Дефицит на лутеинизиращ хормон
Дефицит на лутеинизиращ хормон представлява понижено производство на лутеинизиращ хормон от хипофизата, което води до намаляване на неговото ниво или липсата му.
Лутеинизиращият хормон при жените е от значение за регулиране на менструалния цикъл и образуване на яйцеклетките, а при мъжете - в произвеждането на тестостерон и семенна течност.
Дефицит на лутеинизиращ хормон може да се установи при: липса на овулация или произвеждане на сперма, анорексия и много ниско тегло, стрес, хипоталамична аменорея, хипофизна недостатъчност, увреждане на хипоталамуса, синдром на Колман Рандал и други.
Синдром на Колман Рандал (Coleman Randall syndrome) е рядък синдром (докладван е един случай), за който са характерни глухота, недоразвити полови жлези, растежен дефицит и други. Наблюдават се: дефицит на лутеинизиращ хормон, дефицит на растежен хормон, ниско поставени уши, груб косъм на косата, плоска и усукана структура на косъма (т.нар. пили торти), широка основа на носа, тънки устни, къс врат, недоразвити или липсващи зърна, намален мускулен тонус, припадъци, умствено изоставане, неправилна форма на пръстите и други.
Коментари към Дефицит на лутеинизиращ хормон