Трипредсърдно сърце МКБ Q24.2
Трипредсърдно сърце (Cor triatriatum) е вроден сърдечен дефект, при който лявото предсърдие (cor triatriatum sinistrum) или дясното предсърдие (cor triatriatum dextrum) е подразделено с тънка мембрана, при което се получават три предсърдни кухини. Трипредсърдното сърце представлява 0,1% от всички ВСМ и е асоциирано с други сърдечни дефекти в 50% от случаите. Мембраната може да бъде пълна или да съдържа една или няколко фенестрации с варираща големина.
Обикновено проксималната камера е свързана с пулмоналните вени, а дисталната (същинската), разположена по-напред, е свързана с митралната клапа и се изпразва в лявата камера. Мембраната, която разделя предсърдието, варира широко по форма и размери.
Cor triatriatum dextrum е изключително рядко явление. Мембраната разделя дясното предсърдие на проксимална (горна) и дистална (долна) кухини. Горната камера получава венозна кръв от двете празни вени, а долната с трикуспидалната клапа.
Естественият ход на това заболяване зависи от големината на отвора, през който комуникират двете предсърдни кухини. Ако комуникацията е малка, състоянието на пациента обикновено е критично с развитие на застойна сърдечна недостатъчност и белодробен оток. Ако комуникацията е по-голяма, пациентите може да развият клинична картина, наподобяваща тази при митрална стеноза. Когато е необструктивно, трипредсърдното сърце може да бъде случайна находка.
Дефектът може да се коригира хирургически, чрез премахване на мембраната, разделяща предсърдието.
Коментари към Трипредсърдно сърце МКБ Q24.2