Пътешествия и преходи МКБ X51
Пътуванията могат да бъдат силно обогатяващи, вълнуващи и оставящи приятни спомени, но също така крият и здравни опасности.
Инцидентите са водеща причина за възникване на здравословни проблеми на пътуващите. Всички видове моторни превозни средства са потенциални източници на злополуки.
Друга предпоставка за нарушение на здравето при пътешествия и преходи е надморската височина. При по-висока надморска височина може да се развие остра планинска болест, която се характеризира с виене на свят, главоболие, умора, гадене, повръщане.
Недостиг на въздух се появява поради оток на белите дробове и прекалена сънливост от мозъчен оток вследствие на високата надморска височина. Отдих и постепенна аклиматизация са решенията при изява на по-леките симптоми. Ако има наличие на тежки симптоми като промени в психичното състояние, човекът трябва да слезе на по-ниска надморска височина.
Експозиция на животни може да зарази пътника с бяс или други по-слабо известни зоонози. Пътешественикът трябва да избягва контакта с непознати животни.
Излагането на слънце, особено в тропическите страни, може да предизвика прегряване на организма - топлинен или слънчев удар. Препоръчително е носенето на слънчеви очила и шапка.
Ухапванията от членестоноги причиняват не само неразположение и болка, но и по-вредни генерализирани реакции в резултат на отровата им или алергии към веществата, които се инжектират по време на ухапването.
Освен това членестоногите могат да предават сериозни потенциално животозастрашаващи заболявания като малария, жълта треска, лайшманиоза, вирусен енцефалит, чума, тиф, Денга хеморагична треска, африканска сънна болест и др. Избягването на експозицията на членестоноги, когато е възможно, е основното средство за предотвратяване на инфекцията.
Препоръките за предотвратяване на контакт с летящи и нелетящи членестоноги включват: намаляване на вечерните разходки; носене на светли горни дрехи с дълги ръкави и дълги панталони, особено през нощта; носене на обувки през цялото време и проверка на обувките преди да се обуят; употреба на спрей срещу насекоми върху откритите части на тялото и дрехите; спане в климатизирани стаи с мрежа около леглото; избягване на употреба на парфюми и друга ароматизирана козметика.
Ваксините (за хепатит А и Б, тиф, жълта треска и др.), прилагани на хора, които пътуват в чужбина, са като цяло безопасни. Реакции, състоящи се в болка, зачервяване и подуване на мястото на инжектиране, преминават в рамките на 48 часа.
Някои хора могат да изпитат главоболие, леко покачване на температурата и общо неразположение след ваксинация. Трайните последици са редки. Ваксинацията е добре да се направи 1-2 месеца преди пътуването.
Диарията е често срещан проблем при пътувания. Пътникът трябва да избягва консумацията на вода и недостатъчно термично обработени храни, които могат да съдържат микроорганизми, причиняващи диария, както и храна от улични търговци.
Широко разпространено състояние е кинетозата или болестта на пътуване, която може да се прояви при пътешествия и преходи. Случва се при пътуване с автомобил или автобус, а най-изявена е при пътуване с кораб или самолет.
Болестта на пътуване е резултат от размиване на информацията, която подават вестибуларния апарат и зрителния анализатор към мозъка. Вестибуларният апарат не отчита движение, докато очите изпращат сигнали за движение.
Възниква нарушение на синхрона между сетивните органи. Мозъкът възприема тази дисхармония като проникнала в организма външна отрова.
Включва се защитен механизъм срещу невротоксини, в резултат на който се появява клиничната изява на кинетозата. Симптоматиката включва: главоболие, световъртеж, гадене, повръщане, отпадналост, тахикардия, тахипнея, изпотяване, бледост, сънливост.
Повече информация за кинетозата може да прочетете тук:
Коментари към Пътешествия и преходи МКБ X51