Хемангиом на черния дроб
Хемангиомите са доброкачествени, хиперваскуларни, венозни малформации, които се появяват в черния дроб. Те са най-честите доброкачествени мезенхимални тумори на черния дроб. Хемангиомите са облицовани с ендотелни клетки с тънка влакнеста строма. Те са известни също като кавернозни или капилярни чернодробни хемангиоми.
Етиология
Етиологията на хемангиом на черния дроб не е напълно изяснена. Те се срещат спорадично без известни предразполагащи фактори. Когато хемангиомите са по-големи от 10 сантиметра, те се считат за гигантски хемангиоми. Тъй като те се считат за васкуларни малформации, те се увеличават по-скоро чрез ектазия, отколкото с хиперплазия или хипертрофия. По време на бременност хемангиома може да нарасне вторично вследствие на увеличаване на хормоните (естроген и прогестерон). Въпреки това, естрогенните рецептори не са доказани във всички тумори, а някои могат дори да растат в отсъствието на естрогенна терапия.
Епидемиология
Чернодробните хемангиоми са пет пъти по-чести при жените, отколкото при мъжете. Те могат да се видят във всяка възрастова група, но по-голямата част от тях се диагностицират при лица на възраст между 30 и 50 години (60% до 80%). Разпространението може да бъде по-високо, но тъй като те обикновено са безсимптомни, те често не се диагностицират. Могат да се наблюдават в ранна детска възраст. Те също са били открити пренатално в нарастващ плод.
Клинична картина
В повечето случаи хемангиом на черния дроб не показва никакви признаци и/или симптоми. Ако се появят симптоми, те са неспецифични, общи за много други заболявания, особено от храносмилателен произход. Болката в десния горен коремен квадрант е най-честото оплакване. Други включват намален апетит, преждевременно усещане за насищане, гадене, повръщане, дискомфорт в корема. Тези симптоми могат да покажат наличието на хемангиом или могат да бъдат причинени от други разстройства. Физическият преглед може да открие хепатомегалия и много рядко осезаема маса.
Предразполагащи фактори за усложнения на хемангиом на черния дроб могат да бъдат:
- зряла възраст
- хронична употреба на лекарства (като стероидна употреба, може да ускори развитието на съществуващ хемангиом)
- женски пол: естрогенна терапия, използване на орални контрацептиви може да доведе до регресия на лезии, но не непременно
- бременност
- заместителна терапия за симптоми на менопауза
- овариална стимулация с кломифен цитрат и човешки хорионгонадотропин
Патологични характеристики
Хемангиомите обикновено са единични, множествени и дифузни чернодробни лезии се наблюдават рядко. Размерите варират от 2 милиметра до повече от 20 сантиметра. При макроскопско изследване, тези лезии често изглеждат като плоска повърхност или като изпъкнали субкапсуларни лезии. Лезиите са червеникаво-сини и добре разграничени от околните тъкани. Големите тумори могат да бъдат на краче.
Микроскопски хемангиомите са съставени от кавернозни съдови канали. Каналите са облицовани с единични слоеве на сплескан ендотелий и са разделени от влакнести прегради. Тези васкуларни пространства могат да съдържат тромбин, калцирания или видни белези с хиалинизация (склерозен хемангиом). Флеболитите са редки. Не е докладвана злокачествена трансформация.
Прогноза
Като цяло, пациент с хемангиом на черния дроб има отлична прогноза. Не е описана злокачествена трансформация. Усложненията зависят от размера и местоположението на тумора. Трябва да се подчертае, че следните усложнения рядко се описват:
- разкъсване с последващ хемоперитонеум - рядко се развиват големи тумори спонтанно или след тъпа травма. Пациентите могат да имат признаци на шок и хемоперитонеум.
- интратуморно кървене
- компресия на жлъчните пътища и съседните артерии и вени
- стомашна компресия
- конгестивна сърдечна недостатъчност
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Cavernous_liver_haemangioma
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470283/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4564031/
https://emedicine.medscape.com/article/177106-workup#c7
Коментари към Хемангиом на черния дроб