Посиняване на пръстите на краката

› Диагноза
› Лечение
Въведение
Посиняване на пръстите на краката: състояния, при които кожата в областта на пръстите на долните крайници придобива син оттенък (цианоза). Това най-често настъпва в резултат на недостатъчно снабдяване на тъканите с кислород.
Посиняването на пръстите на краката може да се дължи на:
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма, хематом, измръзване, фрактура.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет.
- Болести на органите на кръвообращението - заболяване на периферните кръвоносни съдове, запушване на кръвоносен съд от тромб, феномен на Рейно (Raynaud's phenomenon), клаудикация.
Клаудикацията е термин, с който се означава болка, появяваща се в долните крайници по време на спокоен вървеж или физическо натоварване. Обикновено се предизвиква от нарушено кръвоснабдяване на мускулите на краката. Болката може да се наблюдава дори при неактивно състояние, а характерни симптоми при по-леките случаи са усещане за тежест в краката, крампи в областта на прасците, болка в прасците и бедрата, слабост в краката. При по-тежките случаи се проявяват признаци като: посиняване на пръстите на краката, студени пръсти, поява на язви по пръстите и стъпалата.
По-чести причини
Посиняване на пръстите на краката може да са признак на нараняване или основно здравословно състояние, като болест на Рейно, периферно артериално заболяване или измръзване.
Травми на краката
Навяхване, разтягане или изпускане на предмет върху стъпалото може да причини нараняване, което кара кожата да изглежда синя или лилава. Такова нараняване също често причинява болка и подуване.
При по-тежки наранявания лекарят може да назначи рентгенова снимка, за да провери за счупени кости в стъпалото. Лечението на счупен крак зависи от вида и тежестта на фрактурата.
Васкулит
Васкулитът е група от заболявания, които разрушават кръвоносните съдове чрез възпаление. Засегнати са както артериите, така и вените. Лимфангитът (възпаление на лимфните съдове) понякога се счита за вид васкулит. Васкулитът се причинява предимно от миграция на левкоцити и последващо увреждане. Въпреки че и двете се появяват при васкулит, възпалението на вените (флебит) или артериите (артериит) сами по себе си са отделни единици.
Клиничното представяне на различните васкулити по кожата и вътрешните органи се определя най-вече от диаметъра или размера на най-вече засегнатите съдове. Неспецифичните симптоми са чести и включват треска, главоболие, умора, миалгия, загуба на тегло и артралгия.
Всички форми на васкулит, дори васкулитите на големите съдове, могат да причинят кожни прояви. Кожните лезии (25-35%) се характеризират предимно с хеморагични или улцерозно-хеморагични обриви, главно по кожата на крайниците.
Повече информация по темата може да намерите във:
» Васкулит
Болест на Рейно
Болестта на Рейно, известна още като феномен на Рейно, е медицинско състояние, при което спазъмът на малките артерии причинява епизоди на намален кръвен поток към крайните артериоли. Обикновено са засегнати пръстите на ръцете и по-рядко пръстите на краката. Рядко са засегнати носът, ушите, зърната или устните. Епизодите класически водят до това, че засегнатата част става бяла и след това синя. Често се появява изтръпване или болка. Когато притокът на кръв се възстанови, областта се зачервява и става топла. Епизодите обикновено продължават минути, но могат да продължат и няколко часа.
Епизодите обикновено се предизвикват от настинка или емоционален стрес. Първичната болест на Рейно е идиопатична (спонтанна и с неизвестна причина) и не е свързана с друго заболяване. Вторичната болест на Рейно се диагностицира при наличието на основно заболяване и се свързва с по-висока възраст на начало. В сравнение с първичната болест на Рейно, е по-вероятно епизодите да бъдат болезнени, асиметрични и да прогресират до дигитални язви.
Повече информация по темата може да намерите в:
» Синдром на Raynaud МКБ I73.0
Болест на периферните артерии
Периферната артериална болест (ПАБ), наричана още хронична артериална оклузивна болест на крайниците, е нарушение на артериалния кръвен поток към крайниците. Заболяването е едно от хроничните съдови заболявания на артериите. Причинява се от стесняване (стеноза) или запушване (оклузия) на артериите, захранващи крайниците, екстракраниалните съдове, захранващи мозъка или, по-рядко, главната артерия (аорта). Основната причина, около 95%, е артериосклерозата, така нареченото втвърдяване на артериите. ПАБ често остава безсимптомна в продължение на години и следователно се счита за недостатъчно диагностицирана. Симптомите в напреднал стадий на заболяването варират от случайна болка в краката до свързана със стрес болка с ограничение на разстоянието, което могат да изминат пациентите (интермитентно накуцване, интермитентно накуцване) до гангрена, изискваща ампутация.
Класическият симптом е болка в краката при ходене, която отзвучава при почивка и е известна като интермитентно накуцване. Други симптоми включват кожни язви, синкава кожа, студена кожа или необичаен растеж на ноктите и космите в засегнатия крак.
Повече информация по темата може да намерите в:
Измръзване
Измръзването представлява увреждане на телесните тъкани, причинено от студ. Често се придружава от обща хипотермия на тялото. Често засяга ушните миди, носа и незащитените крайници, предимно пръстите на ръцете и краката.
Симптомите на измръзване се развиват при излагане на студ. Първо, има усещане за студ. Тогава човекът усеща изтръпване, кожата му става бледа и губи чувствителност. По-късно изтръпва и придобива синкав оттенък. Загубата на чувствителност прави последващите ефекти от ниската температура незабележими и често причинява тежки необратими промени в тъканите. Истинската дълбочина на измръзване може да се определи само след спиране на студа, понякога след няколко дни (появява се оток, възпаление или тъканна некроза в засегнатата област).
Повече информация по темата може да намерите в:
» Повърхностно измръзване МКБ T33
Оклузивна васкулопатия
Синдромът на синия пръст на крака, известен също като оклузивна васкулопатия, е форма на остра дигитална исхемия, при която един или повече пръсти стават сини или виолетови. Възможно е също така да има разпръснати участъци от петехии или цианоза на стъпалата на краката.
Синдромът на синия пръст на крака е свързан с оклузия на малки съдове и може да възникне без очевидна предшестваща травма или нарушения, които предизвикват генерализирана цианоза, като хипоксемия или метхемоглобинемия.
Характерното синьо оцветяване и болката при синдрома на сините пръсти на краката са причинени от нарушен приток на кръв към тъканта, което води до исхемия. Нарушаването на кръвния поток се дължи на един или повече от следните фактори:
- намален артериален поток
- нарушен венозен отлив
- аномалии в циркулиращата кръв
Те не се изключват взаимно. Например, необичайната циркулираща кръв може да предизвика васкулит и последваща тромбоза на артериолите и капилярите, доставящи кръв към пръстите на краката, което води до намален артериален поток.
Поднокътен хематом
Поднокътният хематом е нараняване на нокътното легло, което причинява кървене под нокътя. Основните оплаквания при подобно нараняване са болка и обезцветяване на нокътя. Нараняването възниква в резултат на директен удар или смачкване на дисталната фаланга, като например захващане на пръст във врата. Когато кръвта навлезе в поднокътното пространство, тя оказва болезнен натиск върху нокътното легло.
Посттравматичният поднокътен хематом често е напрегнат и болезнен. Под нокътя се събира кръв, която става червеникава, кафява, синкава или сиво-черна на цвят. Кръвта притиска нокътното легло, причинявайки болка, която може да е пулсираща и изчезва, когато натискът върху нокътното легло се облекчи.
Цианоза
Цианозата е синкаво оцветяване на кожата и лигавиците от сиво-синьо до синьо-черно, причинено от високо съдържание на карбоксихемоглобин (HbCO2) в кръвта.
Синкав оттенък, причинен от навлизане на багрила в кръвта или отлагане на различни вещества в кожата, се нарича фалшива цианоза.
Истинската цианоза е симптом на хипоксемия (обща или локална). Появява се при концентрация на намален хемоглобин в капилярната кръв над 50 g/l (при норма до 30 g/l). Тя е по-изразена при пациенти с полицитемия, а при анемия цианозата се появява, когато се възстанови повече от половината от хемоглобина.
Често срещан признак на сърдечно заболяване е цианозата. При нарушено кръвообращение цианозата се изразява в най-отдалечените от сърцето области на тялото, а именно пръстите на ръцете и краката, върха на носа, устните и ушите. Това разпределение на цианозата се нарича акроцианоза. Появата му зависи от увеличаването на съдържанието на редуциран хемоглобин във венозната кръв в резултат на прекомерното усвояване на кислород от кръвта от тъканите при забавяне на кръвния поток. В други случаи цианозата става широко разпространена - централна цианоза. Причината е кислороден глад в резултат на недостатъчна артериализация на кръвта в белодробната циркулация.
Аргирия
Макар и рядко, аргирия (сребърна токсичност) е резултат от продължителна или висока експозиция на сребро. Един от симптомите на това състояние е синкавосиво оцветяване на кожата.
Излагането на сребро често се свързва с:
- професионална експозиция (добив на сребро, фотографска обработка, галванопластика)
- хранителни добавки с колоидно сребро
- лекарства със сребърни соли (превръзка на рани, капки за очи, промиване на носа)
- стоматологични процедури (сребърни зъбни пломби)
Болест на Уилсън
Болестта на Wilson-Westphal-Konovalov е вродено нарушение на метаболизма на медта, което води до тежко увреждане на централната нервна система и вътрешните органи. Диагностицира се при 5-10% от пациентите с чернодробна цироза в предучилищна и училищна възраст.
Хепато-церебралната дистрофия започва в детството или младата възраст и има хронично прогресиращо протичане. В много случаи появата на симптоми на увреждане на нервната система се предхожда от висцерални нарушения под формата на чернодробна дисфункция и стомашно-чревни нарушения (жълтеница, болка в десния хипохондриум, диспептични симптоми). От страна на нервната система екстрапирамидните симптоми под формата на мускулна ригидност, хиперкинеза и психични разстройства излизат на преден план. Пирамидалните симптоми могат да присъстват, но обикновено липсват. Чувствителността обикновено не се засяга.
Типичен симптом на заболяването са пръстените на Kayser-Fleischer - отлагания на медсъдържащ зеленикаво-кафяв пигмент по периферията на роговицата, по-изразени в по-късните стадии. Понякога се отбелязва жълтеникаво-кафява пигментация на кожата на тялото и лицето. Чести са хеморагични явления (кървене от венците, кървене от носа, положителен турникет тест), петна по кожата, акроцианоза. Капиляроскопията разкрива капилярна атония и конгестия на кръвния поток. Наблюдават се болки в ставите, обилно изпотяване, остеопороза и чупливост на костите.
Диагноза
Диагнозата на посиняване на пръстите на краката се извършват от съдов хирург или ревматолог. За да се определи клиничната степен на заболяването, лекарят събира анамнеза, провежда преглед и предписва лабораторни и инструментални изследвания. По време на прегледа той обръща внимание на такива фактори като промени в цвета на кожата, наличие на синдром на болка, спецификата на работата на пациента и приема на всякакви лекарства.
Изследвания, които се предписват на пациент, ако има съмнение за посиняване на пръстите на краката:
- общ кръвен тест (брой на белите кръвни клетки, скорост на утаяване на еритроцитите - СУЕ)
- кръвен тест за концентрация на ревматоиден фактор
- анализ за антинуклеарни антитела
- тест за криоглобулин
- оценка на артериално налягане, пулс и периферна O2 сатурация
- ЕКГ
- ехокардиография
- спирометрия
Лечение
Лечението на посиняване на пръстите на краката зависи от основната причина. Често терапията включва предписване на лекарства за подобряване на работата на сърцето и белите дробове. Целта е да се подобри кръвообращението и снабдяването на органите и тъканите с кислород. В някои случаи се използва кислородна терапия за възстановяване на нормалните нива на кислород.
Лекарите препоръчват спиране на всякакви лекарства, които ограничават притока на кръв (бета-блокери, противозачатъчни хапчета и някои антихистамини) и промяна на начина на живот, като спиране на пушенето и пиене на кофеинови напитки.
Заглавно изображение: Pots Syndrome, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons
Заболявания при симптом Посиняване на пръстите на краката
Библиография
https://www.healthline.com/health/blue-toenails
https://premiumzdravclinic.ru/sindrom-reynohttps://www.medicalnewstoday.com/articles/blue-toe-syndrome
https://www.healthline.com/health/peripheral-cyanosis#takeaway
https://www.apteka.ua/article/465183
https://de.wikipedia.org/wiki/Zyanose
Коментари към Посиняване на пръстите на краката
Христина Ангелова
Здравейте , палеца на крака на мъжът ми беше посинял и имаше силни болки, след редица прегледи се установи че има запушване .Направиха му операция за отпушване на вената. След операцията има известно подобрение ,но още го боли и пръста все още е с леко синкав отенък на .Какво е времето за въстановяване от подобна операция ?
Здравейте! Времето за възстановяване след операцията може да варира в зависимост от няколко фактора, включително степента на запушването, вида на извършената операция, индивидуалните скорости на заздравяване и всякакви усложнения, които могат да възникнат. Обикновено пълното възстановяване може да отнеме няколко седмици до няколко месеца. През това време може да се изпитат подобрение на симптомите като болка и променения цвят, но не е необичайно първоначално да има известен дискомфорт и остатъчни симптоми.
Важно е да се следват инструкциите на лекуващия лекар по време на периода на възстановяване и да се посещават планираните прегледи. Ако пациентът почувства силна или влошаваща се болка, подуване, промяна на цвета или други тревожни симптоми, е необходимо да се свърже с лекуващия си лекар.
Здравейте , палеца на крака на мъжът ми беше посинял и имаше силни болки, след редица прегледи се установи че има запушване .Направиха му операция за отпушване на вената. След операцията има известно подобрение ,но още го боли и пръста все още е с леко синкав отенък на .Какво е времето за въстановяване от подобна операция ?
Борислава Василева
Здравейте,синът ми е на 17г.и има много силни болки в пръстите на краката,както и посиняване.Това се случва за втора година-зимата.През лятото ги няма тези болки.Изледвали сме го за диабет,ПКК,всичко в нормите.Като ги измие със студена вода му олеква.На какво може да се дължи това?
Здравейте! Може да направите консултация със съдов хирург.
Здравейте,синът ми е на 17г.и има много силни болки в пръстите на краката,както и посиняване.Това се случва за втора година-зимата.През лятото ги няма тези болки.Изледвали сме го за диабет,ПКК,всичко в нормите.Като ги измие със студена вода му олеква.На какво може да се дължи това?
Нели Петкова
Здравейте, мъжът ми е с постковид, поду се единият крак в ходилото, много силни болки в петата, посиняха му втория и третия пръст. При уж доплер установиха слаба проводимост. Пропуснах да напиша, че е диабетик. Предлагат евентуално ангиография. Въпросът ми е, след като е диабетик, удачно ли е това изследване и възможно ли е да направи гангрена?
Здравейте! Посочените от вас симптоми вероятно се дължат на нарушено кръвоснабдяване на засегнатия крак. При всяко едно инвазивно изследване има риск от усложнения, но правилната диагноза води и до правилно лечение. Може да потърсите консултация с друг съдов хирург за второ мнение.
Здравейте, мъжът ми е с постковид, поду се единият крак в ходилото, много силни болки в петата, посиняха му втория и третия пръст. При уж доплер установиха слаба проводимост. Пропуснах да напиша, че е диабетик. Предлагат евентуално ангиография. Въпросът ми е, след като е диабетик, удачно ли е това изследване и възможно ли е да направи гангрена?