Повишени пръстенни сидеробласти
Повишени пръстенни сидеробласти означава наличие на повишена концентрация в кръвта на тези незрели и увредени червени кръвни клетки. Сидеробластите са прекурсор на зрелите еритроцити (червени кръвни клетки) и нормално ограничени количества от тях се откриват в костния мозък и единични в кръвта. Пръстенните сидеробласти се наричат така заради зрънцата желязо разположени под формата на пръстен около клетъчното ядро. Възможно е единични такива клетки да бъдат открити в периферната кръв, но повишеното им количество причинява анемия, тъй като те не могат да пренасят кислород.
Повишени пръстенни сидеробласти може да се установят при миелити, злокачествени заболявания на кръвта, вродени аномалии на гръбначния мозък и гръбначния стълб, синдром рефракторна анемия с пръстенни сидеробласти, механични, химически или лъчеви увреждания на гръбначния мозък и други.
Рефракторната анемия с пръстенни сидеробласти е придобито заболяване, което има сложна етиология. То може да е предизвикано от различни увреждания на гръбначния мозък, наследствени фактори и други. При него се нарушава нормалното развитие на червените кръвни клетки и незрелите сидеробласти не могат да свържат желязото в хемоглобин и несвързаното желязо в тях се натрупва в клетъчните митохондрии под формата на пръстен около клетъчното ядро. При това положение, те не могат да продължат развитието си в следващите стадии и да се превърнат в зрели еритроцити. Процентът на тези функционално негодни клетки значително се увеличава в периферната кръв за сметка на зрелите еритроцити и това води до симптоми на анемия. Тази анемия се среща предимно при хора над 50 годишна възраст и в по-леките случаи бавно прогресира, като преживяемостта е около 10 години след проява на симптомите, но в по-тежките това заболяване може да премине в някоя от формите на левкемия с по-тежки симптоми и изход.
Коментари към Повишени пръстенни сидеробласти