Алакримия
Алакримия: състояние, при което не се наблюдава производство на сълзи от слъзните жлези. Обикновено състоянието е свързано с изсъхване на роговицата.
Алакримия може да се установи при запушване на слъзните канали, заболяване или увреждане на слъзните жлези, синдром на Рейли-Дей (Riley-Day), фамилна дизавтономия, ахалазия-адисонианизъм-алакримия и други.
Ахалазия-адисонианизъм-алакримия е наследствено заболяване, известно още като Triple A синдром. Характеризира се с наличие на ахалазия, болест на адисон и алакримия:
- Ахалазията е заболяване, засягащо способността на храната да се придвижва през хранопровода, до стомаха, което може да предизвика затруднено хранене и преглъщане, хипогликемия, регургитация, загуба на тегло и други.
- Болест на Адисон (първична надбъбречна недостатъчност) се дължи на нарушена функция на надбъбречните жлези и се проявява със симптоми като умора, потъмняване на кожата, ниско кръвно налягане, липса на апетит и други.
- Алакримията се характеризира с липса на слъзна секреция.
При повечето хора, страдащи от ахалазия-адисонианизъм-алакримия се наблюдават и трите характеристики, но е възможно да се проявят и само две от тях.
Причина за настъпване на заболяването е дисфункция на вегетативната нервна система, която е отговорна за контрола на неволевите процеси в тялото като храносмилане, кръвно налягане, телесна температура и други, в резултат на което може да се наблюдават и други симптоми като ненормално изпотяване, затруднено регулиране на кръвното налягане, различна големина на зениците (анизокория) и други признаци на дисфункция на вегетативната нервна система. Съпътстващи нарушения и симптоми може да бъдат изоставане в развитието, говорни смущения, микроцефалия, двигателни нарушения, мускулна слабост, периферна невропатия, атрофия на зрителния нерв, хиперкератоза на дланите и стъпалата и други.
Коментари към Алакримия