Въздействие на неконтролируем огън (пожар) в сграда или съоръжение МКБ X00
Възникването на пожар в сграда - в жилища, в работното помещение или друг вид закрити пространства, най-често е резултат на човешка небрежност и невнимание.
Най-често срещаните причини са: токови претоварвания на електрическата инсталация; продължително нагряване на забравени включени електрически уреди; технически неизправности в електрическите уреди; детска игра с огън и електрически уреди; неспазване на мерките за безопасност при работа с електрожени, оксижени в процеса на ремонт; забравена запалена цигара; умишлени палежи; неправилно съхраняване на химични реактиви и др.
Най-често пожарите в битова обстановка при въздействие на неконтролируем огън (пожар) в сграда или съоръжение са предизвикани от възпламеняване на мебели поради незагасена цигара.
Зоната на задимяване при пожар ограничава видимостта и излъчва димни газове, които застрашават живота и здравето на хората. Възможно е да се разпростре на няколко километра от центъра на събитието в зависимост от големината на пожара.
Най-рискова и опасна реакция за безопасността на хората е възникването на паника - пълна загуба на способността на реално възприемане на обстановката и вземане на правилни решения; безцелно поведение; самозабравяне и агресивност. В резултат на паниката може да възникнат травми, задушавания, задръстване и непропускливост на пътя за евакуация.
Факторите на пожара, които създават опасност за здравето и живота на хората, са: вдишването на въглероден окис и други токсични продукти на горене (особено при възпламеняване на синтетични вещества, широко използвани в бита); повишената температура на обкръжаващата среда и въздействието на пламъците; понижена концентрация на кислород; дим и липса на видимост; паника, шок, страх; падащи парчета и части от разрушаващи се конструкции и инсталации; допълнително възникване на взривове в резултат на пожара; травми от падане, задушаване от притискане и др.
Главна причина за летален изход при пожар е отравянето с въглероден окис. Той се отделя при непълното горене на веществата. Попадайки в организма, той се свърва с хемоглобина и се получава карбоксихемоглобин. Възниква кислородна недостатъчност - хипоксия.
Въглеродният диоксид не е токсичен газ, а задушлив, тъй като ускорява дихателния процес, в резултат на което спомага за по-бързото отравяне с токсичните газове.
Цианидът се получава при горенето на азотсъдържащи вещества, вълнени платове, коприна и др. Неговото токсично действие се състои в предотвратяване на преноса на кислород в клетките, в резултат на което възниква хипоксия и летален изход. Цианидът поразява най-много белите дробове, сърцето и централната нервна система.
Серният диоксид се образува при горенето на вълнени материи, каучукови вещества, кожи, изделия, синтетични материали. Постъпвайки в организма, той влиза в контакт с влажните лигавици и образува серниста киселина, в резултат на което настъпва метаболитна ацидоза. Серният двуокис оказва силно дразнещо действие на очите и на лигавицата на носа и трахеята - болки и парене в гърлото и гръдната област, сълзотечение, задух.
Вдишаването 5-10 минути на други съставки на димния въздух - фосген, хлор, сероводород, хлороводород, води до летален изход.
Вдишването на горещ въздух може да доведе до рефлекторен спазъм на ларинкса, парализа на горните дихателни пътища и задушаване.
Топлинното действие на пожара предизвиква изгаряния на кожата на човек и дрехите му.
Понижената концентрация на кислород във въздуха и хипоксията може да доведат до необратими поражения на мозъка. Дишането се изостря и учестява, настъпват нарушения в координацията и мисловния процес.
В резултат на вдишвания с все по-малка концентрация на кислород въздух се получава задух, световъртеж и главоболие, тахикардия, бърза уморяемост. Човек изгубва съзнание.
Димът, който се отделя при пожара в резултат на изгарянето на обстановката и на обгарянето, разтапяне и тлеенето на мебели и предмети, включва в състава си твърди вещества (сажди, частици въглерод и др.), пари (на киселини), газообразни токсични продукти и горещия въздух.
Прониквайки в организма, димът предизвиква дразнене и възпаление на лигавицата на дихателните пътища и отравяне с токсични вещества. По-големите твърди частици причиняват и механично запушване на белодробните разклонения.
Вторичните ефекти на въздействие на неконтролируем огън (пожар) в сграда или съоръжение се характеризират с травми, падания, притискания.
Вторичните ефекти възникват при: скачане или падане от голяма височина на горяща сграда или съоръжение - фрактури на таза, на костите на крайниците, на прешлени и черепните кости; при срещане на препятствия по пътя си - счупвания, задушавания, причинени от затискане с предмети, удар от предмет, паднал в резултат на срутване на части на горящата сграда, натиск между телата на хората и др.
Коментари към Въздействие на неконтролируем огън (пожар) в сграда или съоръжение МКБ X00