При аспирация на течност или тъкан, пункция и друга катетеризация МКБ Y62.6
Най-често срещаното място на вътреболнична инфекция е пикочните пътища. Приблизително 40% от всички вътреболнични инфекции се появят в тази област. Почти 75% от тези пациенти са били подложени на някаква форма на урологична апаратура - често пикочна катетеризация - преди тяхната инфекция. Макар че не всички свързани с катетъра инфекции на пикочните пътища могат да бъдат предотвратени, много могат да се избегнат чрез правилното боравене с катетъра.
Рискът от бактериемия в резултат на недостатъчна стерилност при аспирация на течност или тъкан, пункция и друга катетеризация зависи от методите и времетраенето на процедурата. Появилата се инфекция е резултат от навлизане в организма на патогенни микроорганизми и токсини, които те произвеждат.
Признаците и тежестта на инфекцията зависят от вида на патогена, здравословното състояние на пациента, състоянието на имунната му система и др. Някои от по-често срещаните симптоми включват:
- повишена температура
- втрисане
- умора
- неразположение
- мускулни болки
- загуба на апетит
- гадене и повръщане
Развитието на сепсис е сериозно усложнение на недостатъчна стерилност при аспирация на течност или тъкан, пункция и друга катетеризация. Химикал, освободени в кръвта, се борят с инфекцията, предизвиквайки широко разпространено възпаление. Възпалението може да доведе до увреждане на органи.
Съсирването на кръвта по време на сепсис намалява притока на кръв към крайниците и вътрешните органи, като ги лишава от хранителни вещества и кислород. В най-тежките случаи инфекцията води до животозастрашаващо спадане на кръвното налягане, наречено септичен шок. Това може бързо да доведе до недостатъчност на много органи - бели дробове, бъбреци и черен дроб, и причиняване на смърт.
Инфекция на пикочните пътища, свързана с употреба на катетър, може да се развие в бъбреците, в пикочните канали или в пикочния мехур. След еднократна катетеризация, след което катетърът е изваден, бактериурия се установява при 1-5 % от пациентите. Много по-значителен риск възниква при пациенти с катетри в тях.
Инфекцията, свързана с катетър на пикочните пътища, се причинява от бактерии, получени от различни източници. Микроорганизми, които обитават дисталния пикочен канал, могат да бъдат въведени в пикочния мехур по време на или непосредствено след поставяне на уринарния катетър. Стомашна колонизация с E. Coli, видове Klebsiella, видове Proteus видове Enterococci може да стане патогени на пикочните пътища и впоследствие да предизвика инфекция. Candida също може да причини инфекция на пикочните пътища.
Въпреки това много други патогени, могат да бъдат придобити от източници, несвойствени за пациента. Пасивно предаване на бактерии от пациент на пациент с ръцете на болничния персонал е важен начина на предаване на тези организми. Ръцете трябва да се измиват непосредствено преди и след всяка манипулация с катетър или апарат.
Симптомите на инфекция на пикочните пътища при аспирация на течност или тъкан, пункция и друга катетеризация включват:
- анормален цвят на урината (мътна урина)
- кръв в урината (хематурия)
- лоша или силна миризма на урината
- често и силно желание за уриниране
- парене при уриниране
- зачервяване на кожата около катетъра
- напрежение, болка или спазми в гърба или долната част на корема
- изпускане на урина около катетъра
- втрисане, повишена температура
- умора
- повръщане
- септицемия
- психични промени или объркване - при пациенти в напреднала възраст
Изследване на урината може да установи наличие на левкоцити или еритроцити в урината. Култура на урината може да определи вида на бактериите в урината и подходящата антибиотична терапия. Възможно е да се проведе образно изследване чрез ултразвук или компютърна томография на пикочната система.
Лечението се провежда с антибиотици и спазмолитици. При по-тежки случаи терапията е интравенозна.
Коментари към При аспирация на течност или тъкан, пункция и друга катетеризация МКБ Y62.6