Въздействие на високо и ниско атмосферно налягане и промени на атмосферното налягане МКБ W94
Поради земното притегляне масата на атмосферата оказва налягане върху земната повърхност. Максимално е налягането на приземните въздушни маси, тъй като плътността им е най-голяма. Вследствие намаление на плътността и масата с покачване на височината налягането пропорционално се понижава.
Въздействие на високо и ниско атмосферно налягане и промени на атмосферното налягане може да се окаже например при: внезапна промяна в атмосферното налягане във въздушно превозно средство по време на излитане или кацане; дълго стоене на голяма височина (получават се аноксия, бародонталгия, бароотит, хипоксия, болест на голямата височина); повишено атмосферно налягане при работниците в кесоните и в подводните лаборатории; понижаване на атмосферното налягане при излизане на повърхността след дълбоководно потапяне или от подземие; получаване на високо налягане при бързо потапяне във вода и др.
Най-често при повишено налягане се намират работниците в кесоните. Същността на кесонния метод се състои в изсушаване на пространството, в което се работи, чрез нагнетяване на въздух и изтласкване на водата от кесонната камера. Кесонът се използва за подводни строежи (изграждане на подпори на мостове, стени на кейовете) и за почистване на пристанище, за строителство на подводни тунели и др.
Работата при повишено налягане протича в три периода:
- период на повишаване на налягането (компресия)
- работа при повишено налягане
- период на понижаване на налягането (декомпресия)
През различните периоди в организма на работните могат да се развият два вида смущения, които са последица на прякото влияние на увеличаващото се налягане и на рязката декомпресия.
Слабите степени на повишено налягане се понасят добре. По-високостепенно повишение на налягането предизвиква понижаване на слуха.
Рязкото повишаване на компресията води до изменения в положението на membrana tympani, съпроводено от натиск и шум в ушите, болки в околоносните кухини, поражения на вътрешното ухо и лабиринта, световъртеж, главоболие, спадане на диафрагмата, нахлуване на кръв към вътрешните органи и др.
В периода на декомпресията се наблюдават обратни на описаните процеси: изпъкване до руптура на membrana tympani, нахлуване на кръвта в периферните съдове, понижаване на телесната температура с усещане на студ и др.
Освен тези предимно механични явления при бърза декомпресия възниква професионалното заболяване декомпресионна или кесонна болест.
Кесонната болест се обяснява с разстройство на десатурацията поради бързата декомпресия. При това освобождаващият се от клетките и тъканите азот не може да се отдели бързо през белите дробове и образува газови мехурчета в кръвта, които предизвикват емболия. Когато емболията възникне във важни органи (мозък, сърце, бели дробове и др.), може да настъпи внезапна смърт.
Кесонната болест се появява в остра и хронична форма. Измененията са в пряка зависимост от подводния стаж (подводните часове) и от дълбочината, на която е бил човекът.
На понижено атмосферно налягане са подложени летците, парашутистите, алпинистите, персоналът на високопланинските научни и метеорологични станции, минно-геоложки работници и строители, пребиваващи на големи височини, постоянните жители на високи планини и др.
Бързото спадане на атмосферното налягане в резултат на въздействие на високо и ниско атмосферно налягане и промени на атмосферното налягане оказва преди всичко механично влияние.
Въздухът в телесните кухини се разширява. Появяват се затруднения в дишането, висок стоеж на диафрагмата, метеоризъм. Тъпанчетата изпъкват, възникват болки в околоносните кухини. Кръвта се преразпределя към периферията с кръвоизливи от носа, ушите, очите, устата, червата и други органи.
Основните увреждания обаче са последица от спадането на парциалното налягане на кислорода, свързано с последваща хипо- и аноксия.
Комплексът от функционални смущения и патологични увреждания, които възникват под влияние на пониженото атмосферно налягане, се проявява клинично като височинна болест в две форми: болест на летците и планинска болест.
Болестта на летците възниква при бързо изкачване на големи височини с разхерметизирани апарати. В основата й лежи хипоксията на клетките и тъканите, свързана със спадането на парциалното налягане на кислород. В някои случаи настъпват смъртоносни разстройства в организма поради пълна тъканна аноксия.
Тъй като към хипоксията са най-чувствителни нервните клетки, преобладават явленията от страна на централната нервна система, изразяващи се в разстройства в интелектуалната сфера и в координацията, понижаване на вниманието и намаляване на паметта. В някои случаи настъпва еуфория, придружена от слухови и зрителни халюцинации.
Нарушава се функцията на анализаторите с разстройства в зрението (цветоусещането за червено), отслабва слухът. Кожната чувствителност намалява. Установяват се гадене, повръщане, дълбоко дишане, тахикардия, повишаване, а след това спадане на кръвното налягане. Нарушават се белтъчната, въглехидратната и мастната обмяна.
При изкачване на по-голяма височина започват кръвоизливи от носа, устата, червата и други органи, които застрашават живота на засегнатия.
При бавно изкачване на височина (туризъм, алпинизъм) възниква планинска болест. Тя се проявява в две форми - токсична и асфиктична.
При токсичната форма се наблюдават силна слабост, депресия, тежест в стомаха и повръщане, главоболие, олигурия и дори анурия, обилни студени изпотявания и др. При задълбочаване на проявите ако не се осъществи бърза смяна на налягането и ефикасна първа помощ, настъпват кома и смърт.
Проявите на асфиктичната форма са задух, цианоза, тахикардия, психична възбуда. Тази форма е по-лека. Оставянето в покой на пострадалия и даването на кислород отстраняват болестните явления. При възстановяване на атмосферното налягане явленията на височинната болест бързо отшумяват без последствия.
Още информация може да прочетете тук:
Коментари към Въздействие на високо и ниско атмосферно налягане и промени на атмосферното налягане МКБ W94