Пареза на VI черепномозъчен нерв
Пареза на VI черепномозъчен нерв: означава частична загуба на функция на шестият главномозъчен нерв, отговорен за движението на очните ябълки.
Отвеждащият нерв (n. abducens) е соматичен очнодвигателен нерв. Частичната парализа на нерва може да бъде съпроводена с двойно виждане, главоболие, завъртане на главата по посока на желания за виждане обект, езотропия.
Пареза на VI черепномозъчен нерв може да се дължи на мозъчен тумор, аневризма, инсулт, демиелинизация, менингит, диабетна невропатия, синдром на Вернике-Корсаков (Wernicke-Korsakoff syndrome), синдром на Талоса-Хънт (Tolosa-Hunt syndrome), хидроцефалия, мозъчен кръвоизлив, оток, абсцес, кавернозен синузит, множествена склероза, кавернозен синузит, усложнение от инфекция на ухото или окото, повишено вътречерепно налягане, глиоми, Лаймска болест, фрактура на черепни кости, туберкулоза, хипертония, атеросклероза, саркоидоза, васкулит, сифилис, синдром на Клод-Бернар-Хорнер (Claude-Bernard-Horner syndrome), синдром Gradenigo-Lannois, синдром Raymond Cestan, синдром на Kearns-Sayre, синдром на Дуейн (Duane syndrome), синдром на Мьобиус (Mobius syndrome), миастения гравис, синдром на Милърд Гъблър (Millard Gubler syndrome), синдром на Foville, Wildervanck синдром и други.
Wildervanck синдром известен още като цервико-очна-акустична дисплазия е рядко вродено заболяване, състоящо се от триадата от признаци: загуба на слуха, сливане на прешлените на врата (синдром на Клипеl-Файл) и очни проблеми (синдром на Дуейн). Други симптоми включват епилептични пристъпи, умствена изостаналост и други. Синдромът се среща по-често при жените. Причината за поява на заболяването не е известна.
Коментари към Пареза на VI черепномозъчен нерв