Патологична функция на уринарния тракт
Патологични функция на уринарния тракт, представлява нарушение във функцията на отделителната система. Отделителната система се състои от два бъбрека, уретера, пикочен мехур и уретра. Функцията на тази система се състои от премахване на отпадъчни продукти от организма (основно урея и пикочна киселина), контрол на електролитния дисбаланс, контрол на киселинно-алкалната хомеостаза, контрол на кръвния обем и поддържане на кръвното налягане.
Причини за патологични функции на уринарния тракт може да са бъбречна хипоплазия, бъбречна дисплазия, поликистозен бъбрек, уретрална атрезия, уретроцеле, възпалителни заболявания на бъбреците, инфекциозни заболявания, цистит, камъни в бъбреците, доброкачествена хиперплазия на простатата, диабетна нефропатия, фамилна нефропатия, системен еритематозем лупус, синдром на Босвиел (Bosviel), Фанкони (Fanconi) синдром, акрофронтофационазална дизостоза и др.
Акрофронтофационазална дизостоза е вродено заболяване, при което се наблюдава множество малформации, като лицеви и скелетни аномалии, интелектуален дефицит и пикочно-полови аномалии. Черепномозъчните аномалии се изразяват с брахиоцефалия, плосък тил, хипоплазия на средната част на лицето, заешка уста, широко разположени очи, голям нос, цепнато небце, изпъкнали устни, широко чело. Аномалиите на крайниците се характеризират с отсъстващи нокти на пръстите, хиполазирани краища на пръстите, широки палци, раздвоен на две палец, камптодактилия, къси пръсти, хипоплазия на фибулата. При това заболяване се наблюдават и аномалии на очите — разположени надолу очни цепки, паднали клепачи, колобома в клепача. Други съпътстващи симптома са намалената пигментация на кожата, нарушения в отделителната система и др.
Коментари към Патологична функция на уринарния тракт