Ебола вирус (Ebolavirus)
Родът Ebolavirus е вирусологичен таксон, включен в семейството Filoviridae. Членовете на този род се наричат еболавируси. Шестте известни вирусни вида са наречени с името на района, в който първоначално са идентифицирани:
- Еболавирус Судан;
- Еболавирус Рестън;
- Еболавирус Бомбай;
- Еболавирус Зайре;
- Еболавирус Бундибижио;
- Еболавирус Тай.
Най-новият вид е бил изолиран от анголски прилепи в Сиера Леон - Еболавирус Сиера Леон.
Четири представителя на рода Ebolavirus причиняват хеморагична треска Ебола (EVD) при хора. Вирусът Рестън причинява заболяването също при примати. Еболавирусът от Заир е видът, причиняващ най-висока смъртност от всичкш еболавируси и е отговорен за най-голям брой огнища на заболяването, включително огнището на Заир през 1976 г. и огнището с най-много смъртни случаи през 2014 година. Еболавирусите са описани за първи път през 1976 г. Името Еболавирус е получено от река Ебола в Заир (сега Демократична република Конго).
Структура
Вирусите от род Еболавирус са с диаметър около 80 nm и дължина 970 nm. Те са с цилиндрична, тръбеста форма и съдържат вирусни обвивки и нуклеокапсидни компоненти. Вирусът обикновено се появява в дълга, нишковидна форма, но може да бъде и U-образна, във формата на цифрата 6 или дори кръг. Вирусните частици притежават кодиран гликопротеин (GP), проектиращ се като шипове с дължина 7-10 nm от повърхността на липидния двуслой. Гликопротеините са протеини, които съдържат въглехидратни вериги (гликани), ковалентно прикрепени към техните полипептидни странични вериги, процес известен като гликозилиране. Гликопротеинът GP е отговорен за присъединяването към и навлизането в нови клетки на гостоприемника.
Външната вирусна обвивка на вириона е получена от клетъчната мембрана на гостоприемника, в които са били вкарани GP шпайкове по време на тяхната биосинтеза.
Епидемиология
Плодоядните прилепи от семейство Pteropodidae са естествени гостоприемници на вируса Ебола. Хеморагична треска Ебола се среща главно в Република Конго, Габон, Судан, Кот д'Ивоар и Уганда, но може да възникне и в други африкански страни. Ебола се въвежда в човешката популация чрез близък контакт с кръвта, секретите, органите или други телесни течности на заразени животни като шимпанзета, горили, плодовядни прилепи, маймуни, горски антилопи и диви животни, намерени болни или мъртви или в тропическите гори.
След първичния контакт с вируса, ебола се разпространява чрез предаване от човек на човек при пряк контакт с кръвта, секретите, органите или други телесни течности на заразените хора, както и с повърхности и материали (постелки, дрехи), замърсени с тези течности.
Погребалните церемонии, които включват пряк контакт с тялото на починалия, също могат да допринесат за предаването на Ебола.
Хората остават инфекциозни, докато кръвта им съдържа вируса.
Патогенеза и клинична картина
Вирусът на Ебола е агресивен патоген, който предизвиква хеморагична треска ебола при хора и примати. Обикновено инкубационни период на вирусната инфекция протича в рамките на 14 до 21 дни. Инфекцията първоначално се проявява с неспецифични грипоподобни симптоми като треска, миалгия и общо неразположение. С напредването на инфекцията пациентите показват:
- тежки кръвоизливи и коагулационни аномалии;
- кървене от стомашно-чревния тракт;
- характерен кожен обрив;
- промени в хематологичните показатели, като лимфопения и неутрофилия.
Увреждането на черния дроб, комбинирано с масивна виремия, води до дисеминирана интраваскуларна коагулопатия. Вирусът в крайна сметка заразява микроваскуларните ендотелни клетки и компрометира съдовата цялост. Терминалните стадии на инфекция с вируса Ебола обикновено включват дифузно кървене, а хипотензивният шок е причина за много смъртни случаи.
Вирусът на ебола се размножава в необичайно висок процент, който надвишава възможностите за протеинов синтез на инфектираните клетки и имунната защита на гостоприемника.
Не са определени компонентите на имунната система, които могат да предпазват от инфекция с вируса Ебола.
Микробиологична диагностика
Поради началните и неспецифични симптоми на зоболяването, то трудно са разграничава от други инфекциозни заболявания като малария, тиф и менингит. Потвърждението, че симптомите са причинени от инфекция с вируса Ебола, се извършва чрез следните диагностични методи:
- ензимно-свързан имуносорбентен анализ (ELISA);
- тестове за откриване на антиген;
- серум-неутрализационен тест;
- полимеразна верижна реакция с обратна транскриптаза (RT-PCR);
- електронна микроскопия;
- изолиране на вируса чрез клетъчна култура.
Лечение
Понастоящем няма антивирусно лекарство, лицензирано за лечение на хеморагична треска Ебола при хора. Лекарствата, които са в процес на разработка имат за цел болкиране на възможността на вируса да прови собствени копия.
Обработката кръв от оцелелите, механичното филтриране на кръв от пациенти и разработването на няколко възможни ваксини също се проучват като възможни лечения.
Библиография
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/ebola-virus-diseas
https://microbiologyinfo.com/structure-of-ebola-virus/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC224575/
СТАТИЯТА е свързана към
- Специална микробиология
- Вирусология
- Филовируси
- Вирусът ебола - история на откриването му и на неговата еволюция
- Арбовируси - причинители на трансмисивни инфекции
- 3 месеца сексуално въздържание за мъжете, възстановяващи се от Ебола
- Канадска ваксина е почти 100 процента ефикасна срещу Ебола
- В Сиера Леоне останаха само двама души, болни от Ебола
- Клинична патология на ебола
- Случаите на ебола в Уганда се увеличават
- Няма опасност вирусът ебола да мутира
- Генетични фактори определят реакцията на организма към вируса ебола
- При завръщане от африканска държава, засегната от ебола, уведомете личния си лекар
Коментари към Ебола вирус (Ebolavirus)