Реконвалесценция след друго лечение МКБ Z54.8
В рубриката реконвалесценция след друго лечение се разглежда периода на възстановяване след прекарано заболяване. Това вклюва както физическо, така и психическото здраве.
Оздравяването е постепенното възстановяване на здравето и силата след заболяване или нараняване. След преболедуване от инфекциозно заболяване, пациентът може да продължи да бъде източник на инфекция, дори ако се чувства по-добре.
Оздравяването спомага за по-ранно възстановяване. Обикновено това означава възстановяване от тежко заболяване или операция, но може да помогне и след травматично събитие (може би смърт на партньора, катастрофа или нападение).
Реконвалесценция по други причини като прекомерен стрес, злополука или нападение
Реконвалесценцията след болест може да отнеме различно време. Това зависи от протичането на болестта, продължителността, симптомите и индивидуалните характеристики на пациента. Някои се подобряват след седмици, докато на други са нужни години на възстановяване.
Могат да се наложат промени в начина на живот, за да се гарантира, че на тялото му се осигурява достатъчно време и почивка, за да позволи пълно възстановяване. Нужно е да се обсъди с лекаря колко дълъг е периодът на реконвалесценция, за да се оцени и планира начина на живот през следващите седмици или месеци. Ако има съпътстваща медикаментозна терапия е нужно да се спазва.
Обикновено възстановяването започва в болницата. Първите няколко седмици след завръщането вкъщи, пациентите се оплакват от умора. По време на оздравяването е полезно да се поставят цели всеки ден, които ще помогнат за възстановяването. Твърде много почивка в повечето случаи не се отразява добре, особено ако пациентите са в по-напреднала възраст. Трябва да се поддържа известно ниво на физическа активност.
По време на реконвалесценция след друго лечение се провеждат контролни прегледи и изследвания (кръвни, образна диагностика), за да се провери състоянието на организма. Желателно е да се спазва здравословен хранителен режим, който включва много пресни плодове и зеленчуци. Важно е да се откажат вредните навици като алкохол и тютюнопушене.
Задължително се налага да се обърне сериозно внимание, ако пациентът изпитва следните затруднения: периоди на объркване, замаяност при изправяне, повтаряне на симптомите и появяване на нов (треска, задух, болки в ставите, гръдна болка и др.), депресивни състояния и други.
Психологични проблеми през реконвалесценцията
Сериозно заболяване, операция или нараняване може понякога да окаже дълготраен емоционален ефект. Това е по-често, ако заболяването предизвика постоянни медицински проблеми - липсата на работа, спорт, хоби и социални събития. Срещат се депресивни и тревожни епизоди поради хронична болка, внезапна зависимост от други да се грижат за болния.
Може да доведе до фобийни реакции - например пациентът може да се страхува да пътува с кола, ако е получил наранявания при автомобилна катастрофа. Продължителните медицински проблеми, причинени от тежко заболяване, нараняване или хирургична интервенция, могат да повлияят отрицателно върху мислите на болния.
Ако по време на възстановяването се появят отрицателни емоции като депресия или тревожност, трябва да се потърси медицинска помощ - професионалист в областта на психичното здраве.
Реконвалесценция след друго лечение е периодът, в който тялото се възстановява от тежко заболяване, нараняване или операция. Ако не се вземат мерки, психологическата травма след сериозно заболяване може да повлияе бъдещите решения, включително начина и качеството на живот, както и общуването с околните.
Продукти свързани със ЗАБОЛЯВАНЕТО
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Convalescence
https://www.merriam-webster.com/dictionary/convalesce
http://www.tbf.org.uk/convalescence.html
https://myheartsisters.org/2014/06/08/convalescence/
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/servicesandsupport/convalescence
Коментари към Реконвалесценция след друго лечение МКБ Z54.8