Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Обща патология Некроза Патоморфологични белези на биологичната смърт

Патоморфологични белези на биологичната смърт

от 20 сеп 2017г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Патоморфологични белези на биологичната смърт - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Биологичната смърт последва клиничната смърт и настъпва за различните тъкани в различен срок от време. При нея се спират всички физиологични функции и организмът се превръща в труп.

Хистологичните промени в тъканните структури (кожа, бъбреци, сърце, бели дробове) започват едно денонощие след настъпването на смъртта. Електронномикроскопски на десетия час след смъртта има набъбване и вакуолизиране на митохондриите, изчезва гранулираният ендоплазматичен ретикулум, а лизозомите загубват своята обвивка.патоморфологични промени при биологична смърт

Хистохимичното изследване може да докаже още в първите часове след смъртта дезорганизация на метаболизма в тъканите - намаляване активността на окислителните и увеличаване активността на хидролитичните ензими. След смъртта загиването на много органи и тъкани става за сравнително дълъг период от време. Това позволява материалите, взети от труп, да се използват за трансплантация.

При обикновения оглед на трупа се наблюдават признаците на смъртта (signa mortis), които определят диагнозата на смъртта. Към така наречените сигурни признаци на смъртта се отнасят:

  • появата на послесмъртни петна
  • трупно вкочаняване
  • изстиване на трупа
  • съсирване на кръвта
  • засъхване на лигавиците, конюнктивите (очните роговици)
  • трупно разлагане

Послесмъртните петна (livores) са най-ранният и сигурен белег на настъпилата смърт. Те започват да се появяват в края на първия половин час. Тяхното образуване се дължи на стичането на кръвта във вените на ниско лежащите части на трупа след невъзвратимото спиране на сърцевата дейност. Следователно, те са резултат на следсмъртна хипостаза. Във вените и дясната част на сърцето настъпва послесмъртно съсирване на кръвта, което трябва да се отличава от прижизнено образувалите се тромби.

Послесмъртните съсиреци лежат свободно в съдовия лумен и сърцевите кухини - те са с гладка, лъскава повърхност и с еластична консистенция. При бързо настъпила смърт и особено при задушаване кръвта след смъртта остава течна.патоморфологични промени при биологична смърт

Послесмъртните петна имат тъмновиолетов цвят и особено силно са изразени у починали със застойни явления, а слабо - у малокръвни индивиди. При притискане тези петна избледняват. В случаи на голяма кръвозагуба, анемия и в трупове на изтощени хора появата на послесмъртните петна се забавя с няколко часа. При тези условия петната са единични, с неголеми размери и слабо изразени. При продължителна агония петната са по-слабо изразени, тъй като значително количество кръв участва в образуването на съсиреци.

Трупната хипостаза не е проявена в участъци на тялото, които са подложени на притискане (лумбалната и скапуларната област, при положение на трупа легнал по гръб). Следсмъртната хипостаза настъпва и във вътрешните органи, които добиват, особено в ниско лежащите си части, тъмновиолетов цвят поради препълването на съдовете с кръв. Постепенно кръвната плазма, оцветена от хемоглобина на разпадащите се еритроцити, пропива дифузно тъканите. Имбибирането на кожата и подкожната тъкан се нарича още и късни трупни петна, които са с червеникав оттенък и не изчезват при натиск.

Наред с послесмъртните петна трупното вкочаняване е един от патоморфологични белези на биологичната смърт. Механизмът на трупното вкочаняване не е напълно изяснен. Знае се, че мускулите на живия организъм се намират в определен тонус благодарение на аденозинтрифосфат (АТФ), чието разграждане и ресинтеза е в равновесие. След настъпването на смъртта все още има запазване на равновесието между АТФ - разграждане и неговата ресинтеза от гликогените резерви на мускулатурата чрез фосфокреатин - фосфокиназната системи. Поради това и мускулите в първите 1-2 часа са отпуснати. С постепенното разграждане на АТФ и нарушаване на трайната връзка между актиновите и миозиновите нишки се обяснява настъпването на послесмъртното вкочаняване на мускулите. В мускулната тъкан се развива необратим процес. Мускулните протеини преминават в гелно състояние, при което мускулите губят своята мекост и стават плътни - втвърдени. Преминаването на вкочаняването се обяснява с нарушаване структурата на страничните вериги на миозиновите молекули.

Зависимостта между бързината на развитието на вкочаняването от баланса на макроергичните съединения особено ясно се вижда при отравяне с някои отрови (например стрихнин), които потискат гликолитичните и окислителните процеси, водят до пълното изчезване на АТФ и креатинин фосфата. Възникващата при това висока концентрация на калциеви йони води до образуването на продължителни контрактури. Вещества, като адреналин и инсулин,  спомагат за увеличаване на запаса от АТФ, поради което и задържат настъпването на трупното вкочаняване.

Макроскопски трупното вкчаняване се появява в първите 1-2 часа в продължение на 3-4 часа, рядко по-дълго, обхваща мускулите на цялото тяло последователно - от долната челюст, раменния пояс, туловището до долните крайници. По същия начин то изчезва обикновено за 2 -3 дни. Насилствено нарушено, вкочаняването не настъпва отново. Върху развитието на трупното вкочаняване по време, интензитет и продължителност оказват влияние възрастта, общото състояние на организма и състоянието на нервната система преди смъртта, причината за смъртта и факторите на външната среда. То е силно изразено у лица с добре развита мускулатура и при трупове на болни, умрели в състояние на мускулен гърч (при отравяне със стрихнин, при смърт от тетанус и холера).

Трупното вкочаняване е слабо изразено при старци и деца, при изтощени и умрели от сепсис лица. При недоносените новородени липсва трупно вкочаняване. Ниската температура на околната среда затруднява настъпването на този процес и удължава срока на съществуването му.

С настъпването на биологичната смърт се прекратяват обменните процеси и настъпва физическо топлоотдаване във външната среда, което води до постепенно изстиване на тялото. Изстиването на трупа започва най-рано през втория час. То продължава дотогава, докато температурата му не се изравни с тази на околната среда или даже стане по-ниска с 0,5-10 C. Този процес се обяснява с изпаряване на влагата от повърхността на тялото. Изстиването на трупа настъпва толкова по-бавно, колкото е по-охранен трупът и колкото по-висока е била температурата на болния преди смъртта, както и температурата на околната среда.

Трупното разлагане спада към късните патоморфологични белези на биологичната смърт и е свързано с автолиза и гниенето на меките части на трупа. Процесът на автолизата след смъртта възниква и се развива най-рано и най-силно в жлезните органи поради богатството на хидролизни ферменти в клетките. Във връзка с разпадането на гликогена и отслабването на окислителните процеси в тъканите се натрупват кисели продукти (млечна и пирогроздена киселина), които увеличават активността на протеолитичните ферменти. С това се засилва процесът на автолиза в клетките на органите.

Автолизата на стомаха и червата се дължи главно на храносмилателни ензими (пепсин, трипсин и други), които подлагат лигавицата на само смилане. Този процес възниква сравнително по-рано и е известен като следсмъртна гастромалация. Наличните в червата гнилостни бактерии се присъединяват с действието си към процесите на автолизата, тъканите добиват мръснозелен цвят и издават неприятна миризма. Цветът се дължи на железния сулфид, образуван от разпадналия се хемоглобин. Получилите се при гниенето газове придават шуплест вид на органите.

Трупното разлагане се ускорява у починали от септични състояния и при оставяне на трупа в затоплена среда, а от студа се забавя.

3.7/5 11 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ОСТАЙНИЦА - РЕНЕ КАРАБАШ - ЖАНЕТ 45
15.00лв.

ОСТАЙНИЦА - РЕНЕ КАРАБАШ - ЖАНЕТ 45

Нов
НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ТОЗИ ЖИВОТ - ТЕРЕЗА КАПУТО - ХЕРМЕС
12.95лв.

НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ТОЗИ ЖИВОТ - ТЕРЕЗА КАПУТО - ХЕРМЕС

СЛАДКА ЗАБЛУДА - ТАРА ХАЙЛАНД - ХЕРМЕС
14.95лв.

СЛАДКА ЗАБЛУДА - ТАРА ХАЙЛАНД - ХЕРМЕС

УЛТИМА - Л. С. ХИЛТЪН - ХЕРМЕС
14.95лв.

УЛТИМА - Л. С. ХИЛТЪН - ХЕРМЕС

Нов
ОТВЪДНИЯТ ЖИВОТ НА БИЛИ ФИНГЪРС - АНИ КЕЙГЪН - ХЕРМЕС
12.95лв.

ОТВЪДНИЯТ ЖИВОТ НА БИЛИ ФИНГЪРС - АНИ КЕЙГЪН - ХЕРМЕС

ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС
15.95лв.

ТИ, АЗ, ВСИЧКО - КАТРИН АЙЗЪК - ХЕРМЕС

Библиография

Color atlas of pathologyq Section Fundamentals of pathology
https://en.wikipedia.org/wiki/Death
https://evmedreview.com/biology-of-death-2/
http://www.pearltrees.com/tfkempo/signs-biological-death/id12707432


Коментари към Патоморфологични белези на биологичната смърт

От сайта (1) От форума
Напиши коментар 1 коментар
  1. РРН 
    на 07 July 2013 в 18:16
    Не смятам,че измерването на температурата на трупа може да бъде критерии за точния момент на биологична смърт.

СТАТИЯТА е свързана към

  • Обща патология
  • Некроза
  • Методи за лечение на анорексия
  • Смърт
  • Последните думи, които служители в болниците чуват от умиращи пациенти
  • 10 ужаса, които са по истински случаи
  • Двама души, оцелели след изпълнени екзекуции.
  • 5 неща, които трябва да знаем за скръбта след смъртта на любим човек
  • Лобелия - голяма, Индиански тютюн
  • Легендата на фламенкото – Пако де Лусия – почина внезапно на 66-годишна възраст
  • 12 урока за живота от човек, свидетел на 12 хиляди смъртни случаи!
  • Комуникация с починали близки – (не)възможната алтернатива

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2019 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах