Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Симптоми Белодробен застой

Белодробен застой

от 20 дек 2011г., обновено на 12 дек 2022г.
Автор: Теодора Славова
Белодробен застой - изображение
  • Инфо
  • Заболявания
  • Библиография
  • Коментари
Инфо
Инфо
Заболявания
Библиография
Коментари

Малкият кръг на кръвообращението е пътят, по който кръвта преминава през белия дроб, за да се оксигенира(насити с кислород). Това е т.нар. функционално белодробно кръвообращение. Кръвта настъпва в белия дроб от дясната сърдечна камера през белодробния ствол(truncus pulmonalis), разделящ се на лява и дясна белодробна артерия, които навлизат в левия и десния белодробен дял. След като се оксигенира, кръвта напуска белия дроб посредством белодробните вени, навлизащи в лявото сърдечно предсърдие. Най-често белодробният застой се дължи на нарушено оттичане на оксигенираната кръв от белодробните вени в лявото предсърдие, т.е. белодробният застой представлява прекомерно кръвонапълване и застой в белодробните вени, дължащо се на нарушеното оттичане на кръвта в лявото предсърдие.

Симптоми при белодробен застой

Симптомите, които придружават белодробния застой, са:

  • Суха кашлица
  • Задух (диспнея)
  • Учестено и задълбочено дишане (дишане тип Biot)
  • Хрипове
  • Необичайни звукови формации в процеса на дишане
  • Слузести храчки
  • Прекомерно потоотделяне
  • Бледа кожа

На какво може да се дължи белодробния застой?

Белодробният застой може да се дължи на:

  • Болести на органите на кръвообращението - левостранната сърдечна недостатъчност, аортна стеноза, митрална стеноза, аортна инсуфициенция, митрална инсуфициенция, хипертонична болест на сърцето, миокардит, перикардит, кардиомиопатии, исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда и др.
  • Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - трипредсърдно сърце (Cor triatriatum), митрални пороци
  • Болести на отделителната система - бъбречна недостатъчност

Белодробен застой левостранна сърдечна недостатъчност

По-чести причини за белодробен застой

Левостранна сърдечна недостатъчност

Левостранната сърдечна недостатъчност е патологично състояние, остро или хронично, характеризиращо се с невъзможност за адекватно изтласкване на кръвта от левите сърдечни кухини в аортата. Характерна за левостранната сърдечна недостатъчност е също така и дилатацията на лявата сърдечна камера и предсърдие с придружаваща клинична симптоматика от страна на бъбреците и белия дроб. Остро настъпилата левостранна сърдечна недостатъчност се свързва с бързо увеличаване налягането в лявото предсърдие, заедно с рязка дилатация и кръвонапълване на белодробните капиляри. Хроничната левостранна сърдечна недостатъчност се дължи на надхвърляне на хидростатичното спрямо онкотичното налягане поради постепенното повишаване на налягането в белодробните вени. При хроничната левостранна сърдечна недостатъчност се наблюдава характерна симптоматика от страна на белия дроб и сърцето:

  • Задух, който е видим при физически усилия, но при прогресия на състоянието се наблюдава и в покой. Диспнеята се дължи на белодробната венозна хипертония и белодробния застой.
  • Кашлицата се наблюдава най-вече в легнало положение. Най-често е суха, дразнеща, отново се дължи на белодробния застой, както и ортопнея – това е състояние, при което болният има задух в легнало положение и се облекчава, когато е в право положение.
  • Най-тежката проява на левостранната сърдечна недостатъчност е наличието на белодробен оток в алвеолите. Налице е т.нар. клокочесто дишане, пациентите са с много силна диспнея, и с кашлица с придружаващи пенесто-розови храчки, поради екстравацията на кръвта в алвеолите.
  • Тахикардия и нарушения в сърдечния ритъм

Информация за левостранната, както и за останалите типове сърдечна недостатъчност, може да прочетете на:

»Сърдечна недостатъчност

Клапни пороци(митрална-, аортна стеноза, митрална-, аортна инсуфициенция)

Клапните пороци са група заболявания, характерни за индустриализираните страни, като те могат да бъдат вродени или придобити. Клапните пороци се характеризират със затруднено преминаване на кръвта в отворено състояние на клапата(стенози, стеснения) или връщане на кръв през клапата в затворено състояние(инсуфициенция, регургитация). В резултат на това сърдечният мускул работи срещу повишено съпротивление. Като компенсаторен механизъм на това затруднение се развива хипертрофия с последваща дилатация(разширение, отпускане) на миокарда, което води до систолна дисфункция - намалено изтласкване на кръвта от сърдечните кухини. Вследствие на систолната дисфункция кръвта не може адекватно да бъде евакуирана от лявото предсърдие и/или лявата камера и се задържа в белодробните вени. По този начин настъпва белодробен застой. Повече информация относно това какво представляват клапните пороци, каква е тяхната честота и причините за тяхната поява може да прочетете на:

»Сърдечни клапни пороци

Бъбречна недостатъчност

Бъбречната недостатъчност е състояние, което настъпва в резултат на рязко нарушение на бъбречната функция. Три са групите, в които се разделят причините за наличието на бъбречна недостатъчност – преренални, ренални и постренални. При бъбречната недостатъчност настъпва водна задръжка в организма поради намаленото екскретиране с урината. Вследствие на това се появяват отоци както по крайниците, така и във вътрешните органи, сред които и белия дроб. Ето защо при бъбречна недостатъчност, било то остра или хронична, може да присъства и белодробен застой. Бъбречната недостатъчност е описана подробно в раздела "Медицинска енциклопедия", като може да прочетете темата на:

»Бъбречна недостатъчност

Диагностика на белодробен затой

Диагностика

Диагностицирането на белодробния застой се осъществява посредством рентгенография, като на нея се наблюдават усилен съдов белодробен рисунък, както и увеличени хилусни сенки. Информативна стойност има също компютърно-аксиалната томография, но в повечето случаи рентгенографията е достатъчен и първи избор при диагностика. Друго изследване, което може да се направи, е т.нар. спирометрия, чрез която се оценява дихателната функция на индивида. Ехокардиографията е образно изследване на сърдечните структури и сърдечната функция. При ехокардиографското изследване могат да бъдат установени косвени белези, насочващи към предполагаем белодробен застой. Също така се откриват характерни промени в електрокардиограмата(ЕКГ) - висока и разширена Р-вълна(P-pulmonale).

Лечение на белодробния застой

Лечение на белодробния застой може да се осъществи след консултация с лекар-специалист и след позитивиране на съответните изследвания.На първо място се осъществява лечение на основното заболяване, вследствие на което възниква белодробният застой. Най-често лечението на белодробния застой е свързан с приема на диуретици - бримкови или тиазидни диуретици. Преди да се пристъпи към приема на медикаменти е от особено значение да се редуцира теглото, ако пациентът е с наднормено такова, да се намали драстично приема на сол, както и да се наблегне върху приема на пресни плодове и зеленчуци и меса, бедни на мазнини. Изключването на тютюнопушенето е от особено значение, тъй като повлиява неблагоприятно състоянието. Състоянието белодробен оток не подлежи на самолечение, тъй като най-често то е резултат от предхождаща патология, остро или хронично.

 

Изображения: freepik.com

3.6/5 17 оценки

Заболявания при симптом Белодробен застой

  • Трипредсърдно сърце
  • Удвоен изходен отвор на дясната камера
  • Хемангиом с каквато и да е локализация

Библиография

https://www.revespcardiol.org/en-pulmonary-congestion-in-acute-heart-articulo-S1885585711003677

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/heart-failure/symptoms-causes/syc-20373142

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17689-kidney-failure

https://radiopaedia.org/articles/pulmonary-oedema

Коментари към Белодробен застой

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Белодробен застой
    www.framar.bg 
    на 22 May 2025 в 10:17
    Коментирайте "Белодробен застой"
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Лимфен застой и отоци на крайниците след операция, възпаление, заразяване с паразити и др.

преди 2651 дни, 21 часа и 17 мин.

Тазов венозен застой - към кого да се обърна?

преди 4311 дни, 11 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 5 дни, 22 часа и 22 мин.

Какво представлява прозяването

преди 10 дни, 13 часа и 22 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 10 дни, 13 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 10 дни, 13 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ХЛОРЕЛА капсули 320 мг * 180 SANCT BERNHARD

МАГНЕЗИЙ БИСГЛИЦИНАТ прах 120 г НАТУРАЛ ФАКТОРС

ИНОФАРМ РЕНЮ ГРИЖА ЗА КОСАТА 30мл.

ИНОФАРМ РЕНЮ БАЛСАМ 250мл.

ИНОФАРМ РЕНЮ ШАМПОАН 250мл.

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЕНДОТЕЛОН таблетки 150 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:58:08

ИНФЛУЦИД таблетки * 40

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:54:33

ЛАКТОФЛОР СЕВИДА капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:40:02

ОРТОМОЛ ФЕМИН 30 дневни дози

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:36:30

РИГЕНОМА МАКС крем 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 21 май 2025г. в 16:35:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival