Парализа на долната челюст
Парализата на долната челюст е състояние, при което вследствие на парализа на дъвкателната мускулатура, засегнатия не е в състояние нормално да отваря и затваря устата си.
Парализата на долната челюст може да бъде спастична и атонична. Първата се нарича още тризмус и се характеризира с продължителен неволеви спазъм на дъвкателната мускулатура, при което долната челюст е силно притисната към горната и отварянето на устата е много трудно или невъзможно. Във втория случай долната челюст е силно отпусната поради липса на тонус в дъвкателната мускулатура и нормалното затваряне на устата е невъзможно.
Парализата на долната челюст също така може да бъде едностранна или двустранна, като при едностранната устата се изкривява по посока към здравата страна. Много важно е отдиференцирането на това състояние от луксацията на долночелюстните стави, още повече, че двете състояния могат да се установят и едновременно (например при травми).
Парализата на долната челюст може да се дължи на отравяния с курареподобни средства, увреждане на триделния нерв, енцефалити, менингити, тумори, травми, бяс, измръзвания, тежки ангини, предозиране на миорелаксанти, вродени аномалии и други.
Коментари към Парализа на долната челюст