Изостаналост в двигателното развитие
Изостаналост в двигателното развитие: състояние, при което основни рефлекси и двигателни умения, като ходене, изправяне, завъртане, фина моторика и други, се развиват твърде бавно и/или не достигат пълна степен на развитие.
Изостаналост в двигателното развитие може да настъпи поради психични заболявания (депресия, тревожни разстройства), церебрална парализа, болест на Тай Сакс (Tay-Sachs), стрес-нанизъм и други.
Стрес-нанизъм (психосоциален нанизъм) е заболяване дължащо се на прекомерен стрес поради тормоз или насилие, водещо до увреждане на психичното и физическо развитие. Често нарушенията са обратими и състоянието се подобрява при отстраняване на стресиращия фактор и смяна на средата на живеене. Характерни за психосоциалния нанизъм са нисък ръст, умствена изостаналост, изостаналост в двигателното развитие, социална апатия, социална инерция, пристъпи на гняв и/или плач, агресия, самонараняващо поведение с липса на болево усещане, прекомерно ядене и пиене на вода последвани от повръщане, неадекватно хранително поведение, нощно напикаване, енкопреза, нарушен ритъм на сън и бодърстване, агресивност и други.
Заболявания при симптом Изостаналост в двигателното развитие
- Балансирани преустройства на автозомите при анормален индивид
- Други разстройства на обмяната на аминокиселините с разклонена верига
- Други редукционни деформации на мозъка
- Други уточнени вродени аномалии на храносмилателната система
- Други уточнени синдроми на вродени аномалии, засягащи няколко системи
- Други уточнени синдроми на вродени аномалии, некласифицирани другаде
Коментари към Изостаналост в двигателното развитие