Дефицит на хормони на хипофизата
Дефицит на хормони на хипофизата представлява силно намалено до липсващо количество на жизненоважни хормони (адренокортикотропен хормон, антидиуретичен хормон, пролактин, лутеинизиращ хормон, окситоцин, растежен хормон, тироид-стимулиращ хормон). Състоянието се нарича още хипопитуитаризъм.
Дефицит на хормони на хипофизата може да се установи при: родова увреда на жлезната тъкан, хормонално неактивни тумори, лъчево въздействие, оперативно отстраняване на хипофизата, напреднали злокачествени новообразувания, наследствено увреждане на гените, мозъчен абсцес, следродов кръвоизлив в хипофизата, травма в областта на главата, вродена хипоплазия или агенезия на хипофизата, автоимунна реакция на организма, синдром на Праден-Вили (Prader-Willi), хипогонадизъм, непридобит несиндромен комбиниран дефицит на хипофизарни хормони.
Комбиниран дефицит на хипофизарни хормони (непридобит, несиндромен) представлява състояние на дефицит на повече от един от хипофизарните хормони, като тази недостатъчност не е свързана с някакви други малформации и аномалии. Това състояние може да се дължи на генетичен дефект или да бъде резултат от тумори, операция или радиационна терапия. Симптомите могат да варират значително, зависимост от това кои хормони са засегнати. Наблюдават се: дефицит на хормони на хипофизата, дефицит на растежен хормон, дефицит на хормон стимулиращ щитовидната жлеза, дефицит на пролактин и адренокортикотропен хормон, дефицит на лутеинизиращ хормон и фоликулостимулиращ хормон, изоставане във физическия растеж (при дефицит на растежен хормон), психомоторно изоставане (при дефицит на хормон стимулиращ щитовидната жлеза), закъснял или липсващ пубертет (при дефицит на гонадотропин).
Коментари към Дефицит на хормони на хипофизата