При ендоскопско изследване МКБ Y62.4
Ендоскопията е безопасна и ефективна нехирургична процедура за диагностика и терапевтични цели. Ендоскопът е тънка, дълга, гъвкава тръба, която има източник на светлина и видеокамера в единия край. Той може да бъде поставен в тялото през естествен отвор, например през гърлото или ануса.
Инфекции при ендоскопско изследване се развиват много рядко. Обикновено причината за поява на инфекцията в мястото на използване на ендоскопа е нарушения при дезинфекция. Възможно е да се предадат и кръвни патогени като хепатит В и С.
Във всички области на медицината и хирургията сложни медицински устройства обикновено не се изхвърлят след употреба при един пациент, а се използват повторно в следващи пациенти. Тази практика е много сигурна при условие, че изделията са правилно подготвени или преработени преди всяка процедура, така че да се елиминира всякакъв риск инфекцията да се предава от един пациент на друг.
Преди изпълнението на процедурата ендоскопът трябва внимателно да се почиства и дезинфекцира, тъй като той се въвежда в нестерилни телесни кухини, които могат да бъда замърсени с бактерии и други микроби.
Честотата на инфекциите в резултат на недостатъчна стерилност при ендоскопско изследване е много ниска. Въпреки това ендоскопите са свързани с повече огнища на вътреболнична инфекция в сравнение с други медицински устройства. Повечето инфекции вследствие на ендоскопии са предизвикани от бактериална флора на предишен пациент, но екзогенни патогени също са причина за такава инфекция.
Патогените, които могат да причинят инфекция, включват: гъбични агенти (например Rhodotorula rubra); вирусни агенти (хепатит В); бактериални агенти (Pseudomonas aeruginosa, Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium abscessus, Mycobacterium chelonae, Serratia marcescens, Heliobacter pylori, Salmonella oslo, Staphylococcus aureus, Serratia marcescens i dr.).
Mycobacterium tuberculosis е свързан с множество инфекции при бронхоскопия. Замърсяването с тази патоген е особено обезпокоително, защото е устойчив на химична дезинфекция.
Рисковите фактори, свързани с предаване на инфекцията от ендоскопи, са:
- брой и видове патогени на ендоскопа след процедура - някои видове патогени са по-устойчиви на дезинфекция
- процедури, които нарушават или проникват през тъкан (биопсии)
- слаба имунна система на пациента
Причините за поява на инфекции при ендоскопско изследване, включват:
- дефект на ендоскопа
- недостатъчно почистване
- неспазване на правилата за почистване и дезинфекция
- неправилен избор на дезинфектант
- използване на нестерилна вода
Коментари към При ендоскопско изследване МКБ Y62.4