Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Медицинска енциклопедия Микробиология Инфекция и имунитет Имунопрофилактика и имунотерапия Имунни серуми

Имунни серуми

от 04 авг 2017г., обновено на 10 май 2022г.
Автор: д-р Ралица Руменова
Имунни серуми - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Библиография
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Библиография
Коментари
Свързаност

Имунните серуми съдържат антитела, получени след имунизацията на опитно животно или инжектирането на антигени в неговия организъм, те могат да бъдат получени от кръвта на животни, инокулирани с антигенен материал или от кръвта на животни и хора, които са били стимулирани чрез естествен контакт с антиген (както при тези, които се възстановяват от инфекциозно заболяване). Имунните серуми се използват за осъществяването на хетероложната пасивна имунотерапия, осъществяваща се чрез вкарването на готови антитела в човешкия организъм. Имунизирането на лабораторни животни с антиген води до генерирането на група от антитела, като всеки вид антитела се продуцира от специфичен В клетъчен клон и разпознава специфичен епитоп на антигена. Тези антитела се наричат колективно поликлонални антитела и се използват като афинитетни реагенти за in vitro диагностика. Тъй като тези антитела могат да бъдат насочени срещу различни епитопи на една и съща цел, те могат да доведат до кооперативно свързване. Използването на популация от различни типове антитела увеличава шанса поне един тип антитела да се свърже с целта. Основният недостатък е, че производството на поликлонални антитела не е точно възпроизводимо, дори ако същия вид животно се имунизира с идентичен антиген. Това явление се дължи на начина по който В-клетките узряват по време на имунния отговор.

serumsЗа производството на антитела може да се започне с пречистени протеини, с ДНК или PCR фрагмент на антигена, пептидите или хаптите. Дори днес поликлоналните антитела обикновено се получават чрез имунизация на животни. Хиперимунизацията се постига съгласно схеми на инжектиране, при които животните се повлияват многократно със същия антиген. Хиперимунните серуми съдържат много популации на антитела, специфични за широк спектър от епитопи на даден антиген (включително епитопи, устойчиви на денатурация). Поликлоналните антитела не само се различават по отношение на епитопите които те разпознават върху имунизиращия антиген, но също така могат да се различават по своя афинитет към една и съща детерминанта. Оттук, специфичността и афинитетът трябва да се разглеждат заедно, когато се характеризират поликлонални антитела в хиперимунните серуми.

Антителата от хиперимунните серуми обикновено работят добре върху фиксирани тъканни проби и по този начин са добър източник за имуно-оцветяване на фиксирани тъкани с алдехид и парафинови секции. Въпреки това, поликлоналните имунни серуми могат да съдържат ирелевантни антитела с неизвестна специфичност, които могат да създадат обезпокоителни проблеми за имунохистологията. Дори серумите от неимунизирани животни могат да дадат фон, когато се използват при висока концентрация. Част от този фон ще дойде от неспецифично свързване на антитяло към тъканния препарат, друга част ще се дължи на специфично взаимодействие на ирелевантни антитела. Следователно имуноафинитетното пречистване на специфичните антитела трябва да се извърши за модели на оцветяване на прозрачни клетки.

Имуногенността е способността на молекулата да индуцира имунен отговор и това се определя от структурата на инжектираната молекула и от факта дали гостоприемникът може да разпознае това вещество или не. По отношение на протеиновите антигени, трябва да се има предвид, че единичен ген може да генерира различни протеинови изоформи, например чрез алтернативно снаждане на първичния генен транскрипт, даващо множество различни зрели транскрипти, кодиращи (имунологично) различни протеини.

Имунните серуми, използвани в имунопрофилактиката на инфекциозните заболявания при човека са:

  • Дифтериен антитоксин;
  • Тетанус антитоксин;
  • Ботулинов антитоксин;
  • Газ-гангренозни серуми;
  • Противозмийски серум;
  • Серум бяс.

Дифтерийният антитоксин (DAT) е лекарство, съставено от антитела и се използва при лечение на дифтерията. Той се прилага чрез инжектиране във вена или мускулно. Дифтеритният антитоксин е разработен и влиза в медицинска употреба в края на 1800 г. и е в списъка на основните лекарства на Световната здравна организация.

Тетанус имуноглобулин (TIG) и тетанус антитоксин се състоят от антитела срещу тетанус токсинът. Използват се за предотвратяване на тетанус при пациенти, които са с висок риск (след наранявания преминаващи през кожната бариера) или не са ваксинирани с тетаничен токсоид. Той се използва също така за лечение на тетанус заедно с приложението на антибиотици и мускулни релаксанти и се инжектира мускулно. Честите нежелани реакции включват болка на мястото на инжектиране и треска.Алергични реакции, включително анафилаксия, могат рядко да настъпят. Употребата по време на бременност се счита за приемлива. Антитоксина е направен от човешка или конска кръвна плазма. Използването на конната версия започва през 1910 г., докато човешката версия навлиза през 60-те години на миналия век.

Ботулиновият антитоксин се използва за лечение на симптоми на ботулизъм при пациенти, които са били изложени на ботулинов токсин. Ботулизмът е сериозно заболяване, което причинява парализа на мускулите. То се причинява от токсинът на Clostridium botulinum. Антитоксинът предизвиква образуването на пасивни антитела (т.е. непосредствен имунитет) срещу токсините на Clostridium botulinum A, B, C, D, E, F и G.

Газ-гангренозният серум, който е антитоксин срещу токсините на С. perfringens Тип А, Clostridium septicum и Clostridium oedematiens се използва като лечение на газовата гангрена. Антитоксина може да неутрализира алфа-токсина секретиран от C. perfringens.

Противозмийският серум е рафиниран и концентриран препарат от серумумни глобулини, получен чрез фракциониране на кръв от здрави хиперимунизирани коне и може да се прилага по два начина:

  • Интравенозно инжектиране - чрез бавно интравенозно инжектиране (2 ml на минута);
  • Инфузия - серума се разрежда в 5-10 ml / kg изотоничен разтвор.

Антисерумът против бяс е препарат съдържащ специфичен глобулин получен чрез пречистване на хипер-имунен серум / плазма на здрави коне, притежаващ специфична активност за неутрализиране на вируса на бяс.

5.0/5 7 оценки

Продукти свързани със СТАТИЯТА

МАНУКА ДОКТОР АПИНУРИШ ПОДМЛАДЯВАЩ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл
74.00лв.

МАНУКА ДОКТОР АПИНУРИШ ПОДМЛАДЯВАЩ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл

АЛКЕМИЛА УСПОКОЯВАЩ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл
45.00лв.

АЛКЕМИЛА УСПОКОЯВАЩ СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ 30 мл

БЕЛИТА МЕЗО КОМПЛЕКС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ 60+ 20 мл
22.00лв.

БЕЛИТА МЕЗО КОМПЛЕКС СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ И ШИЯ 60+ 20 мл

СКИНЦИКЛОПЕДИЯ НОЩЕН ПИЛИНГ - СЕРУМ С АНА 20% 30 мл
13.00лв.

СКИНЦИКЛОПЕДИЯ НОЩЕН ПИЛИНГ - СЕРУМ С АНА 20% 30 мл

БИО ВЕГАН СКИН ФУУД БИО КОНОП СЕРУМ-ОЛИО ЗА СТРЕСИРАНА КОЖА 30 мл
29.30лв.

БИО ВЕГАН СКИН ФУУД БИО КОНОП СЕРУМ-ОЛИО ЗА СТРЕСИРАНА КОЖА 30 мл

СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С КЕРАМИДИ RNW 30 мл
54.00лв.

СЕРУМ ЗА ЛИЦЕ С КЕРАМИДИ RNW 30 мл

Библиография

https://www.bharatserums.com/product/emergency/SVAS%20IP%20(Liquid)%20Pack%20Insert%20for%20Domestic.pdf
https://www.britannica.com/science/immune-serum-globulin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16454844

Коментари към Имунни серуми

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Имунни серуми
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 00:31
    Коментирайте "Имунни серуми"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Инфекция и имунитет
  • Имунопрофилактика и имунотерапия
  • Пригответе си енергизиращ серум за лице с помощта на кристална вода
  • Мит или Магия - действат ли наистина серумите за растеж на мигли
  • Придайте младежки вид на кожата със серум от кокос и шипка
  • Ролята на Саймън Флекснър за развитието на епидемиологията
  • Направете си подмладяващ серум от грозде и лайка
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

РАПИДЛАШ - СЕРУМ ЗА РАСТЕЖ НА МИГЛИТЕ

преди 4839 дни, 7 часа и 58 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 12 часа и 35 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 3 часа и 35 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 3 часа и 47 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 3 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Мит или Магия - действат ли наистина серумите за растеж на мигли Мит или Магия - действат ли наистина серумите за растеж на мигли

Мит или Магия - действат ли наистина серумите за растеж на мигли

от 28 март 2019г. Прочети повече
Пригответе си енергизиращ серум за лице с помощта на кристална вода Пригответе си енергизиращ серум за лице с помощта на кристална вода

Пригответе си енергизиращ серум за лице с помощта на кристална вода

от 27 ное 2017г. Прочети повече
Ролята на Саймън Флекснър за развитието на епидемиологията Ролята на Саймън Флекснър за развитието на епидемиологията

Ролята на Саймън Флекснър за развитието на епидемиологията

от 19 апр 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на интернет портал от Valival