Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Билиарна колика

Билиарна колика

от 19 март 2015г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: Теодора Славова
Билиарна колика - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

Билиарната или жлъчна колика представлява вид коремна болка, породена от временното запушване на екстрахепаталните жлъчни пътища. Появява се най-често след нахранване с обилно количество мазна храна, причиняваща констрикция на жлъчния мехур. Билиарната колика може да бъде както временна, така и постоянна, като поведението при двата случая от страна на лечението е различно.

Общи данни за хепато-билиарната система

Хепато-билиарната система в човешкия организъм представлява сложна и единна структура, отговаряща за редица процеси. Тя е съставена от черен дроб, жлъчен мехур, заедно с интра- и екстрахепталните жлъчни пътища, като е част от храносмилателната система. Основните функции на хепато-билиарната система са свързани с екскрецията и складирането на жлъчен сок(жлъчка) от черния дроб в жлъчния мехур, с химичното разграждане на хранителните вещества, както и пряко с органите, от които е съставена. 

Черния дроб представлява вътрешен паренхимен орган, разполагащ се в областта на горен десен квадрант на коремната стена, проециращ се на нивото между шесто ребро и дясна ребрена дъга. Функционално черният дроб изпълнява разнообразни функции, като нерядко се определя като “лабораторията на човешкото тяло”. Секрецията на жлъчен сок се свързва с разграждането и резорбцията на мазнини, т.е. участва в мастната обмяна. Черният дроб трансформира резорбираната глюкоза по пътя на храносмилането от червата до гликоген и с това взема участие и в обмяната на въглехидратите. Не по-малка е ролята му в т.нар. ентеро-хепатален кръговрат на билирубина, както и изработката на фактори на кръвосъсирването. Повече информация относно функционалните и анатомичните особености на черния дроб може да намерите в рубриката “Медицинска енциклопедия” на:

» Черен дроб(hepar)

Билиарна колика черен дроб

Жлъчният мехур представлява кух мускулест орган, разполагащ се по долната повърхност на черния дроб в неговия десен дял във fossa vesicae fellae. Основната функция на органа е резервоарна – при физиологични условия неговата вместимост варира в порядъка между 35-50мл. Жлъчният мехур освобождава жлъчка в общия жлъчен канал под действието на холецистокинин, който се образува при попадане на храни в стомашно-чревния тракт, богати на мазнини.

С термина интрахепатални жлъчни пътища се бележат пътищата, намиращи се в структурата на чернодробния паренхим. Като екстрахепатални жлъчни пътища се означава система от три канала, които са:

  • Общ чернодробен канал, Ductus hepaticus communis
  • Общ жлъчен канал, Ductus choledochus
  • Канал на жлъчния мехур, ductus cysticus

За по-подробна информация относно функциите и анатомичните особености на жлъчния мехур и екстрахепаталните жлъчни пътища може да прочетете на:

» Жлъчен мехур (vesical fellae)

Симптоми при билиарна колика

Симптомите, придружаващи билиарната колика, са свързани най-вече с наличието на болка, която може да бъде:

  • Централно разположена или вдясно, в горната част на корема
  • Болка, разпространяваща се към дясното рамо или гърба
  • Внезапно започваща болка, която обикновено е умерена и постоянна
  • Болката не се повлиява след изхождане
  • Пикът на болката се установява до час след нейното начало

Други симптоми, които могат да придружават жлъчната колика, са гаденето и повръщането. Симптоми като треска, персистираща и неповлияваща се от медикаменти болка, както и промяна в цвета на кожата, видимите лигавици и урината налага нейното болнично лечение.

Видове жлъчни конкременти

Както беше написано по-горе, билиарната колика се появява посредством запушването на екстрахепаталните жлъчни пътища, поради наличието на конкременти или т.нар. камъни. Камъни в жлъчния мехур се установяват поради дисбаланс на химичните компоненти, съставящи жлъчния сок, по тази причина това води до утаяване на един или повече от тях. Жлъчните камъни могат да се характеризират според произхода си като:

  • Предимно холестеролови или чисто холестеролови конкременти – те се срещат най-често измежду населението. Имат бледожълтеникав цвят, по-едри, меки, обикновено имат гладка повърхност. Причината за образуването на холестеролови камъни е повишеното количество на холестерол, присъстващо в жлъчния сок.
  • Билирубинови (пигментни) конкременти – твърди, кафяво-черни камъни, обикновено с многоъгълна форма, многобройни и малки. Локализират се по дъното на жлъчния мехур, за разлика от холестероловите камъни, които плават свободно в жлъчния сок. Химичният им състав се състои главно от калций и неконюгиран билирубин. Появата им се свързва с повишено разрушаване на еритроцитите, наблюдаващи се при състояния като таласемии, хемоглобинози, чернодробна цироза, бактериални чревни инфекции и т.н.
  • Конкременти със смесен произход – цветът им варира от жълт до кафяв, имат различна  големина, плътността им е умерена, обикновено са многобройни. Съставът им е разнообразен – епителни клетки, калциев билирубинат, холестерол и т.н. Свързват се с наличието на хронични възпалителни процеси, засягащи жлъчния мехур и неговите пътища. 
  • Калциево-карбонатни и фосфатни конкременти – имат черен цвят.
  • Протеинови конкременти -  имат зелен цвят, консистенцията им е твърда.

Конкременти билиарна колика

На какво може да се дължи билиарната колика

Основната причина, поради която може да се наблюдава билиарна колика, се свързва с болестите на жлъчния мехур и неговите пътища, а също и:

  • Болести на жлъчния мехур, жлъчните пътища и задстомашната жлеза – жлъчнокаменна болест(холелитиаза), камъни на жлъчния мехур с остър холецистит, остър и хроничен холецистит, запушване на жлъчния мехур, холангит, запушване на ductus choledochus и др.
  • Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм – наследствена хемолитична анемия, сърповидно-клетъчна анемия, наследствена сфероцитоза и др.
  • Лекарствени средства, медикаменти и биологични вешества, причинили неблагоприятни реакции при терапевтично прилагане – клофибрат, соматостатин, орални контрацептиви и др.

По-чести причини за билиарна колика

Жлъчнокаменна болест (холелитиаза)

Холелитиазата е едно от най-често срещаните гастроентерологични състояния. Представлява хронично заболяване, характеризиращо се с образуването на конкременти в жлъчния мехур и жлъчните пътища, като камъните могат да бъдат холестеролови, пигментни или смесени най-често, както беше описано. Жлъчнокаменната болест се среща както при мъже, така и при жени, като при последните се наблюдава по-често. Заболяването може да протече в няколко форми: безсимптомна, лека форма и болкова форма. За последната най-характерният симптом е наличието на билиарна колика, която може да продължи до 5 часа. Облекчение на болката, предизвикана от жлъчната колика настъпва тогава, когато се осъществи релаксация на жлъчния мехур. Обикновено холелитиазата се придружава и от холедохолитиаза(камъни в жлъчните пътища). В рубриката ни „Медицинска енциклопедия“ може да намерите подробна информация относно заболяването жлъчнокаменна болест на:

» Жлъчнокаменна болест(холелитиаза)

Холецистит

Холециститът представлява възпаление на жлъчния мехур, което може да протече остро, подостро или хронично. В по-голямата част от случаите се касае за калкулозен холецистит, който е усложнение на жлъчнокаменната болест, едва в 10% се говори за акалкулозен холецистит без данни за налични конкременти. Симптомите, придружаващи холецистита, бил той остър или хроничен, са свързани с т.нар. болков синдром – локализира се в областта на дясно подребрие с ирадиация към гърба и дясна скапула, като болката може да започне остро или под формата на билиарна колика. Различните форми на холецистит, както и етиологичните и патологични фактори, отговорни за появата му, са подробно описани в статията:

» Холецистит

Лечение билиарна колика

Лечение

Лечението на билиарната колика се състои в откриване на първопричината за нейната поява. Във всички случаи освен наличието на физикален преглед, присъства и ехографски такъв. Ехографията е широко използван и предпочитан метод, даващ висока информативна стойност. Служи за установяването на налични конкременти, неоплазми, наличие на друг механичен стоп, проследяване на жлъчните пътища в динамика и позволяваща тяхното измерване. Ако причината за наличната жлъчна колика е откриването на холелитиаза с или без холедохолитиаза обикновено се налага оперативното отстраняване на жлъчния мехур или т.нар. холецистектомия, която се провежда най-често лапароскопски. Друг метод, който освен диагностичен, понякога се явява и терапевтичен, е т.нар. ендоскопска ретроградна холангиопанкреатография – по своята същност представлява техника, чрез която благодарение на ендоскоп и вкарване на ренгеново контрастно вещество се оглеждат жлъчните пътища и се премахват конкременти или други причини, предизвикващи обструкция с цел възстановяване проходимостта на жлъчните пътища. Процедурата е предпочитана поради минимално инвазивния си характер, високата си диагностична стойност и краткия период за възстановяване на пациента, което също е от значение. Изследването на кръв и урина е обикновено рутинно и задължително, но дава информативна стойност при симптоми като иктер и промяна в цвета на урината.

 

Изображения: freepik.com

3.4/5 10 оценки

Заболявания при симптом Билиарна колика

  • Увреждане на черния дроб по време на бременността, раждането и послеродовия период

Библиография

www.healthline.com/health/biliary-colic

www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430772/

www.medicalnewstoday.com/articles/320442

teachmesurgery.com/hpb/gall-bladder/colic-and-cholecystitis/

columbiasurgery.org/liver/liver-and-its-functions

Коментари към Билиарна колика

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Билиарна колика
    www.framar.bg 
    на 23 May 2025 в 09:27
    Коментирайте "Билиарна колика"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

За какво са симптом повишени стойности на ензими АЛАТ и АСАТ

преди 4514 дни, 19 часа и 41 мин.

Спуканите капиляри симптом за разширени вени ли са?

преди 4771 дни, 12 часа и 27 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 6 дни, 21 часа и 31 мин.

Какво представлява прозяването

преди 11 дни, 12 часа и 31 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 11 дни, 12 часа и 43 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 11 дни, 12 часа и 50 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АКСИВЕН МУЛТИВИТАМИНИ С ПРОБИОТИЦИ И ЖЕНШЕН таблетки * 60

БИОНИКЕ DEFENCE B-LUCENT КАПКИ ПРОТИВ ПЕТНА 15 мл.

БИОНИКЕ DEFENCE B-LUCENT КОНЦЕНТРАТ ЗА ЛИЦЕ ПРОТИВ ПИГМЕНТНИ ПЕТНА 30 мл

БИОНИКЕ DEFENCE B-LUCENT ПОЧИСТВАЩ ДНЕВЕН ПИЛИНГ 150 мл.

БИОНИКЕ DEFENCE B-LUCENT КРЕМ ПРОТИВ ПЕТНА СЪС SPF 50 40 мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

МАГНАЛАБС АНДРОГРАФИС МАГНАВИР капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 11:00:49

ВИТАМИН B6 капки 30 мл ОМЕГА ВИТА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:58:27

НЕРВОХИЛ Н таблетки * 50

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:56:11

ДАЛАЦИН C твърди капсули 300 мг * 16 PFIZER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:55:06

ТАЗЕКТАН капсули 500 мг * 15 МОНТАВИТ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 22 май 2025г. в 10:54:39
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival