Необходимост от имунизация против дифтерия-тетанус-коклюш и коремен тиф-паратиф МКБ Z27.2
Ваксината против тиф и паратиф са убити ваксини, те не са включени в задължителните имунизации в Българския имунизационен календар.
Инфекцията се причинява от бактерия Salmonella typhi и Salmonella paratyphi A,B.
Тази ваксина е предназначена за пътуващи, до ендемични зони, където е разпространен коремния тиф и паратиф: преселници или здравни специалисти, както и военни. Тези две заболявания са разпространени на места, където не се поддържа добра обществена и лична хигиена, поради липса на чиста течаща вода, добро устройство за изхвърляне и преработване на отпадъци.
Според СЗО коремен тиф и паратиф се среща в Азия, особено Югоизточна, Южна Африка, Централна и Южна Америка.
Заболяването се предава по фекално-орален път и заразяването може да настъпи чрез замърсена храна и вода, особено при готвачи и хора, работещи в кухня, които са носители на заболяването. Хората са единствени носители на заболяването.
И двете заболявания имат тежко протичане, а също в хода на заболяването могат да се получат и усложнения.
Това налага необходимостта от ваксина против коремен тиф и паратиф. По-добре е тази ваксина да е комбинирана срещу двете заболявания, тъй като те се срещат с еднаква честота в ендемичните зони само ваксина срещу коремен тиф не защитава от паратиф.
Дифтерия-тетанус-коклюш е трикомпонента ваксина, която предпазва от заболявания със сериозно протичане и прогноза.
Дифтерията и коклюша са остри инфекциозни заболявания на дихателната система, срещащи се по-често при деца и имат тежко протичане, а преди задължителната ваксинация срещу тях са имали и висока честота на смъртни случаи.
Тетануса е ранева инфекция, предаваща се по покривен механизъм, също протичаща с много висок леталитет особено при неимунизирани. Около 30% от заразените умират, като смъртността е много висока при деца, родени от неимунизирани майки.
Ваксината дифтеткок е трикомпонентна, убита ваксина. Включена е в задължителните ваксини за имунизация на България. Съдържа дифтериен и тетаничен анатоксин, а коклюшната компонента е убита вирусна съставка.
Деца, ваксинирани с ваксината са защитени през цялото си детство от заболяванията. След въвеждане на тази ваксина заболяването спада с около 92%. С трикомпонентната ваксина против дифтерия тетанус и коклюш се имунизират деца над 6 години.
Повече информация:
Коментари към Необходимост от имунизация против дифтерия-тетанус-коклюш и коремен тиф-паратиф МКБ Z27.2