Рифамицини МКБ Y40.6
Рифамицините са група антибиотици, които се синтезират по естествен начин от бактерията Amycolatopsis mediterranei или изкуствено. Те са особено ефективни срещу микобактерии и затова се използват за лечение на туберкулоза, проказа и при инфекции, причинени от Mycobacterium avium complex. Групата на рифамицини се състои от:
- Rifampicin (Tubocin)
- Rifamycin (Tuborin)
- Rifabutin (Mycobutin)
Rifampicin (Tubocin) представлява полусинтетичен рифамицинов антибиотик. Отличава се с добро разпределение в тъканите, включително и в плеврата. Екскретира се с жлъчката, фекалиите и урината.
Рифампицинът потиска ДНК-зависимата РНК-полимераза в туберкулозния микобактерий и в други микроорганизми и нарушава биосинтезата на РНК. Действа бактериостатично (потиска развитието на бактериите), а във високи дози бактерицидно (унищожава микроорганизмите). Повлиява микобактериите на туберкулозата и лепрата, Грам положителни бактерии и коки (бета-лактамазоустойчиви стафилококи, стрептококи, клостридии) и Грам отрицателни микроорганизми (гонококи, менингококи, бруцели, легионели).
Рифампицинът се включва в комбинация за лечение на туберкулозата и лепрата. Той е резервен антибиотик за лечение на стафилококови инфекции, пневмонии, жлъчни инфекции.
Рифампицинът е ензимен индуктор, поради което отслабва ефекта на кумариновите антикоагуланти, глюкокортикостероидите, естрогени, стероиди. Оцветява оранжево урината, притежава хепатотоксичен ефект, води до потискане на тромбоцитния синтез.
Rifamycin (Tuborin) е подобен на рифампицина препарат. Използва се за лечение на лепра, инфекции на дихателните и жлъчните пътища, гонорея, възпаление на ухото. Рифамицинът може да предизвика пожълтяване на кожата и лигавиците и помътняване на урината.
Rifabutin (Mycobutin) е дериват на рифамицина и подобно на него нарушава синтеза на РНК в микобактериите. Използва се за профилактика на опортюнистична дисеминирана инфекция при болни от СПИН. Оралната дневна доза е 300 мг в един прием. Като ензимен индуктор скъсява плазмения полуживот на редица препарати - зидовудин, хинолони, кетокуназол, пропранолол, дигитоксин. Той може да предизвика оранжево оцветяване на урината, фекалиите, кожата, слюнката, сълзите и контактните лещи.
Нежеланите лекарствени реакции при прием на рифамицини включват:
- грипоподобен синдром
- диспептични явления
- абдоминални болки
- загуба на апетит
- оранжево-червено оцветяване на урината, фекалиите, кожата
- повишени серумни нива на трансаминазите и билирубина
- сънливост
- обърканост
- главоболие
- зрителни нарушения
- обриви
Коментари към Рифамицини МКБ Y40.6