Отклонение на очите навън
Отклонение на очите навън: вид страбизъм (кривогледство), характеризиращ се с пасивно отместване на очните ябълки към външните очни ъгли. Състоянието се означава с термина екзотропия. Може да бъде преходно (изчезва спонтанно към 6-8 седмична възраст) или постоянно. Екзотропията може да се съпровожда от симптоми като намалено зрение, чувствителност към ярка светлина, двойно виждане и други.
Отклонение на очите навън може да се наблюдава във връзка с парализа на трети черепно-мозъчен нерв, генетични заболявания, усложнение след очна операция, септо-оптична дисплазия и други.
Септо-оптична дисплазия е вродено заболяване, известно още като синдром на хипоплазия на зрителния нерв или синдром на De Morsie. Характеризира се с недоразвитост на зрителния нерв и мозъчни аномалии. Мозъчните аномалии може да включват липса на септум (преграда) пелуцидум, агенезия на корпус калозум, кортикална хетеротопия, ненормално развитие на хипоталамуса и аномалии на хипофизата. Някои от симптомите на септо-оптична дисплазия включват нистагъм, отслабване или пълна загуба на зрението, изоставане в развитието, затруднение в обучението, забавен растеж и други.
Коментари към Отклонение на очите навън