Мания за проверка
Манията за проверка представлява необяснима необходимост да проверяваш непрекъснато и неосъзнато дали различни предмети са на мястото си, без да съществува наложителна за това причина. Пример за това са да проверяваш непрекъснато колко е часът, дали мобилния телефон е в джоба ти или портмонето е в чантата, непрекъснато съмнение дали са изключени електрическите уреди, често миене на ръцете, страх от различни заболявания.
Манията за проверка се наблюдава при:
- Психични и поведенчески разстройства - обсесивно-компулсивно разстройство, психически отклонения в следствие на голям стрес, тревожност, напрегнато ежедневие, натрапчиви недоброволни мисли, ананкастно разстройство.
По-чести причини за манията за проверка
Обсесивно-компулсивно разстройство
Манията за проверка е често срещана форма на обсесивно-компулсивно разстройство (ОКР), характеризираща се с базирано на проверка компулсивно поведение.
Хората страдащи от ОКР с мания за проверка се страхуват, че по някакъв начин ще причинят нещо лошо на себе си или на други хора, умишлено или не. Тази обсебваща загриженост причинява безпокойство, на която те реагират с ритуали на проверка в опит да получат сигурност, че нищо лошо не се е случило или няма да се случи.
Натрапчивите мисли при хора с ОКР с мания за проверка са склонни да се съсредоточат върху възможността нещо лошо да се случи с тях или с другите. Когато става въпрос за други, които може да се наранят, страхът е, че това би било тяхна вина. Често срещаните обсесивни опасения при това разстройство включват:
- Загриженост за безопасността - опасения за отговорност за пожар, наводнение, кражба с взлом или друга заплаха за живота или имуществото.
- Проблеми със здравето - страхове от развитие на сериозно заболяване.
- Проблеми с грешки - страхове от грешки от всякакъв вид.
- Проблеми с неподходящо поведение - страх от лошо поведение (напр. казване на нещо обидно в разговор).
Тези натрапчиви опасения водят до дистрес (обикновено под формата на безпокойство) и за този подтип на ОКР проверката е компулсивното поведение, използвано за намаляване на тази тревожност. Целта на проверката е човек да постигне сигурност, че тези неща не са или няма да се случат. Честото поведение за проверка включва:
- Физическа проверка: Разглеждане отблизо на нещата (понякога правенето на снимки за по-сигурно „доказателство“) или физическото им изследване.
- Избягване: Избягването на отговорност може да означава избягване на безпокойството около несигурността. Принуждаването на някого да напусне последен къщата или стаята поема отговорността за проверка на брави, печки, кранове и др. Ако загрижеността е свързана с грешки, избягването на възможностите за грешки (напр. не изпращане на имейли или взаимодействие с други) може да намали безпокойството.
- Успокоение: Хората с ОКР с мания за проверка често търсят успокоение. Това успокоение може да идва отвътре, напомняйки им, че са направили нещата правилно. Също така често се търси успокоение от другите с въпроси като „Видя ме да заключвам вратата, нали?“ или „Тази бенка изглежда ли ви нормална?“
- Психични ритуали: Много проверки се извършват вътре в главата. Това може да бъде под формата на повторение на събитията в съзнанието на човека. Например, човек, страдащ от ОКР с мания за проверка, може да прекарва часове в леглото, като непрекъснато провежда разговори, които е имал през този ден, за да е сигурен, че не е направил нищо неподходящо. Съображенията за безопасност могат да доведат до „повторно възпроизвеждане“ (в главата) на всички техни действия преди да излязат от къщата, за да са сигурни, че всичко е направено правилно.
Тревожност
Когато сме под напрежение или се притесняваме от нещо, особено често правим двойна или дори тройна проверка. Това е нормално, но за много хора навикът на многократни проверки се превръща в опасен. При хора, изпитващи лека тревожност, навлизането в циклите на повтарящата се проверка крие своите рискове.
При несигурност в собствените си действия и спомени многократната проверка не решава проблема. Хората се чувстват по-добре за момент, но скоро притеснението се връща отново и съмнението нараства.
Изследвания показват, че многократната проверка всъщност поражда съмнение, като затруднява запомнянето. Манията за проверка води до замъгляване на паметта, защото вместо ясен, запомнящ се, еднократен случай, проверяващият се сблъсква с поредица от подобни събития, които са склонни да се размиват заедно. Много по-трудно е да си припомните спецификата, след като повторите едно и също действие 10 или 15 пъти. Тогава се прокрадва съмнение.
Кога да потърсите лекар?
Манията за проверка сама по себе си не изисква спешна медицинска помощ. Ако тя се проявява в комбинация с други специфични симптоми като мания за чистота, натрапчиви негативни мисли, неефективен перфекционизъм и други, обърнете се към Вашия лекар.
Как да си помогнете сами?
В случай, че манията за проверка не е породена от психично разстройство, а от напрегнато ежедневие или тревожност, съществуват техники, с които да се справите с проблема. Те са свързани с намаляване стреса и практикуване на релаксиращи техники.
Заглавно изображение: freepik.com
Заболявания при симптом Мания за проверка
Библиография
https://www.treatmyocd.com/blog/checking-ocd-symptoms-and-treatment?
https://www.psychologytoday.com/intl/articles/200603/the-dangers-double-checking
Коментари към Мания за проверка