Кетоацидоза
Кетоацидозата предствлява вид метаболитна ацидоза, при която се наблюдава свръхпроизводство на кетотела (ацетоацетат, бета-хидроксибират, ацетон), натрупването им в кръвта и екскрецията им чрез урината (кетонурия). Силно повишената концентрация на кетони в кръвта води до промяна на нормалното рН (7,35-7,45) на кръвта и изисква медицинска помощ. При физиологична кетоза, която настъпва при гладуване или при спазване на нисковъглехидратна диета, нивата на кетони в кръвта също са повишени, но, за разлика от кетоацидозата, са в такива граници, че не се нарушава киселинно-алкалното равновесие.
Кетоацидозата може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет (тип 1 и тип 2), гладуване, гликогеноза (тип 1а, тип 3, тип 6), изовалерианова ацидемия, метилмалонова ацидурия, дефицит на протионил-CoA-карбоксилаза, дефицит на фруктозо-1,6 дифосфатаза, дефицит на малонил-CoA-декарбоксилаза, пропионова ацидемия.
- Психични и поведенчески разстройства - алкохолизъм.
Симптоми
Кетоацидозата изисква спешна медицинска помощ и се манифестира със следните симптоми:
- повишена жажда
- често уриниране
- гадене
- повръщане
- стомашни болки
- дехидратация
- умора
- задух
- дъх с плодов аромат
По-чести причина за кетоацидоза
Диабет тип 1 (инсулинозависим)
При захарен диабет тип 1 се наблюдава дефицит на инсулин поради деструкция на бета-клетките на панкреаса. В резултат на това се нарушава метаболизна на въглехидратите, белтъците и мазнините. Обикновено заболяването се манифестира в млада възраст, но е възможно развитието му и при възрастни. В етиологията на заболяването участват генетични фактори и отключващи фактори на околката среда като стрес, инфекции, травми. Смята се, че автоимунитетът играе основна роля в развитието на заболяването.
Поради тежък инсулинов недостиг глюкозата от кръвта не може да навлезе в клетките и да задоволи енергийните им потребности - развива се състояние на хипергликемия. Заради настъпилия енергиен глад организмът започва да използва алтернатичен източник на енергия, като вклюва механизмите на липолизата (изгарянето на мазнини) и кетогенезата, последиците от което са кетонемия, хиперлипопротеинемия и хиперхолестеролемия. В състояния на екстремен стрес за организма е възможна появата на диабетна кетоацидоза и при пациени, страдащи от диабет тип 2.
Диеабетната кетоацидоза изисква спешна медицинска помощ и незабавно лечение. Симптомите й включват жажда, Кусмалово дишане, полиурия, умора, стомашни болки, гадене, повръщане, ацетонов дъх.
Алкохолизъм
Разстройството, свързано с употребата на алкохол е медицинско състояние, характеризиращо се с нарушена способност за спиране или контролиране на употребата на алкохол въпреки неблагоприятните социални, професионални или здравни последици. Дългосрочните рискове за здравето от прекомерния прием на алкохол включват:
- Сърдечно-съдови заболявания
- Чернодробна цироза
- Рак на устната кухина, гърлото, хранопровода, дебелото черво
- Отслабване на имунната система
- Проблеми с психичното здраве, социални проблеми
Алкохолната кетоацидоза е състояние, обикновено наблюдавано при пациенти, които хронично злоупотребяват с алкохол, след пристъп на тежко пиене. Причината за развитие се явява невъзможността на организма да приема, абсорбира и използва глюкозата за енергийните си нужди. Алкохолът намалява чернодробната глюконеогенеза и води до намалена инсулинова секреция, повишена липолиза, нарушено окисляване на мастни киселини и последваща кетогенеза, причинявайки метаболитна ацидоза. Растежният хормон, епинефринът, кортизолът и глюкагонът са повишени. Нивата на плазмената глюкоза обикновено са ниски или нормални, но понякога се появява лека хипергликемия. Симптомите на алкохолка кетоацидоза включват тахикардия, тахипнея, дехидратация, нервна възбуда, коремна болка.
Алкохолната кетоацидоза е спешно състояние и изисква незабавна медицинска помощ.
Диагноза
Физическият преглед и лабораторните изследвания могат да помогнат за диагностицирането на кетоацидоза. Те включват:
- Кръвна захар
- Ниво на кетони в кръвта
- Киселинност на кръвта
- Анализ на урината
- Кръвни електролитни тестове
Лечение
Кетоацидозата е състояние, което изисква спешна медицинска помощ. Възможните усложние при отложено или неправилно лечение включват мозъчен оток, оток на белите дробове, бъбречни увреждания.
Заглавно изображение: freepik.com; NEUROtiker, Public domain, via Wikimedia Commons;
Заболявания при симптом Кетоацидоза
Библиография
https://flexikon.doccheck.com/de/Diabetische_Ketoazidose
https://flexikon.doccheck.com/de/Metabolische_Azidose
https://flexikon.doccheck.com/de/Ketoazidose
https://www.cdc.gov/diabetes/basics/diabetic-ketoacidosis.html
https://www.msdmanuals.com/home/hormonal-and-metabolic-disorders/acid-base-balance/overview-of-acid-base-balance
https://www.cdc.gov/alcohol/fact-sheets/alcohol-use.htm
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430922/
https://www.msdmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/diabetes-mellitus-and-disorders-of-carbohydrate-metabolism/alcoholic-ketoacidosis
Коментари към Кетоацидоза