Намалено серумно съдържание на фолиева киселина
Намалено серумно съдържание на фолиева киселина: състояние, при което в организма се установява ниско ниво на фолиева киселина. Признаците, които могат да се проявят включват умора, посивяване на косата, поява на афти в устата, подуване на езика, бледа кожа, диария, раздразнителност, загуба на апетит, намаляване на теглото. Характерни са още проблеми с растежа, депресия, деменция, проблеми с бременността, главоболие, сърцебиене и други.
Фолиевата киселина (витамин В9) е водно разтворим витамин от група В, който играе важна роля за организма. Тя представлява жълто-оранжев кристален прах. Човешкият организъм не може да произвежда фолиева киселина, затова трябва да се набавя чрез храната. Съдържа се предимно в зеленолистните зеленчуци - маруля, спанак, грах, магданоз, броколи. Фолиевата киселина помага на клетките да се размножават, необходима е за образуването на плацентата, за правилното развитие на гръбначния стълб и костния мозък на ембриона, участва в синтеза на ДНК. Витаминът оказва положително въздействие върху организма на бъдещата майка, като тонизира и намалява нивото на стресовите хормони. Особено полезен е за жени, склонни към анемия. Достатъчната консумация на фолиева киселина намалява риска от вродени увреждания на бебето до 70%.
Намалено серумно съдържание на фолиева киселина може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - малабсорбция, недохранване, кистозна фиброза.
- Болести на храносмилателната система - цьолиакия, болест на Крон (Crohn’s disease), хроничен ентерит.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - макроцитна анемия, фолиевонедоимъчна анемия.
- Новообразувания - рак на дебелото черво.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - прекомерен прием на алкохол.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на някои медикаменти (метотрексат).
Коментари към Намалено серумно съдържание на фолиева киселина