Амилоидни депозити в мозъчните кръвоносни съдове
Амилоидни депозити в мозъчните кръвоносни съдове: натрупване на амилоид в кръвоносните съдове, снабдяващи мозъка с кислород.
Амилоидът представлява видоизменен протеин, който се произвежда от костния мозък и има свойството да се отлага в различни тъкани и вътрешни органи (черния дроб, далака, мозъка, нервната тъкан, храносмилателния тракт и други). Натрупвайки се в тъканите и органите, той нарушава нормалната им функция, което води до различни смущения в организма, в зависимост от засегнатите органи.
Амилоидни депозити в мозъчните кръвоносни съдове се установяват при системна амилоидоза, множествен миелом, фамилна амилоидна полиневропатия, болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, ревматоиден артрит, церебрална амилоидна ангиопатия и други.
Церебрална амилоидна ангиопатия представлява хетерогенна група от заболявания, включваща спорадични и наследствени форми. Клинично се характеризират с исхемия, инфаркт на мозъка и мозъчни кръвоизливи, дължащи се на натрупване на амилоид в стените на малките кръвоносни съдове на мозъчната кора и мозъчните обвивки. Симптомите на церебрална амилоидна ангиопатия може да включват деменция, мозъчен кръвоизлив, амилоидни отлагания в мозъчните съдове, инсулт, ниски нива на цистатин Ц в цереброспиналната течност и други.
Коментари към Амилоидни депозити в мозъчните кръвоносни съдове