Недостигане до симптоми от 2 фаза от заболяването
Недостигане до симптоми от 2 фаза от заболяването е състояние, при което хора засегнати от дадено заболяване не успяват да достигнат до по сериозната фаза от съответното заболяване, в зависимост и от броя на фазите, в които протича.
Недостигане до симптоми от 2 фаза от заболяването може да бъде пример за заболяването детски паралич или наричано още полиомиелит.
Полиомиелитът (Poliomyelitis) представлява остро инфекциозно заболяване, което се причинява от полиомиелитни вируси от род Enterovirus на сем. Picornaviridae. Заболяването предизвиква възпалителни изменения на сивото вещество на гръбначния мозък и протича с висока смъртност ако няма имунизация. От детски паралич заболяват предимно деца на възраст от 1 до 5 години. Разпространението на вируса става по въздушно-капков и фекално-орален път. Заболяването има инкубационен период между 3 и 35 дни (обикновено са 7-14), като се проявява в многобройни форми, разделени на две големи групи: апаралитична ("малката болест", серозен менингит, полиомиелит у имунизирани) и паралитична (спинална, булбарна, спино-булбарна и понтийна форми). Последните регистрирани случаи на полиомиелит в България са от 1991 г. и 2001 г., като е получен имунизационен пробив след внос на див полиовирус тип 1 от Таджикистан и Индия при неимунизирани или непълно имунизирани деца от малцинствените групи. В България масовата имунизация срещу децки паралич се прилага от 1959 г.
Коментари към Недостигане до симптоми от 2 фаза от заболяването