Вродени аномалии на сърцето
Вродени аномалии на сърцето представляват увреждания в структурата на сърцето, които се образуват по време на ембрионалното развитие на плода, но са налични при неговото раждане. Вродените аномалии на сърцето могат да засегнат клапите, кръвоносните съдове, сърдечните стени на сърцето, което може да доведе до нарушение в циркулацията на кръвта. Най-честите симптоми са задух, учестено дишане, лесна уморяемост, отоци по крайниците, натрупване на течност в белите дробове, наличие на патологични шумове, посиняване на детето и др. Аномалиите могат да включват предсърдоно-септални дефекти, незатваряне на форамен овале, стеноза на белодробната клапа, тетралогия на Фало, персистиращ дуктус артериозус, коарктация на аортата.
Вродени аномалии на сърцето най-често настъпват при генетични и хромозомни увреждания, наследствени заболявания, синдром на Даун, синдром на Ди Джордж, синдром на Едуардс, синдром на Уилямс, синдром на бедрената хипоплазия, действие на тератогенни фактори през бременността (употреба на алкохол, никотин, наркотични вещества от майката, действие на тежки метали, радиация, токсични вещества), инфаркт на миокарда, пулмунална стеноза, аортна стеноза, междукамерен дефект, персистиращ артериален канал, инфекции (рубеола), захарен диабет, наднормено тегло на майката.
Синдрома на бедрената хипоплазия (Symptoms of Femoral Hypoplasia-Unusual Facies Syndrome) е състояние, което се характеризира основно с бедрени и лицеви промени, сърдечни аномалии, пикочо-полови аномалии и др.
Коментари към Вродени аномалии на сърцето