Съприкосновение с други нажежени метали МКБ X18
В резултат на съприкосновение с други нажежени метали може да възникнат обширни и дълбоки изгаряния. Този вид изгаряне може да се срещне както в производствената сфера, така и при битови условия.
Термичното увреждане има четири степени на тежест според дълбочината на разрушаване на тъканите.
При първата степен изгаряне термичната травма се ограничава само до епидермиса. Кожата е зачервена, влажна и болезнена.
Втората степен изгаряне се характеризира с увреждане на дермата. Установяват се еритема, оток, силна болезненост, образуване на мехури, пълни с ексудат.
Третата степен изгаряне води до разрушаване на всички слоеве на кожата. Изгореното място е нечувствително поради унищожаване на нервните окончания. Кожата е жилава, с вариация в цвета - от восъчно бяло до кафяво.
Четвъртата степен изгаряне нанася поражения и на лежащите структури под изгорения участък - меки тъкани, нерви, мускули, кръвоносни съдове, сухожилия, кости. Кожата е с овъглен вид. При тази степен има голяма опасност от развитие на шок и инфекция.
Освен термична травма съприкосновение с други нажежени метали може да доведе и до химическо изгаряне при контакт с горещ течен метал. Химическото изгаряне може да предизвика значително увреждане преди металът да се инактивира.
Тежестта на този вид изгаряне зависи от вида на метала, продължителността на експозицията и обширността на засегнатото място.
След попадане върху тялото на горещото течно вещество се получават бързо крусти поради коагулацията на тъканите, рядко има наличие на мехури. Първоначално крустите са меки и сухи, а след това придобиват плътен вид.
Отоците при химичните изгаряния са по-малко в сравнение с тези при термичните травми. Химичните изгаряния се характеризират с добре очертани контури.
Коментари към Съприкосновение с други нажежени метали МКБ X18