миелит.
Възможни причини
Редуване на запек с диария може да е резултат от употреба на лекарства или промени в диетата. Някои здравословни състояния, като възпалително заболяване на червата, също могат да включват както диария, така и запек.
Диета
Хранителният фактор, или храненето, казано с прости думи, е често срещана причина за редуващи се движения на червата. Ако диетата е нередовна, диетата е небалансирана и храната е с лошо качество, това може последователно да доведе до едни или други симптоми на чревна дисфункция.
Например, ако в един ден диетата включва само пресни зеленчуци и плодове, сушени плодове, млечни продукти и храни, които са несъвместими помежду си, а в другия - бисквити, варен ориз, чай, тогава изпражненията ще се променят в зависимост от менюто.
Заболявания
Ако при пациентите е налице първо диария, след това запек или обратното, това може да е свързано със заболявания на вътрешните органи или стомашно-чревния тракт, като:
- ентероколит от всякакъв произход
- хронично възпаление на панкреаса
- заболявания на хепатобилиарната система и други
В допълнение, такава клинична картина може да бъде следствие от паразитни заболявания. Заболявания като описторхоза и ламблиоза могат да нарушат стомашно-чревния тракт и да причинят редуване на диария и запек.
Не могат да бъдат изключени чревни инфекции, включително на фона на запек. Следователно, понякога диарията след задържане на изпражненията е чисто съвпадение и се развива във връзка с увреждане на стомашно-чревния тракт от ротавирусна или друга инфекция, както и бактериална инфекция, която се е развила поради консумацията на некачествена храна.
Реакция към лекарства
В някои случаи драстичните промени в движенията на червата могат да се дължат на лекарство, което човек е приел. Според един преглед, някои лекарства могат да имат стомашно-чревни странични ефекти, подобни на симптомите на синдром на раздразнените черва или възпалително заболяване на червата.
Тези лекарства включват нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), антипсихотици, антидепресанти и метформин.
Бременност
Бременните жени представляват специална рискова група за инфекция с ентеротропни патогени. Гестационният процес се характеризира с физиологично потискане на имунната активност. Следователно дори малки „порции“ патогени, които влизат в тялото по фекално-орален път (чрез мръсни ръце, немити зеленчуци и плодове), водят до развитие на възпалителния процес. В края на бременността увеличената матка може да промени кръвоснабдяването на червата, което я прави още по-уязвима към неблагоприятни фактори.
Причините за неинфекциозна диария при бременни жени могат да бъдат заболявания на жлъчно-чернодробния тракт (холецистит, дискинезия на жлъчните пътища), предишни операции на коремните органи и диетични грешки.
Хормоналните промени, настъпващи в тялото на жената през първия триместър, могат да доведат до повишена чревна подвижност, промени в абсорбцията на определени вещества и по този начин увеличаване на обема на чревното съдържание. В резултат на това някои бременни пациентки могат да получат лека диария до 12 гестационна седмица.
Синдром на раздразнените черва
Синдромът на раздразнените черва е функционално разстройство на червата, което се характеризира с коремна болка, дължаща се на функционални промени в нервните плексуси на червата и смущения в чревната перисталтика. Пациентът няма отклонения според резултатите от клиничните изследвания. Освен това при този синдром има общ дискомфорт в корема, който се облекчава при дефекация.
Най-често пациентите отбелязват редуването на диария със запек. Обикновено диарията се появява след хранене, най-често след закуска. В същото време има силно желание за дефекация, обилни воднисти изпражнения, ако преобладава запек. Характерни са метеоризъм и къркорене. Пациентите, които страдат от този синдром дълго време, често се оплакват от слабост, бърза умора, намален апетит, гадене, никтурия, често уриниране, чувство за непълно изпразване на пикочния мехур и диспареуния при жените.
Симптоми
При редуване на запек с диария, диарията може да започне след няколко дни запек. Симптомите може да са различни при всеки пациент и могат да включват:
- запек - по-малко от три изхождания на седмица
- твърди изпражнения, които се отделят трудно
- напъване или позив за изхождане
- изхождане на много воднисти изпражнения
- кръв в изпражненията
- гадене
- подуване на корема
- коремни спазми
- болка в кръста
- слуз в изпражненията
- дискомфорт в горната част на стомаха или усещане за неприятна ситост
Диагноза
Диагнозата на редуване на запек с диария трябва да се основава на симптоми, щателно снета анамнеза от пациента и извършване на специфични изследвания, за да се изключат органични заболявания, които могат да проявят подобни симптоми.
Могат да се извършат следните изследвания:
- Фекална култура (за изключване на инфекциозни състояния)
- Кръвни изследвания: пълна кръвна картина, чернодробни тестове, скорост на утаяване на еритроцитите и серологично изследване за цьолиакия
- Абдоминален ехография (за изключване на камъни в жлъчката и други заболявания на жлъчните пътища)
- Ендоскопия и биопсии (за изключване на пептична язва, целиакия, възпалително заболяване на червата и злокачествени заболявания)
Лечение
При редуване на запек с диария се препоръчва да се промени начина на живот, да се изключат от диетата тези ястия, които причиняват патологични прояви, да се идентифицират онези продукти, които могат да причинят хранителни алергии. Препоръчително е да използвате тези хранителни продукти, които съдържат фибри, така че трябва да използвате две супени лъжици овесени ядки на ден. Препоръчва се да се избягва прекомерната консумация на зърнени храни. Поради честата вторична непоносимост към мазнини, лактоза, фруктоза, сорбитол, навлизането им в червата трябва да се ограничи максимално. Създаването на индивидуална диета и нейната продължителна употреба е един от най-важните фактори на лечението.
Необходимо е пациентите да се въздържат от прием на алкохолни напитки и тютюнопушене.
Препоръчва се терапия със спазмолитици.
При запек се препоръчва употребата на лактулоза до постигане на ограничен слабителен ефект. Ако преобладава диарията, е възможна краткотрайна употреба на лоперамид.
Препоръчва се предписване на пробиотици, основно на базата на Bifidobacterium infantis, както и на Lactobacillus rhamnosus plantarum, смеси от лактобацили, бифидобактерии и непатогенни стрептококи.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Заболявания при симптом Редуване на запек с диария
- Болест на Crohn [регионарен ентерит]
- Болест на Hirschsprung
- Дебело черво, неуточнена част
- Дивертикули на червата
- Други вродени аномалии на червата
- Други вродени функционални нарушения на колона
Библиография
https://garmonia-clinic.ru/encyclopedia/gastroehnterologiya/diareya-i-zapor
https://www.fitomucil.ru/articles/zapor-posle-diarei/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/constipation-after-diarrhea
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470312/
https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/irritable-bowel-syndrome
https://www.medicalnewstoday.com/articles/alternating-constipation-and-diarrhea
Коментари към Редуване на запек с диария