Мидриаза
Мидриаза: медицински термин, с който се означава необичайното и продължително разширяване на зениците на очите.
Зениците са черните кръгове разположени в средата на ириса (цветната част на окото). Те събират светлина и я пренасят в ретината, за да образуват образи. Обикновено зениците се разширяват в отговор на слаба светлина. Понякога е възможно уголемяването им да настъпи по причина, която не е свързана с нивата на светлина в околната среда и те могат да останат разширени дори при по-силна светлина. Когато състоянието засегне само едно око се означава като анизокория.
Обратното на мидриазата е, когато зениците се свиват и стават по-малки. Това състояние се нарича миоза.
Симптоми при мидриаза
Характерният за състоянието признак е разширени зеници, които не стават по-големи или по-малки в отговор на промени в светлината.
Когато зениците са разширени, очите стават по-чувствителни към светлината. Това може да доведе до замъглено зрение и усещане за мускулни съкращения около челото и очите. Някои хора могат също да изпитат главоболие, виене на свят, дразнене на очите и да имат проблеми със съня.
Затрудненото движение на окото и увиснал клепач могат да бъдат признаци, че мидриазата се дължи на парализа очедвигателния нерв.
Мидриазата може да се дължи на:
- Болести на окото и придатъците му - синдром на Ади (Adie's syndrome), остра закритоъгълна глаукома.
- Инфекциозни и паразитни болести - ботулизъм.
- Болести на органите на кръвообращението - аневризма на каротидната артерия.
- Болести на нервната система - парализа на очедвигателния нерв, синдром на Вебер (Weber syndrome).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата – повишени нива на окситоцин.
- Страничен ефект от употреба на медикаменти - хлорпромазин, цинаризин, циклопентолат, дипивефрин, атропин, левомепромазин, фенелзин, сибутрамин, морфин.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - отравяне с растения (бодлив трън, картофи), химично отравяне, травма на окото, травма на главата, травматично мозъчно увреждане.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - употреба на наркотици.
- Други - доброкачествена епизодична едностранна мидриаза.
Лечение
Ако забележите промяна в големината на зениците на очите е необходимо в най-кратък срок да посетите лекар (офталмолог). В случай, че състоянието е настъпило след нараняване на очите или главата потърсете спешна помощ.
Лечението се определя в зависимост от първопричината. Неговата основна цел е да се запази пълната функционалност на очите.
Допълнителна информация може да прочетете в симптома: "Разширени зеници.
Заболявания при симптом Мидриаза
Библиография
https://www.healthline.com/health/mydriasis
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321686.php
Коментари към Мидриаза