Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Патология Клинична патология Клинична патология на бъбреците Клинична патология на тубулоинтерстициални заболявания Аналгетична нефропатия

Аналгетична нефропатия

от 25 сеп 2018г., обновено на 24 юни 2022г.
Автор: д-р Теодора Тотева-Петкова
Аналгетична нефропатия - изображение
  • Инфо
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Библиография
Коментари
Свързаност

Аналгетичната нефропатия е специфична форма на бъбречно заболяване, характеризираща се с бъбречна папиларна некроза и хроничен интерстициален нефрит, причинени от продължителна и прекомерна консумация на аналгетични смеси. То се причинява от аналгетични смеси, съдържащи аспирин или антипирин в комбинация с фенацетин, парацетамол или салициламид и кофеин или кодеин. Заболяването може да се използва и за описание на увреждане на бъбреците от всеки един аналгетичен медикамент.

Специфичните увреждания на бъбреците, предизвикани от аналгетици, са бъбречна папиларна некроза и хроничен интерстициален нефрит. Те изглежда са резултат от намален кръвоток към бъбреците, бърза консумация на антиоксиданти и последващо оксидативно увреждане на бъбреците. Това увреждане на бъбреците може да доведе до прогресивна хронична бъбречна недостатъчност, необичайни резултати от анализа на урината, високо кръвно налягане и анемия. Малка част от хората с аналгетична нефропатия могат да развият бъбречно заболяване в краен стадий.

Аналгетичната нефропатия някога е била често срещана причина за бъбречно увреждане и краен стадий на бъбречно заболяване в някои части на Европа, Австралия и Съединените щати. В повечето райони честотата на заболеваемостта е намаляла рязко, тъй като употребата на фенацетин пада през 70-те и 80-те години на 20-ти век.

Аналгетичната нефропатия е пет до седем пъти по-често при жените, отколкото при мъжете. Бъбречните прояви са неспецифични и се състоят от бавно прогресираща хронична бъбречна недостатъчност с нарушена способност за концентриране на урината. Анализът на урината показа стерилна пиурия и лека протеинурия. Пациентите с аналгетична нефропатия са с повишен риск от преходноклетъчен карцином на уроепитела.

Възрастовият диапазон се простира от 30 до 70 години, с най-висока честота в началото на 50-те години. Забелязва се ежедневна употреба на аналгетици за лечение на хронично състояние на болка и оценките предполагат, че нефропатията се развива след кумулативно поглъщане на 2 до 3 килограма аналгетични препарати. С оглед на прекомерното редовно поглъщане често се съобщава за психологическа зависимост от тези продукти.

Основното увреждане при аналгетична нефропатия е медуларна исхемия, дължаща се на токсични концентрации на метаболити на фенацетин, комбинирани с относителна медуларна хипоксия, утежнени чрез инхибиране на съдоразширяващия простагландинов синтез. Основната патологична последица е папиларната некроза, с вторична тубулна атрофия, интерстициална фиброза и мононуклеарна клетъчна инфилтрация.

Правилната бъбречна функция зависи от адекватен кръвен поток към бъбреците. Бъбречният кръвоток е сложен, строго регулиран процес, който разчита на редица хормони и други малки молекули, като например простагландини. При нормални обстоятелства простагландин Е2, произвеждан от бъбреците, е необходим, за да подпомогне адекватния кръвен поток към бъбреците. Както всички простагландини, синтезата на простагландин Е2 зависи от циклооксигеназите.

Аспиринът и другите нестероидни противовъзпалителни средства са инхибитори на циклооксигеназите. В бъбреците това инхибиране води до понижена концентрация на простагландин Е2, което води до намаляване на кръвния поток. Тъй като притокът на кръв към бъбреците достига първо до бъбречната кора (отвън) и след това до бъбречната медула (отвътре), по-дълбоките структури на бъбреците са най-чувствителни към намален кръвоток. По този начин най-вътрешните структури на бъбреците, известни като бъбречните папили, са особено зависими от синтеза на простагландини, за да се поддържа адекватен кръвен поток. Поради това инхибирането на циклооксигеназите по-скоро селективно уврежда бъбречните папили, повишавайки риска от бъбречна папиларна некроза.

Не е ясно как фенацетин индуцира увреждане на бъбреците. Бах и Харди са предположили, че метаболитите на фенацетин могат да доведат до липидна пероксидация, която уврежда клетките на бъбреците.

Макроскопски при аналгетична нефропатия двата бъбрека са симетрично намалени, с широки хлътвания, редуващи се с надигнати възли по коровата повърхност. Хлътват атрофични участъци на кората, разположени над некротичните папили. Повечето папили са свити, жълтокафеникави, с некротични изменения в различен стадий. Откъснати папили могат да се намерят в легенчето или уретера.

По своята морфология папиларната некроза отговаря на анемичен инфаркт. До нивото на кортико-медуларната връзка се развива коагулационна некроза. На границата с нея възниква демаркационна възпалителна инфилтрация. В кората се наблюдава атрофия на извитите каналчета на прекъснатите нефрони, а в интерстициума - кръглоклетъчни инфилтрати и фиброза. Ако некротичната папила не бъде секвестирана в нея се развива дистрофично калциране и дори формиране на костна тъкан. Важен диференциално диагностичен белег спрямо хроничния пиелонефрит е PAS-позитивното задебеляване на базалната мембрана на малките съдове, разположени под преходния епител и по цялото протежение на уринарния тракт.

Усложненията на аналгетичната нефропатия включват пиелонефрит и краен стадий на бъбречно заболяване. Рисковите фактори за лоша прогноза включват повтарящи се инфекции на пикочните пътища и постоянно повишено кръвно налягане. Аналгетичната нефропатия също така увеличава риска от развитие на рак на пикочната система.

5.0/5 1 оценка

Библиография

https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/analgesic-nephropathy
https://en.wikipedia.org/wiki/Analgesic_nephropathy
http://www.pathologyoutlines.com/topic/kidneyanalgesicabuse.html
https://www.myvmc.com/diseases/analgesic-nephropathy-phenacetin-nephritis/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2194329/


Коментари към Аналгетична нефропатия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Аналгетична нефропатия
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 20:16
    Коментирайте "Аналгетична нефропатия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Клинична патология
  • Клинична патология на бъбреците
  • Клинична патология на тубулоинтерстициални заболявания
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Сексуалната разкрепостеност при хората – по-скоро патология

преди 4233 дни, 3 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 8 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 23 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 23 часа и 32 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 23 часа и 39 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival