Бактериален трахеит
Трахеитът е инфекция на трахеята, която най-често се причинява от бактерии. Освен при пациенти с трахеостомия или ендотрахеална тръба, бактериалният трахеит е необичайна инфекциозна причина за остра обструкция на горните дихателни пътища. Пациентите могат да имат симптоми, подобни на круп, като лаеща кашлица, стридор и треска. Обаче, пациентите с бактериален трахеит не отговарят на стандартната крупна терапия (рацемичен епинефрин) и вместо това се нуждаят от лечение с антибиотици и могат да получат остра респираторна декомпенсация.
Бактериалният трахеит се дължи на вторична бактериална инфекция на трахеята, което води до образуване на мукопурулен ексудат, който може да възпрепятства остро горните дихателни пътища, което води до животозастрашаващо състояние. Заболяването е описано в медицинската литература в края на 20-те години на миналия век, когато най-общо се споменава за остър ларинготрахеобронхит. Въпреки че изследователите го описват като бактериално заболяване в ранните изследвания, името бактериален трахеит е измислено по-късно, когато Jones съобщава случай на серия от бебета с това разстройство. В литературата са приложени други медицински термини - мембранозен круп, псевдомембранозен круп, бактериален круп, гноен трахеобронхит и мембранозен ларинготрахеобронхит. Бактериалният трахеит най-често засяга децата в предучилищна възраст и децата в ранна детска възраст, но също така се съобщава и при кърмачета, както и при възрастни.
Предполага се, че бактериалният трахеит е резултат от бактериална суперинфекция, предшествана от вирусна инфекция на горните дихателни пътища. Върховата честота е през есента и зимата, засягаща деца на възраст от 6 месеца до 8 години. S. aureus, H. influenzae, алфа-хемолитичен стрептокок и стрептококи група A са обичайните причинители. Пациентите обикновено имат няколкодневна анамнеза за вирусни симптоми на горните дихателни пътища, последвани от бързо влошаване. Пациентът развива висока температура, респираторен дистрес и токсичен външен вид.
Мъжете имат леко преобладаване над жените в съотношение на разпространение 1,3:1. Годишната честота е рядка, с прогнозна честота от 0,1 случая на 100 000 деца. Случаите са по-чести през есенните и зимните месеци, отколкото през лятото или пролетта. Това съвпада с типичните сезонни вирусни епидемии от грип, парагрип и респираторен синцитиален вирус.
При бактериален трахеит патогенните бактерии нахлуват в трахеята и стимулират локални и системни възпалителни реакции. Локално това води до образуване на дебели, мукопурулентни ексудати, уртикария и разрушаване на трахеалната лигавица. Това може да доведе до променлива степен на запушване на горните дихателни пътища. Тежестта на горната обструкция на дихателните пътища зависи от местоположението и степента на увреждане на трахеалната лигавица, възрастта и основното медицинско състояние на пациента и размера на дихателните пътища. Системното възпаление, водещо до сепсис, е рядко, но може да възникне при имунокомпрометирани деца.
Оцветяването по Грам на трахеалните секрети обикновено разкрива идентификация на неутрофили и бактерии. Често бактериалният трахеит е полимикробен. Инфекцията на трахеалната лигавица причинява локално възпаление, оток, плътни ексудати, псевдомембрани и некроза на ларинкса, трахеята и централните бронхи.
Библиография
https://emedicine.medscape.com/article/961647-overview#a5
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2719512/
https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/tracheitis
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470240/
Коментари към Бактериален трахеит