Намалени нива на лутеинизиращ хормон
Намалени нива на лутеинизиращ хормон: състояния, при които стойностите на лутеинизиращият хормон са занижени. Този хормон участва в регулацията на менструалния цикъл при жените, както и в производството на яйцеклетки, а при мъжете в произвеждането на тестостерон и образуване на спермата. Нормалните нива на хормона варират от 1 до 10 IU/L при жени в детеродна възраст и от 19 до 100 IU/L при тези в менопауза, при мъжете стойностите са между 1 и 15 IU/L.
Намалените нива на лутеинизиращ хормон се пораждат при увреждане на хипофизата, стрес, туморни образувания, ниско тегло, гладуване, анорексия, липса на овулация или производство на сперма, септо-оптична дисплазия (Septo-Optic dysplasia) и други.
Септо-оптичната дисплазия е рядко хетерогенно състояние, характеризиращо се с комбинация от хипоталомо-хипофизна дисфункция, хипоплазия на зрителния нерв и аномалия на септум пелуцидум. Заболяването протича с проблеми в зрението включващи хипоплазия на оптичните дискове, нистагъм, астигматизъм, слепота с едното или двете очи. Установяват се още хормонални нарушения и неврологични проблеми.
Коментари към Намалени нива на лутеинизиращ хормон