Запушване на пикочния канал при мъжете
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Запушване на пикочния канал при мъже представлява нарушение в преминаването на урината от пикочния мехур към външната среда. В зависимост от причината на запушване, обструкцията на пикочния канал може да бъде частична или пълна.
Пикочният канал (уретра) представлява част от отделителната система, чиято основна функция е свързана с евакуиране на урина извън тялото. Пикочният канал при мъжете е значително с по-голяма дължина и по-сложна структура, отколкото при жените. Освен като част от отделителната система, уретрата при мъжете има роля и в репродуктивната система, тъй като освен урина, през нея преминава и семенната течност по време на полов акт.
Запушване на пикочния канал при мъже може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - доброкачествена простатна хиперплазия, простатит, абсцес на простатата, бъбречно-каменна болест, уретрит.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – наличие на чуждо тяло в пикочния канал, травми в областта на таза.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - стеснение на пикочния канал.
- Новообразувания - карцином на простатата.
По-чести причини за възникване
Стриктура на уретрата
Представлява вродено или придобито стеснение на пикочния канал, което се наблюдава значително по-често при мъже поради анатомично по-дългата и сложна структура на уретрата. Една от основните причини за запушване на пикочния канал при мъже е стриктурата, която може да възникне вследствие на различни фактори: вродени аномалии, възпалителни процеси, травми в областта на таза, поставяне на катетър, хирургични интервенции и други. Механизмът на стеснение на пикочния канал обикновено включва нараняване на лигавицата в резултат на което се образува нова съединителна тъкан, която намалява лумена на уретрата и може да предизвика обструкция.
Доброкачествена простатна хиперплазия
Най-често срещаното заболяване на простатата при мъже в напреднала възраст. Доброкачествената простатна хиперплазия се развива постепенно и е свързана с хормонални промени в мъжкия организъм, настъпващи с възрастта. Пикочният канал преминава през простатната жлеза поради това всеки патологичен процес, засягащ простатата, може да предизвика запушване на уретрата. Прекомерното разрастване на простатната жлеза при доброкачествената хиперплазия може да доведе до силно притискане и обструкция на пикочния канал. Симптомите включват често уриниране, особено нощем, промяна в струята на урината, трудност при започванe на уринирането и други.
» Повече информация по темата: Хиперплазия на простатата
Простатит
Простатитът представлява възпаление на простатната жлеза, което най-често има бактериален произход, но може да бъде предизвикано и от други фактори като вируси или гъбички. В зависимост от продължителността и характера на възпалителния процес, простатитът се класифицира като остър или хроничен. Възпалението на простатата води до оток, зачервяване и дразнене на околните тъкани, който може да доведе до временна обструкция на пикочните пътища. След правилно лечение и овладяване на възпалителния процес, в повечето случаи уринни поток се възстановява.
Абсцес на простатата
Характеризира се с образуване на гнойна колекция, обикновено вследствие на тежки инфекциозни процеси и неправилно лечение. Абсцес на простатата най-често се развива като вторичен процес след прекаран остър простатит, когато инфекцията не е напълно излекувана. Рискови групи за развитие на абсцес са хора с понижена имунна система, като такива подложен на имуносупресираща терапия, болни от спин, хроничен алкохолизъм или други подлежащи хронични заболявания. Това състояние е сравнително рядко, но изисква спешна медицинска намеса поради риска от сериозни усложнения.
Рак на простатата
Карциномът на простатата представлява злокачествено образувания на простатната жлеза. Това едно от най-честите онкологични заболявания при мъже след 50-годишна възраст. Обикновено ракът на простатата се развива бавно, постепенно и в началото безсимптомно, вследствие на което може да остане дълго време недиагностициран. В ранните стадии симптомите често наподобяват доброкачествената простатна хиперплазия. В напреднали стадии карциномът може да обхване уретрата и съседни структури и да предизвика частична или пълна обструкция на уринния поток.
» Повече информация по темата: Рак на простатата
Симптоми
Симптомите при запушване на пикочния канал варират в зависимост от степента и локализацията на обструкцията, както и от причината за възникването ?. Най-честите оплаквания включват:
- Трудно уриниране
- Болезнено уриниране
- Парене при уриниране
- Прекъсване на струята
- Чести позиви за уриниране
- Задръжка на урина в пикочния мехур
- Наличие на кръв или гной в урината
- Повишаване на телесната температура
Диагноза
При съмнение за запушване на пикочния канал е препоръчително да потърсите медицинска помощ. Прегледът обикновено започва с анамнеза и физикален преглед като диагнозата се потвърждава окончателно след извършване на допълнителни лабораторни и образни изследвания. Те могат да включват:
Изследване на урина: анализът на урина позволява да се открият отклонения от нормата, които могат да насочат към причината за запушване на пикочния канал. Чрез изследването на урина може да се установи наличие на кръв в урината, бактерии, протеини и други.
Изследване на кръв: проследяват се нивата на клетките от червения и белия кръвен ред, търсят се промени в показателите, отразяващи бъбречната функция (урея и креатинин), както и нивото на електролити. Важен показател е простатно-специфичния антиген. Той се назначава при съмнение за патологичен процес засягащ простата , най-често при мъже над 50 годишна възраст.
Биопсия на простата: в случай че нивата на ПСА са над нормата и има съмнение за злокачествен процес може да се пристъпи към биопсично изследване. По време на изследването се взима материал от простата за хистологично изследване, което позволява да се потвърди или изключи наличието на злокачествено заболяване.
Ултразвуково изследване: основен метод за оценка на пикочната система. Ехографията позволява да се определи количеството на остатъчна урина в пикочния мехур, наличието на камъни или туморни процеси, както и размерът на простатната жлеза.
Други образни изследвания: по преценка на лекаря могат да се назначат допълнителни образни изследвания като цистоскопия, микционна урография, компютърна-томография, изследване с ядрено-магнитен резонанс и други.
Лечение
Лечението при запушване на пикочния канал при мъже е комплексно и индивидуално. То зависи от причината и степента на обструкция. Целта на лечението е да се преодолее запушването и да се възрастови нормалното преминава на урина през уретратата.
- Антибиотично лечение - Антибиотиците са първа линия на лечение при запушване на пикочния канал вследствие на възпалителен процес, с бактериален произход. Антибиотично лечение се прилага при бактериална инфекция, засягаща пикочния канал, простатата или друг отдел на отделителната система.
- Симптоматично лечение - Това лечение е насочено към облекчаване на симптомите, причинени от запушването. Включва употреба на спазмолитици и аналгетици за намаляване на болката и дискомфорта.
- Оперативно лечение - Обмисля се при тежка обструкция, при която медикаментозната терапия не е ефективна. Може да включва поставяне на стент, трансуретрални инвазивни процедури, лазерна хирургия и други.
След установено запушване на пикочния канал е препоръчително да посещавате уролог веднъж годишно за извършване на профилактичен преглед и превенция на бъдеща обструкция.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СИМПТОМА
Библиография
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ureteral-obstruction/diagnosis-treatment/drc-20354680
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21155-ureteral-obstruction
https://www.webmd.com/prostate-cancer/types-of-prostate-diseases
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/urethral-stricture
Коментари към Запушване на пикочния канал при мъжете