Антимикотични антибиотици със системно действие МКБ Y40.7
Антимикотичните антибиотици със системно действие са лекарства, приемани перорално или парентерално за лечение на дълбоки инфекции, причинени от гъбички. Тези лекарства се използват например за лечение на общи гъбични инфекции като трихофития, която се появява върху кожата или кандидоза, която може да възникне в гърлото, във влагалището или в други части на тялото. Те се използват и за лечение на други дълбоки гъбични инфекции като хистоплазмоза, бластомикоза и аспергилоза, които могат да засегнат белите дробове и други органи. Антимикотичните антибиотици със системно действие понякога се използват за профилактика или лечение на гъбични инфекции при хора, чиято имунна система е отслабена - например костен мозък с потисната функция или при пациенти с органна трансплантация и хора със СПИН.
Антимикотични антибиотици със системно действие се делят на синтетични антимикотици и антимикотични антибиотици.
В групата на синтетичните антимикотици влизат:
- Имидазоли - с представител Ketoconazole (Nizoral) - показан е при дерматомикози, системна кандидоза, хронична вагинална кандидоза, хистоплазмоза, онихомикози, за профилактика и лечение на микози, причинени от терапия с широкоспектърни противомикробни средства. Механизмът на кетоконазола се изразява с блокиране на биосинтезата на ергостерол в клетъчната мембрана на гъбичките. Улеснява фагоцитиращото действие на левкоцитите и макрофагите върху патогенните гъбички.
- Триазоли - с представител Fluconazole (Diflucan), който оказва инхибиращо действие на синтезата на ергостерол в гъбичките. Показан е при орофарингеални кандидози при имунодепримирани болни, малигнени заболявания и СПИН. Други представители са: Itraconazole (Orungal) и Voriconazole (Vfend).
- Препарати с различна структура - с представители Capsofungin (Candidas), Flucytosine (Ancotil), Nifuratel (Macmiror).
Антимикотичните антибиотици се състоят от:
- Полиенови антибиотици - с представители Amphotericin (Amphotericin B) и Nystatin (Nystatin). Амфотерицинът се свързва с ергостерола в мембраните на гъбичките и повишава тяхната пропускливост. Оказва фунгицидно действие върху кандиди, аспергилуси. Показан е при дълбоки системни микози - кокцидиоидомикоза, бластомикоза, криптококоза, хистоплазмоза, хронични форми на кандидоза.
- Други антибиотици - Griseofulvin (Fulcin) - оказва инхибиращо действие на синтезата на хинин в гъбичките. Има фунгистатичен ефект върху епидермофитони, ахориони, трихофитони. Използва се за лечение на трихофития, фавус, епидермофития, микроспория.
Антимикотичните антибиотици със системно действие могат да причинят сериозно и евентуално животозастрашаващо увреждане на черния дроб. Пациентите, които приемат тези лекарства, трябва да имат изследвания на чернодробната функция, преди да започнат приема на лекарството. Техният лекуващ лекар трябва да бъде уведомен незабавно, ако някой от тези симптоми се появи:
- загуба на апетит
- гадене или повръщане
- пожълтяване на кожата или очите
- необичайна умора
- потъмняване на урината
- бледи изпражнения
Най-често срещаните незначителни странични ефекти при прием на антимикотични антибиотици със системно действие включват:
- запек или диария
- гадене
- повръщане
- главоболие
- сънливост
- виене на свят
- зачервяване на лицето или кожата
Тези проблеми обикновено изчезват, когато организмът се приспособи към лекарството и не се изисква медицинско лечение.
По-рядко срещани странични ефекти като:
- менструални проблеми при жените
- уголемяване на гърдите при мъжете
- намаление на сексуални способности при мъжете
могат да се наблюдават и не се нуждаят от медицинска помощ, освен ако пациентите не се подобрят в рамките на определен период от време.
По-сериозните странични ефекти не се появяват често. Ако все пак се установи наличието на някоя от следните нежелани реакции, пациентът трябва да се консултира веднага с лекаря, който е предписал лекарството:
- температура и втрисане
- обрив или сърбеж на кожата
- високо кръвно налягане
- болка, зачервяване или подуване на мястото на инжектиране
Докладвани са тежки алергични реакции към флуконазол, въпреки че са рядко срещани случаи. Алергичната реакция се характеризира с:
- треска, сърбеж и оток
- проблеми с дишането или преглъщането
- внезапно понижаване на кръвното налягане
- диария
- болки в корема
Кетоконазолът е причинил анафилаксия (животозастрашаваща алергична реакция) при някои хора след първия им доза, но е рядко срещана реакция.
Коментари към Антимикотични антибиотици със системно действие МКБ Y40.7