Необходимост от имунизация против холера и коремен тиф-паратиф МКБ Z27.0
Холерата е особено опасна инфекция, все още разпространена в някои райони на света особено в развиващите се страни в тропическият климат.
В тези райони са разпространени и много други инфекциозни заболявания, предавани по същия механизъм (фекално-орален), които също са с висока заболеваемост и сериозна прогноза. Такива са например коремният тиф и паратиф, жълта треска, хепатит, полиомиелит и др.
Това налага необходимост от имунизация против няколко инфекциозни заболявания поради това е добре пътуващи до тези части на света да бъдат профилактирани със съответните ваксини.
Прилагането на комбинация от ваксини трябва да се извършва с повишено внимание и да се спазват някои правила:
- живите ваксини, каквато е оралната против коремен тиф и полиомиелит, обикновено трябва да се прилагат с интервал поне две седмици една след друга,
- ваксина срещу коремен тиф може да се прилага едновременно с ваксина против жълта треска.
Старият тип холерна ваксина, прилагаща се чрез инжектиране предлага слаба защита срещу заболяването и вече не се препоръчва за употреба от Министерството на здравеопазването или СЗО.
Поради това е разработена нова ваксина за имунизация на хора, които пътуват до зони с висока заболеваемост и по-специално за здравни работници. Ваксината се прилага при възрастни и деца над 2 години.
Стандартния курс на първата ваксинация срещу холера се състои от две дози за възрастни и деца до 6 годишна възраст. Деца от 2 до 6 години получават по 3 дози. Дозите трябва да се прилагат на интервали най-малко една седмица. Ако са изминали повече от 6 седмици между дозите, курса на първична имунизация трябва да се стартира.
Имунологичните данни показват, че ако са изминали повече от 2 години след последната ваксинация, основният курс трябва да се повтори.
Коремният тиф се асоциира с лоша хигиена и санитарни условия. Предавани са от заразени храни, напитки, както и по фелано-орален път.
Инактивирана ваксина се прилага с еднократна доза (подкожна или мускулна апликация). Имунитетът трае от две до три години.
Има и жива орална ваксина, която се състои от стомашно - устойчиви капсули и се приема през устата. Минималната възраст на ваксинацията е 6 години.
Ваксините трябва да се прилагат с повишено внимание, особено комбинираното им прилагане в зависимост от това дали са живи или инактивирани.
- Инактивираните ваксини обикновено се нуждаят от една първа доза, последвана от една или повече дози. Инактивирани и живи ваксини могат да се прилагат едновременно.
- Две различни живи ваксини не могат да се прилагат заедно. Между поставянето им трябва да има интервал най-малко от четири седмици. Полиомиелитната ваксина не трябва да се прилага едновременно с пероралната ваксина срещу коремен тиф.
Повече информация:
Коментари към Необходимост от имунизация против холера и коремен тиф-паратиф МКБ Z27.0