Кисти на яйчниците
Киста на яйчника: твърди или изпълнени с течност образувания, които може да се установят върху единия или двата яйчника на жената. Те се срещат в репродуктивна възраст. Обикновено са безобидни и изчезват, без да е необходима терапия в рамките на няколко седмици или месеца. Въпреки това има кисти, които могат да причинят сериозни проблеми.
Кистите се появяват поради хормоналните промени, настъпващи по време на месечния менструален цикъл. Има различни видове: функционални, дермоидни, ендометриални. Те варират по размер. Често появата им не е придружена от симптоми, но понякога може да се наблюдават болка в корема и тазовата област, гадене и повръщане, болка по време на полов акт и други.
Когато по време на всеки менструален цикъл се развиват множество кисти, които не изчезват се говори за поликистозен яйчников синдром.
Кистата на яйчника може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - ендометриоза.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - синдром на поликистозните яйчници.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - вродена надбъбречна хиперплазия, синдром на чупливата Х хромозома, полиостеозна фиброзна дисплазия (McCune-Albright Syndrome).
- Други - синдром на Фаулър-Крисмас-Чарпс (Fowler-Christmas-Chapple syndrome).
Диагнозата се поставя на база анамнеза, клинична симптоматика и физически преглед. За подпомагане поставянето й се използва ехографско изследване. В някои случаи се препоръчва лапароскопска операция. Някои видове кисти, особено тези, които са с твърда консистенция може да бъдат ракови. При тях е необходимо да се извърши и кръвен тест СА 125.
Повечето кисти не изискват лечение, а само проследяване чрез ултразвук, за да се гарантира, че кистата изчезва, а не нараства. Тези, които не изчезват и нарастват се лекуват медикаментозно или оперативно.
Коментари към Кисти на яйчниците