Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Инфекция и имунитет Имунопрофилактика и имунотерапия

Имунопрофилактика и имунотерапия

от 04 авг 2017г., обновено на 15 дек 2019г.
Автор: Ралица Руменова
Имунопрофилактика и имунотерапия - изображение
  • Инфо
  • Подраздели
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Подраздели
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Целта на имунопрофилактиката е създаването на траен имунитет към конкретни инфекциозни причинители, което се постига чрез въвеждането на ваксини, имуномадулатори или имунни серуми в организма на здрави лица. Имунотерапията представлява лечението на заболяване чрез активиране или потискане на имунната система. Съществуват различни направления на имунотерапията - имунотерапиите предназначени да предизвикат или усилват имунният отговор се класифицират като активиращи имунотерапии, докато имунотерапиите, които намаляват или потискат имунната система - като супресивни. Имунотерапиите, използващи имунната система при борбата със злокачествените новообразувания, се означават като биологична терапия. Имутерапията модифицира имунната система така, че да устои на атаките на чужди за организма субстанции и неопластични клетки, които водят до развитието на различни заболявания.

Имунопрофилактичното и имунотерапевтичното лечение могат да бъдат приложени по различни начини в зависимост от желания ефект (подсилване или супресия на имунната система) и избрания метод.

Имунопрофилактика

VaccineИмунопрофилактиката е ключов фактор в борбата с инфекциозните заболявания, благодарение на имунопрофилактичните дейности голяма част от животозастрашаващите и фатални в миналото инфекции могат да бъдат предотвратени и избегнати. Имунопрофилактиката се основава на въвеждането на ваксини или имунни серуми в човешкия организъм с цел предпазване от развитие на инфекциозен процес. Имунизацията е жизненоважна част от общественото здравеопазване и превенцията на заболяванията. Болестите, които веднъж са били отговорни за значителната заболеваемост и смъртност, вече са станали напълно изкоренени благодарение на въвеждането на ваксините. Ваксината е фармакологично съединение, което подобрява имунитета към дадена болест. Когато бактерията или вирусът причиняващ заболяване навлезе в човешкото тяло имунната система разпознава материала като чужд чрез откриване на специфични протеинови части известни като антигени. Ваксините съдържат форма на болестотворен агент, независимо дали това е отслабена или убита форма на самия микроб, инактивирана версия на неговите токсини или протеин от неговата повърхност. Ваксината представя антигена на имунната система, позволявайки му да разпознае антигена като чужд и да развие антитела и Т-лимфоцити срещу този антиген. Това позволява по-бърз и адекватен имунен отговор. Първата ваксина е създадена от Едуард Дженър, който през 1796 г. инокулира 13-годишно момче с вируса на шарка и демонстрира развитието на имунитет срещу едра шарка. Първата ваксина срещу едра шарка е създадена през 1798 г., през 1979 г. се постига глобално изкореняване на вариолата благодарение на имунопрофилактиката.

Имунизацията може да бъде получена от пасивни или активни средства. Тези средства могат да бъдат от естествени или изкуствени източници. Природните източници се дължат на излагане на организма на факторите на околната среда, хората и животните. За разлика от тях изкуствените източници се дължат на медицински интервенции. Пасивната имунизация се осъществява с трансфера на антигени до предварително формирани антитела към неимунизирано лице. Този индивид ще развие временен имунитет към конкретен организъм или токсин поради наличието на тези предварително формирани антитела. След като тези предварително формирани антитела бъдат унищожени, индивидът вече няма да има имунитет към този микроорганизъм или токсин.

Профилактичната имунотерапия се разделя на три основни вида:

  1. Пасивна имунотерапия (серотерапия) - използваща готови антитела, получени от животни или от хора. В зависимост от своя произход имунните препарати се разделят на хетероложни (от животни) и хомоложни (от хора);
  2. Активна имунотерапия;
  3. Имуностимулираща терапия.

Пасивната имунизация може да възникне естествено или изкуствено. Отлични примери за естествена пасивна имунизация са преминаването на майчините антитела през плацентата към фетуса и преминаването на тези майчини антитела към новороденото през коластрата и млякото. Пример за изкуствена пасивна имунизация е администрирането на човешки имунен гама глобулин.

Активната имунизация се осъществява при излагане на неимунизирано лице на патогенен агент. След това имунната система на този индивид започва процеса на развиване на имунитет към този агент. За разлика от пасивната имунизация, активната имунизация обикновено създава дългосрочен имунитет, дължащ се на стимулирането на имунната система на индивида.

Имунотерапия

Имунотерапията, прилагана при борбата със злокачествени новообразувания, се нарича още биологична терапия и е вид лечение на рак, което стимулира естествената защита на организма. Имунотерапията осъществява своите ефекти чрез:

  • Спиране или забавяне на растежа на раковите клетки;
  • Спиране на разпространението на рака в други части на тялото;
  • Подпомагане на имунната система да работи по-добре при унищожаването на раковите клетки.

Основната цел на имунотерапията при борбата с рака е да подпомогне имунна система на пациента, така че отново да е способна да стартира продължителни атаки срещу туморните клетки. Широка гама от подходи за имунотерапия средства са доказали своята ефективност. Моноклоналните антитела показват значителна антитуморна активност при заболявания като:

  • злокачествен меланом;
  • рак на белия дроб;
  • рак на пикочния мехур;
  • Хочкинов лимфом.

Ваксини могат да бъдат прилагани на пациентите, за да индуцират техния имунитет срещу съществуващ или новооткрит тумор. Многобройни проучвания също демонстрират мощния капацитет на Т-клетките да убиват растящи тумори. Някои от тези подходи предизвикват широко активиране на имунната система, докато други имат по-тесен обхват на действие.

Благодарение на напредъка в областта на клиничната имунология са открити множество механизми на анормална имунна регулация, която е в основата на много имуномедиирани нарушения. Имунните заболявания обикновено се характеризират с депресирани клетъчни имунни отговори и хиперактивен хуморален имунитет. Корекцията на имунните дефекти чрез потискане на хиперактивните отговори или усилване на депресираните имунорегулаторни отговори представлява имуномодулацията, която се оказва в основата на съвременните методи за имунотерапия.

В зависимост от терапевтичното приложение на средствата за имуномодулация различаваме:

  • Имуностимулаторни средства;
  • Имуномодулатори;
  • Имуносупресори;
  • Биологични препарати за заместващо лечение при имунообусловени болести.

biological-therapyКъм групата на имуностимулаторните средства се отнасят всички препарати, стимулиращи имунния отговор. В зависимост от своя произход имуностимулаторите се разделят на бактериални препарати, цитокинови препарати, комбинирани и фармакопрепарати. Бактериалните препарати са най-често прилаганите имуностимулатори, получените съединения представляват имуностимулатори за имунопрофилактика и имунотерапия на различни по етиология инфекции. Пример за такъв препарат е БЦЖ ваксината, която освен за създаването на имунитет при профилактика на туберкулозата се използва и като имуностимулатор.
Някои цитокинови препарати като интерферон алфа притежават плейотропни биологични действия и намират приложение в медицинската онкология при лечението на:

  • мултиплен миелом;
  • левкемия;
  • Нехочкинови лимфоми;
  • хемангиоми в детската възраст.

Комбинираните имуностимулиращи препарати се прилагат при лечение на болни със злокачествени новообразувания.

Към групата на фармакопрепаратите принадлежат витамин А и 13-цис-ретиноидната киселина.

Имуномодулаторите представляват отделна група имуностимулиращи средства с регулиращ ефект върху имунния отговор, докато имуносупресивните лекарства се използват за модифициране на автоимунните процеси. Редица лекарства са широко използвани и са издържали изпитанието на времето. Те включват кортикостероиди, цитотоксични лекарства като циклофосфамид, метотрексат, интравенозни имуноглобулини и анти-лимфоцитни глобулини. Те се оказват благоприятни при редица хематологични, бъбречни, неврологични и злокачествени заболявания.

Ключово място в групата на биологичните препарати за заместващо лечение при имунообусловени болести заемат имуноглобулиновите препарати, те се прилагат като заместваща терапия при първични имунодефицитни състояния, като специфични антитела при бактериални и вирусни инфекции и като неспецифични средства за неспецифична хипосенсибилизация на имунната система.

Още по темата:
  • Антиген-антитяло реакции Антиген-антитяло реакции
  • Имунитет Имунитет
  • Имунен отговор Имунен отговор
  • Имунен дефицит Имунен дефицит
5.0/5 7 оценки

Подраздели на Имунопрофилактика и имунотерапия

  • Ваксини

  • Имунни серуми

  • Имуномодулатори

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАСЛО ОТ БЯЛ ТРЪН 100 мл БАЛЧО
9.00лв.

МАСЛО ОТ БЯЛ ТРЪН 100 мл БАЛЧО

БЪЗ (ПЛОД) И ДЖИНДЖИФИЛ СИРОП ЗА РАЗРЕЖДАНЕ 285 мл ЗДРАВНИЦА
9.00лв.

БЪЗ (ПЛОД) И ДЖИНДЖИФИЛ СИРОП ЗА РАЗРЕЖДАНЕ 285 мл ЗДРАВНИЦА

ДИСНИ БЛИЗАЛКИ ИМУНО * 25 PLUSSSZ
37.50лв.

ДИСНИ БЛИЗАЛКИ ИМУНО * 25 PLUSSSZ

ПЮР НУТРИШЪН L-ЛИЗИН таблeтки 1000 мг * 100
22.00лв.

ПЮР НУТРИШЪН L-ЛИЗИН таблeтки 1000 мг * 100

ЗОЯ БИО ПЧЕЛЕН ПРАШЕЦ 120 гр.
10.00лв.

ЗОЯ БИО ПЧЕЛЕН ПРАШЕЦ 120 гр.

БИОТОНА БИО СУПЕР ПЛОДОВЕ сок 500 мл
38.50лв.

БИОТОНА БИО СУПЕР ПЛОДОВЕ сок 500 мл

Библиография

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3068582/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5530040/
https://en.wikipedia.org/wiki/Immunostimulant
https://en.wikipedia.org/wiki/Immune_system
http://people.scs.carleton.ca/~soma/biosec/readings/sharkimmu-sciam-Nov1996.pdf

Коментари към Имунопрофилактика и имунотерапия

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Имунопрофилактика и имунотерапия
    www.framar.bg 
    на 07 March 2021 в 10:53
    Коментирайте "Имунопрофилактика и имунотерапия"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Инфекция и имунитет
  • Гемотерапия - новото природно оръжие за силен имунитет и здраве
  • Проверете текущото състояние на вашия имунитет
  • Неутрофили
  • Сироп от черен бъз - полезни свойства и приготвяне у дома
  • Базофили
  • Хънибуш
  • Подсилване на имунната система при деца с естествени методи и средства
  • ИЗГОНЕТЕ ХЕРПЕСА ОТ ОРГАНИЗМА СИ!
  • Храни и билки за силна имунна система
  • Подсилване на имунната система - имуномодулатори

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах