Белодробен застой
Малкият кръг на кръвообращението е пътят, по който кръвта преминава през белия дроб, за да се оксигенира(насити с кислород). Това е т.нар. функционално белодробно кръвообращение. Кръвта настъпва в белия дроб от дясната сърдечна камера през белодробния ствол(truncus pulmonalis), разделящ се на лява и дясна белодробна артерия, които навлизат в левия и десния белодробен дял. След като се оксигенира, кръвта напуска белия дроб посредством белодробните вени, навлизащи в лявото сърдечно предсърдие. Най-често белодробният застой се дължи на нарушено оттичане на оксигенираната кръв от белодробните вени в лявото предсърдие, т.е. белодробният застой представлява прекомерно кръвонапълване и застой в белодробните вени, дължащо се на нарушеното оттичане на кръвта в лявото предсърдие.
Симптоми при белодробен застой
Симптомите, които придружават белодробния застой, са:
- Суха кашлица
- Задух (диспнея)
- Учестено и задълбочено дишане (дишане тип Biot)
- Хрипове
- Необичайни звукови формации в процеса на дишане
- Слузести храчки
- Прекомерно потоотделяне
- Бледа кожа
На какво може да се дължи белодробния застой?
Белодробният застой може да се дължи на:
- Болести на органите на кръвообращението - левостранната сърдечна недостатъчност, аортна стеноза, митрална стеноза, аортна инсуфициенция, митрална инсуфициенция, хипертонична болест на сърцето, миокардит, перикардит, кардиомиопатии, исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда и др.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - трипредсърдно сърце (Cor triatriatum), митрални пороци
- Болести на отделителната система - бъбречна недостатъчност
По-чести причини за белодробен застой
Левостранна сърдечна недостатъчност
Левостранната сърдечна недостатъчност е патологично състояние, остро или хронично, характеризиращо се с невъзможност за адекватно изтласкване на кръвта от левите сърдечни кухини в аортата. Характерна за левостранната сърдечна недостатъчност е също така и дилатацията на лявата сърдечна камера и предсърдие с придружаваща клинична симптоматика от страна на бъбреците и белия дроб. Остро настъпилата левостранна сърдечна недостатъчност се свързва с бързо увеличаване налягането в лявото предсърдие, заедно с рязка дилатация и кръвонапълване на белодробните капиляри. Хроничната левостранна сърдечна недостатъчност се дължи на надхвърляне на хидростатичното спрямо онкотичното налягане поради постепенното повишаване на налягането в белодробните вени. При хроничната левостранна сърдечна недостатъчност се наблюдава характерна симптоматика от страна на белия дроб и сърцето:
- Задух, който е видим при физически усилия, но при прогресия на състоянието се наблюдава и в покой. Диспнеята се дължи на белодробната венозна хипертония и белодробния застой.
- Кашлицата се наблюдава най-вече в легнало положение. Най-често е суха, дразнеща, отново се дължи на белодробния застой, както и ортопнея – това е състояние, при което болният има задух в легнало положение и се облекчава, когато е в право положение.
- Най-тежката проява на левостранната сърдечна недостатъчност е наличието на белодробен оток в алвеолите. Налице е т.нар. клокочесто дишане, пациентите са с много силна диспнея, и с кашлица с придружаващи пенесто-розови храчки, поради екстравацията на кръвта в алвеолите.
- Тахикардия и нарушения в сърдечния ритъм
Информация за левостранната, както и за останалите типове сърдечна недостатъчност, може да прочетете на:
Клапни пороци(митрална-, аортна стеноза, митрална-, аортна инсуфициенция)
Клапните пороци са група заболявания, характерни за индустриализираните страни, като те могат да бъдат вродени или придобити. Клапните пороци се характеризират със затруднено преминаване на кръвта в отворено състояние на клапата(стенози, стеснения) или връщане на кръв през клапата в затворено състояние(инсуфициенция, регургитация). В резултат на това сърдечният мускул работи срещу повишено съпротивление. Като компенсаторен механизъм на това затруднение се развива хипертрофия с последваща дилатация(разширение, отпускане) на миокарда, което води до систолна дисфункция - намалено изтласкване на кръвта от сърдечните кухини. Вследствие на систолната дисфункция кръвта не може адекватно да бъде евакуирана от лявото предсърдие и/или лявата камера и се задържа в белодробните вени. По този начин настъпва белодробен застой. Повече информация относно това какво представляват клапните пороци, каква е тяхната честота и причините за тяхната поява може да прочетете на:
Бъбречна недостатъчност
Бъбречната недостатъчност е състояние, което настъпва в резултат на рязко нарушение на бъбречната функция. Три са групите, в които се разделят причините за наличието на бъбречна недостатъчност – преренални, ренални и постренални. При бъбречната недостатъчност настъпва водна задръжка в организма поради намаленото екскретиране с урината. Вследствие на това се появяват отоци както по крайниците, така и във вътрешните органи, сред които и белия дроб. Ето защо при бъбречна недостатъчност, било то остра или хронична, може да присъства и белодробен застой. Бъбречната недостатъчност е описана подробно в раздела "Медицинска енциклопедия", като може да прочетете темата на:
Диагностика
Диагностицирането на белодробния застой се осъществява посредством рентгенография, като на нея се наблюдават усилен съдов белодробен рисунък, както и увеличени хилусни сенки. Информативна стойност има също компютърно-аксиалната томография, но в повечето случаи рентгенографията е достатъчен и първи избор при диагностика. Друго изследване, което може да се направи, е т.нар. спирометрия, чрез която се оценява дихателната функция на индивида. Ехокардиографията е образно изследване на сърдечните структури и сърдечната функция. При ехокардиографското изследване могат да бъдат установени косвени белези, насочващи към предполагаем белодробен застой. Също така се откриват характерни промени в електрокардиограмата(ЕКГ) - висока и разширена Р-вълна(P-pulmonale).
Лечение на белодробния застой
Лечение на белодробния застой може да се осъществи след консултация с лекар-специалист и след позитивиране на съответните изследвания.На първо място се осъществява лечение на основното заболяване, вследствие на което възниква белодробният застой. Най-често лечението на белодробния застой е свързан с приема на диуретици - бримкови или тиазидни диуретици. Преди да се пристъпи към приема на медикаменти е от особено значение да се редуцира теглото, ако пациентът е с наднормено такова, да се намали драстично приема на сол, както и да се наблегне върху приема на пресни плодове и зеленчуци и меса, бедни на мазнини. Изключването на тютюнопушенето е от особено значение, тъй като повлиява неблагоприятно състоянието. Състоянието белодробен оток не подлежи на самолечение, тъй като най-често то е резултат от предхождаща патология, остро или хронично.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Белодробен застой
Библиография
https://www.revespcardiol.org/en-pulmonary-congestion-in-acute-heart-articulo-S1885585711003677
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/symptoms-causes/syc-20373142
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17689-kidney-failure
https://radiopaedia.org/articles/pulmonary-oedema
Коментари към Белодробен застой