Последици от злополука, свързана с моторно превозно средство МКБ Y85.0
Под транспортна злополука разбираме уврежданията по тялото на човека, причинени от външни или вътрешни части на движещ се автомобил или при изпадане от него в момент на движение. Редица фактори допринасят за риска от катастрофи, като пътната среда, скоростта на превозното средство и човешки компонент. Автомобилните катастрофи са довели до 1,4 милиона смъртни случая през 2013 г. в сравнение с 1,1 милиона смъртни случаи през 1990 г. Като 68 000 от жертвите са деца под пет годишна възраст. Последици от транспортна злополука са смърт или инвалидност.
Видовете автомобилна травма биват:
- автомобилна травма от блъскане на човек от движещ се автомобил
- от прегазване от движещ се автомобил
- от изпадане от движещ се автомобил
- травма вътре в автомобила
- от притискане на тялото между автомобила и други предмети
- комбинирани травми
- други случаи
Уврежданията при транспортна злополука могат да възникнат от: удари и сътресение на тялото, притискане, разтягане и триене. Към специфичните увреждания се отнасят тези, които отразяват формата и рисунъка на дадена част, а понякога и размерите на определен детайл от моторното превозно средство. Това са така наречените контактни увреждания, следи или повреди.
Към характерните увреждания се отнасят тези, чийто механизъм на получаване съответства на даден вид автомобилна травма. Тук спадат широки лентовидни охлузвания и кръвонасядания по долните крайници, често придружени със своебразни фрактури на дългите тръбести кости, известни като "бампер фрактури".
Към нехарактерните се отнасят наранявания, които както поотделно, така и в съвкупност нямат характерни особености за автомобилна травма.
Последици от злополука, свързана с моторно превозно средство са:
- травми на главата
- наранявания на гръбначния стълб
- съдови увреждания
- травми на гръдния кош
- сърдечна травма
- коремна травма
- контузия на таза
- контузия на крайниците
Най-честата причина за смърт при транспортна злополука е травмата на главата. Получават се едностранни счупвания на черепа, нерядко с увреждане на мозъка в мястото на удара и на срещуположната му част. Мозъчните наранявания могат да доведат до загуба на съзнание, посттравматична амнезия, мозъчно сътресение, хематом, мозъчен оток. Често се получават едностранни многофрагментни закрити счупвания на ребрата, локализирани по страничната или задната област на гръдния кош, както и увреждания на вътрешни органи в гръдната и коремната кухина. Последните са резултат главно на сътресение на тялото и рядко на директен удар от части на автомобила. Локализацията на уврежданията съответства на мястото на приложената сила и се изразява в кръвонасядане, разкъсване на белите дробове, черния дроб, бъбреците и др.
Травмата от прегазване от движещия се автомобил като самостоятелен вид автомобилна травма се среща сравнително рядко. Основен механизъм за получаване на уврежданията при прегазване е последователното притискане на тялото на пострадалия към платното. Характерни последици от злополука, свързана с моторно превозно средство при прегазване са циркулярните отслоявания на кожата от подкожната мастна тъкан и фасциите, образуващи се от притискането, триенето и въртеливото движение на колелото. Прегазванията могат да бъдат през различни части от тялото.
Травмата от изпадане от движещ се автомобил в преобладаващия брой от случаите се дължи на изпадане от каросерията на товарен автомобил и по-рядко от кабината. При изпадането на пътник от каросерията на товарен автомобил напред над кабината се наблюдават редица етапи, които обуславят механизма на възникване на уврежданията.
Травмата в автомобила се наблюдава най-често при сблъскване между две моторни средства, при удар на колата в крайпътни неподвижни предмети, преобръщане при рязко тръгване или спиране и др. Основните механизми за получаване на уврежданията са удари на тялото в части на кабината, сътресение, а в някои случаи и притискане.
Повече информация за последици от злополука, свързана с моторно превозно средство може да прочетете тук:
Коментари към Последици от злополука, свързана с моторно превозно средство МКБ Y85.0