Двойно виждане
Зрителната система на човек е в състояние да възприема заобикалящата го среда монокуларно (едноочно) и бинокуларно (двуочно), което е обичайната форма на зрение. При бинокуларното зрение се наблюдава съвместна работа между сензорните и моторните системи на двете очи, при което възприетият образ на обекта от всяко око се обединява в един обобщаващ образ. Основна роля за наличието на обобщаващия образ има фузионният (сливателен) рефлекс, като неговата функция се изразява в постоянен стремеж към преодоляване на двойното виждане и сливане на възприятията от двете очи в единен образ. Когато възприятието от двете очи в единен образ се наруши, възниква състояние на диплопия.
Двойното виждане, наречено още диплопия, представлява зрително нарушение, при което пациентът вижда предметите удвоено. В зависимост от това дали засягането се наблюдава при едното или при двете очи, диплопията се дели на монокулярна и бинокулярна. При монокулярната диплопия, която е и по-рядко срещана, при затваряне на засегнатото око двойното виждане изчезва. Тя може да бъде резултат от необичайното предаване на светлина към ретината, напр. при катаракта, нарушение целостта на роговицата, аномалии на стъкловидното тяло и др. Редно е монокулярната диплопия да се различава от метаморфопсията, тъй като при последната се наблюдава деформация на обектите, а не удвояване. Обикновено двете изображения са само леко раздалечени. Бинокулярната диплопия се проявява, когато и двете очи са отворени, а при затваряне на едното око двойното виждане изчезва, като по своята етиология представлява нарушение на фузионния капацитет на бинокулярната система.
На какво може да се дължи двойното виждане?
Двойното виждане може да се дължи на редица болести като:
- Болести на окото и придатъците му - кератоконус, катаракта, луксация и сублуксация на лещата, нарушения на рефракцията (астигматизъм, анизометропия), паралитичен страбизъм (паралитично кривогледство), птеригиум, сухота в очите, болести на слъзната жлеза.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на главата, отравяне, мозъчно сътресение.
- Болести на ухото и мастоидния израстък - нарушение на вестибуларната функция.
- Болести на органите на кръвообращението - инсулт, мозъчна аневризма.
- Болести на нервната система - множествена склероза, менингит, диабетна полиневропатия, синдром на Гилен-Баре (Guillain-Barrе syndrome), миастения гравис, мигрена, болест на Паркинсон (Parkinson disease), болест на Алцхаймер (Alzheimer's disease).
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипертиреоидизъм, болест на Грейвс (Graves disease), захарен диабет, хипогликемия.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - витамин B12-недоимъчна анемия, фолиевонедоимъчна анемия.
- Инфекциозни и паразитни болести - Лаймска болест (Lyme Disease), херпес зостер, херпес симплекс, ботулизъм.
- Болести на дихателната система - синузит.
- Мозъчно-съдови заболявания - аневризми, мозъчен инсулт, повишено вътречерепно налягане
- Новообразувания - мозъчен тумор.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от лечение с някои медикаменти (антиепилептични средства, противогърчови средства).
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - прекомерна употреба на алкохол.
- Други - умора.
По-чести причини за двойно виждане:
- Катаракта - заболяването е известно още като перде на окото. Характеризира се с намаляване на зрението, породено от замъгляване на лещата на окото. Колкото повече се развива катарактата във времето, толкова по-голяма част от лещата обхваща, респ. все по-голяма част от светлината ще се изкривява, минавайки през лещата. Именно поради тази причина е възможно да настъпи диплопия.
- Страбизъм (кривогледство) - състояние, при което двете очи се намират в различно положение едно спрямо друго, т.е. те не работят паралелно, а отделно. Страбизмът най-често причинява диплопия при възрастни.
- Мозъчно сътресение - по своята същност представлява най-леката форма на черепно-мозъчната травма, като се установяват само функционални, но не и морфологични и патологични изменения. Симптомите, наблюдаващи се при мозъчно сътресение, най-често са с временен характер, като част от тях са краткотрайна загуба на съзнанието главоболие, световъртеж, двойно виждане особено при изправяне или друг вид физическа дейност.
- Инсулт - независимо дали е от исхемичен или от хеморагичен произход, могат да се наблюдават следните симптоми, които да насочат вниманието ни към диагнозата инсулт. Изключително чести са нарушенията в зрението - настъпва внезапно намаляване на зртелното поле, поява на едностранна слепота или диплопия.
- Множествена склероза - протича като прогресивно заболяване, описващо се с демиелинизация на аксоните на нервните клетки. Симптомите, които могат да се наблюдават са разнообразни - мускулна слабост, намалена чувствителност в отделни области, нистагъм, замъглено или двойно виждане.
- Захарен диабет тип 1 - хронифициращо заболяване, асоцииращо се с трайно повишени нива на кръвната захар, породено от недостатъчната концентрация на инсулин, който да позволи на глюкозата на навлезе в клетките на тялото и да осъществи своята основна функция, а именно енергийната. Последиците от диабета могат да бъдат остри и хронични. Към хроничните последици спадат уврежданията на периферната нервна система, диабетното стъпало, диабетна нефропатия, диабетна ретинопатия(могат да се наблюдават диплопия, глаукома, катаракта).
- Повишено вътречерепно налягане - то се определя от налягането на цереброспиналната течност, която оказва влияние върху гръбначно-мозъчния канал и мозъчните кухини по време на своята циркулация. Нормалните стойности на вътречерепното налягане е 10-15mmHg. При повишено вътречерепно налягане при възрастни обичайно се наблюдават симптоми на болка зад очните ябълки, двойно виждане, главоболие, умора и др.
- Мозъчен тумор - туморът сам по себе си представлява абнормно разрастване на определена тъкан, която е засегната. В зависимост от характера, туморите могат да бъдат доброкачествени или злокачествени, а когато става дума за мозъчен тумор е много важна и неговата локализация, тъй като черепната кухина представлява строго затворено пространство, при което всяка мозъчна структура заема определено място. При натиск на някоя от структурите и до повишено вътречерепно налягане в резултат на новообразуванието могат да се наблюдават главоболие, двойно виждане, замъглено виждане, припадъци тип Grand-Mal и други.
- Прекомерна употреба на алкохол - ежедневният прием на алкохолен концентрат над 500 мл дневно в дългосрочен план оказва негативно влияние върху почти всички орани, като особено чувствителни са черния дроб и мозъка - нарушават се основните чернодробни функции , свързани с правилното усвояване на веществата от храната, отделяне на токсини и лекарства, както и цялостни морфологични промени в размера, големината и формата. Основното съединение в алкохола е етанолът, който проявява следния негативен ефект върху мозъка - той забавя предаването на информация в невротрансмитерите, което от своя страна може да доведе до множество изменения както в отделните мозъчни структури, така и в периферната нервна система. Симптоми като тремор, намаляване на зрението, диплопия са чести.
- Умора - състояние на физическо или психическо изтощение, поради което човек е непълноценен в изпълняването на своите ежедневни дейности. При преумора се манифестират най-различни симптоми като безсъние, проблеми с паметта и концентрацията, световъртеж, замъглено или двойно виждане.
Диагноза
Диагнозата на диплопията е нелека задача, изискваща вниманието на лекар-специалист. Трябва на първо място да се изясни дали се касае за монокулярна или бинокулярна диплопия, а също и произходът на диплопията. Това се осъществява от различни методи на изследване, които ще потвърдят или отхвърлят диагнозата.
Лечение
При установяване на произхода на двойното виждане Вашият лекар ще назначи различни изследвания като изследване на пълна кръвна картина, изследване на вътречерепното налягане, рентгенография, компютърна томография, установяване на черепно-мозъчни травми (ако има такива), а ако проблема е офталмологичен - пълен физикален преглед от офталмолог. В зависимост от причината за поява на двойното виждане Вашият лекар ще проведе подходяща терапия, съобразена с етиологията на заболяването.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Двойно виждане
- Myasthenia gravis
- Астигматизъм
- Атипична вирусна инфекция на централната нервна система, неуточнена
- Белодробна мукормикоза
- Болест на Parkinson
- Болест на Алцхаймер
Библиография
Искра Мждракова-Чалманова, Блага Чилова-Атанасова; "Учебник по очни болести", издателство ПАПАГАЛЧЕТО
https://www.healthline.com/health/diplopia#monocular-diplopia-causes
https://www.medicalnewstoday.com/articles/170634
https://www.nhs.uk/conditions/double-vision/
Коментари към Двойно виждане