Вродени дефекти на сърцето
Вродени дефекти на сърцето представляват аномалии на сърдечно-съдовата система, които се установяват при раждането. Те настъпват по време на вътреутробното развитие и засягат структурата и функцията на сърцето.
Вродени дефекти на сърцето са атриалните септални дефекти, персистиращ дуктус артериозус, тетралогия на Фало, коарктация на аортата, транспозиция на големите кръвоносни съдове, пролапс и инсуфиенция на трикуспидалната клапа и други. Причини за възникването им най-често са: хромозомни аномалии (делеция на ку-рамото на 13 или 18 хромозома), действие на тератогенни фактори през бременността (употреба на никотин, лекарствени средства, алкохол, наркотични вещества от майката, действие на радиация, тежки метали и други), синдром на Даун, синдром на Нунан (Noonan syndrome), синдром на Търнър (Turner syndrome), синдром на Колинс-Поуп (Collins-Pope syndrome).
Синдромът на Колинс-Поуп е рядко срещано вродено заболяване, за което са характерни: вродени дефекти на сърцето, атриални септални дефекти, отворен форамен овале, отворен дуктус артериозус, лека хлабавост на ставите, сплескан изглед на лицето, дислокация на бедрото при раждане, дислокация на коляното, подпухналост на очите, широко разположени очи, малка уста, ингвинална херния.
Коментари към Вродени дефекти на сърцето