Въздействие на слънчевата светлина МКБ X32
Вредното въздействие на слънчевата светлина се изразява с преждевременно стареене на кожата, поява на рак на кожата, слънчеви изгаряния и други увреждания.
Повтарящото се свръхизлагане на слънце може да предизвика преждевременно стареене на кожата. Степента на слънчево увреждане на кожата зависи от цвета на кожата и продължителността и честотата на излагане на слънце.
Процесът на стареене на кожата от въздействието на слънцето е продължителен. Постепенно често излаганата на слънце кожа губи способността си да се възстановява и уврежданията акумулират.
Разрушават се колагена и еластина. Кожата придобива отпуснат вид, става набръчкана с намалена еластичност.
Увредената от слънцето кожа се състарява по-бързо в сравнение с кожа, защитена от ултравиолетовите лъчи.
Прекаленото излагане на слънце и недобрата защита от ултравиолетовите лъчи води и до появата на фотодерматози и слънчеви петна.
Фотодерматозите са известни още като слънчеви алергии. Симптомите включват: сърбеж, зачервяване, оток по лицето, корема, ръцете и краката. Най-често срещан е доброкачественият летен обрив - сърбеж и обрив по деколтето и предмишниците.
Слънчевите петна представляват петна с кафяв цвят, които могат да се наблюдават по зоните с най-голямо излагане на слънце - лицето и ръцете.
Най-опасният рак на кожата е злокачественият меланом. Резултат е от въздействие на слънчевата светлина, изразяващо се със свръхекспозиция на слънчеви лъчи.
Базалноклетъчният карцином на кожата се развива предимно по изложените на слънце области - кожата на главата и шията. Този вид рак се развива много бавно и почти няма разсейки при него. Без лечение обаче може да инвазира и увреди тъканите под кожата чак до костта.
Най-често срещаните форми на базалноклетъчния рак са: нодуло-улцеративен, повърхностен, склеродермиформен.
Нодуло-улцеративният базалноклетъчен карцином засяга основно кожата на лицето. Наблюдава се образувание с червеникаво-кафяв цвят. То е полупрозрачно и могат да се видят множество капиляри под повърхността на кожата. Възможно е кървене и получаване на рана при образуванието.
Повърхностният базалноклетъчен рак засяга най-често кожата по крайниците или тялото. Представлява розово или червеникаво петно, което нараства бавно, често прокървява при допир.
Склеродермиформения базалноклетъчен рак най-често се проявява като плътен белезникав белег.
Слънчевото изгаряне е реакция на кожата при прекалена експозиция на ултравиолетовите слънчеви лъчи. Първите симптоми се проявяват няколко часа след излагането на слънце.
Появява се зачервяване на кожата, болезненост, оток, повишена чувствителност. Кожата е пареща. По повърхността й може да се наблюдават мехури.
В зависимост от тежестта и площта на изгарянето е възможно да настъпи увреждане и на общото състояние на човека - умора, треска, главоболие, неразположение. Болката продължава 1-2 дни, а след няколко дни увредените слоеве на кожата отпадат от нея.
При слънчево изгаряне може да се приеме аспирин или ибупрофен за болката, отока и повишената температура. Поставят се хладни компреси с вода или мляко. Препоръчително е използването на охладителни кремове, къпане с хладка вода.
Необходимо е мехурите да се пазят от спукване поради риска от възникване на инфекция.
При влошаване на клиничната картина - гадене, повръщане, треска, инфектиране на кожата, е необходима намесата на лекарска помощ.
Коментари към Въздействие на слънчевата светлина МКБ X32